19 Haziran 2018 Salı

  • 4,710 TL
  • 5,480 TL
  • 195,00 TL
  • 93.043

Kağıda 'Muhammet' yazan FETÖ'cüler sınavı kazanmış

Kağıda 'Muhammet' yazan FETÖ'cüler sınavı kazanmış

FETÖ'nün eğitim kurumlarında çalışan tutuklu öğretmen Mehmet Avcı, askeri sınavlara müdahale ettiği ve ByLock kullandığı iddiasıyla hakim karşısına çıktı

21 Nisan 2017 Cuma 01:10 Asayiş

Kocaeli'de FETÖ'ye üye olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan tutuklu öğretmen Mehmet Avcı'nın yargılanmasına başlandı. Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Mehmet Avcı ve avukatı Kasım Er katıldı. Kimlik tespitinin yapılması ve iddianamenin okunmasının ardından söz verilen sanık Avcı, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock'u kullandığı iddiasına ilişkin Avcı, "Dershanede çalıştığım dönemde bir şubeden başka şubeye geçtiğimde hattımı değiştirirdim ama eski hatlarımı da kapamadım. ByLock yüklemedim. Telefonumun internetini paylaşıma açardım, belki oradan yüklenmiştir" dedi.

ÖRGÜTÜN LİSE SORUMLUSU

Mahkeme huzurunda yemin ettikten sonra sanık hakkında ifade veren tanık Ö.Y., kendisi hakkında da FETÖ soruşturması kapmasında işlem yapıldığını, gözaltına alındığında nezarethanede sanıkla birlikte kaldıklarını söyledi. Nezarethanede kaldıkları sırada sanığın kendisine Kocaeli'de "hususi lise sorumlusu olduğunu" söylediğini dile getiren Ö.Y., "Ben onu 'Muhammet' kod adı ile tanıyordum. Nezarethanede de kendisine 'Muhammet' diye sesleniyorlardı. Sanık da karşılık veriyordu. Gerçek adının Mehmet Avcı olduğunu polisler çağırdığında öğrendim" diye konuştu.

BANA TEPKİ VERMİŞLERDİ

Tanık Ö.Y. daha önceden kendisinin de FETÖ ile ilişkili oldukları gerekçesiyle KHK ile kapatılan kurumlarda çalıştığına dikkat çekerek "Kod adı Semih olan Serkan Ç., hususi lise sorumlusu görevini Muhammet kod adlı kişiye bıraktığını söylemişti. Ben de bu kurumlarda çalışıyordum, sık sık gelip gidiyorlardı. Hatta sanık bana nezarethanede, Serkan Ç.'nin yerine geldiğini söylemişti. Benim ifadelerim çelişkili değildir. Ben nezarethanede de artık bittiğini, bildiklerimizi anlatmamız gerektiğini söylemiştim. Bu nedenle bana tepki vermişlerdi" ifadelerini kullandı.

FETÖ'CÜLER SINAVA SOKULDU

Mahkeme başkanı sanık Avcı'ya, tanık K.E.'nin iddianamede yer alan "Amasya'nın Yelpiz Köyü'nde son 5 yılda astsubaylık ve polislik sınavlarına girenler arasında FETÖ'cüler sınava sokulmuş ve sınav kağıtlarına 'Muhammet' yazanlar bu sınavları kazanmıştır. Ben bunları kendim köyde duydum. Asker olmayı hak edenlerin askeriyeye alınmadığını, hiç alakası olmayanların asker olduğunu gözlemledim. Bunları 'Muhammet' kod adlı biri yapıyordu" şeklindeki ifadelerini sordu. Tutuklu sanık Avcı, tanıkların ifadelerinin doğru olmadığını ileri sürerek, tahliyesini talep etti. Mahkeme heyeti, ev aramasında el konulan dijital materyallere ilişkin raporun beklenmesine ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

Mustafa Can kalp krizi geçirdi

Mustafa Can kalp krizi geçirdi