25 Ocak 2021 Pazartesi

Hacıhasanlılar’dan Ensar Vakfı tepkisi

Hacıhasanlılar’dan Ensar Vakfı tepkisi

Pembe Köşk'ün Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla Ensar Vakfı'na tahsis edilmesinin ardından Hacıhasan Mahallesi sakinleri yaptıkları açıklamada, “Turistler önce Atatürk Evi’nde paşamızı yad edecek daha sonra Ensar Vakfını mı ziyaret edecektir?” dedi

30 Aralık 2020 Çarşamba 16:55 Asayiş

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında alınan kararla Pembe Köşk'ün adı çocuk istismarı konusuyla anılan Ensar Vakfı'na tahsis edilmesine tepki gösteren Hacı Hasan Mahallesi sakinleri köşk önünde bir araya geldi. Eyleme İzmit eski  Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Erenkaya, EMEP eski Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Reyhan Başaran, EMEP Kocaeli İl Yönetimi, EMEP GYK üyesi Tarık Erkan, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar ve yönetimi, Hacı Hasan Mahallesi Muhtarı Ömer Uzun ve çok sayıda  mahalle sakinleri katılım sağladı.

AKP TARAFINDAN TAHSİS EDİLMİŞTİR

Hacı Hasan Mahalle sakinleri adına açıklamalarda bulunan mahalle sakini Arda Başaran şunları söyledi: "Hepimizin malumu olduğu üzere Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin 17 Aralık 2020 tarihindeki Meclis toplantısında şu an arkamızda bulunan, bir zamanlar halka açık bir şekilde hizmet veren Pembe Köşk isimli tarihi yapımız AKP’li başkan ve meclis üyelerinin kararı ile Ensar Vakfı denilen oluşuma tahsis edilmiştir.

YOĞUN KOMUŞULUK İLİŞKİLERİ YAŞANIYOR

Bugün buradan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yöneticilerine sesleniyoruz. İzmit’in köklü mahallelerinden olan, her sokağı tarih kokan Hacıhasan Mahallemiz, yoğun komşuluk ilişkilerinin yaşandığı, günlük hayatta insanların iç içe olduğu kıymetli bir mahalledir. Mahallemizde elbette herkesin bir siyasi görüşü vardır ancak komşuluk, arkadaşlık, dostluk bağları bu görüşlerden çok daha güçlüdür.

MAHALLEMİZ GÜZELDİR

AKP’li bir ailenin cenazesinin yasını en çok CHP’li bir aile tutar. MHP’li bir ailenin evladının nikah şahitliğini İYİ Partili bir arkadaşı yapar. Bu ilişkiler neticesinde mahallemiz hiç bir siyasi kavgaya alet edilemeyecek kadar güzeldir. Ülkemizde bugün her kesime yakın olan birçok dernek ve vakıf bulunmaktadır. Ne yazık ki artık bu vakıflar hizmetleri ile değil de yakın oldukları siyasi partilerin taşeronluğunu yapmakla anılmaktadırlar. Bizler mahallemizde siyasi altyapıdan beslenen, isimleri duyulunca akıllara bir siyasi oluşumu getiren hiçbir dernek ve vakfa imtiyaz tanınmasını istemiyoruz.

TELAFİSİ ZOR SONUÇLARA GEBE OLACAK

Mahallemizdeki birliktelik yerine kutuplaştırma getirecek olan  bu tip kararların sonuna kadar karşısında olacağımızı tekrar buradan ilan ediyoruz. Bugün burada söz konusu olan Ensar Vakfı isimli oluşum iktidarın, AKP’nin elinde büyüyüp genişleyen ve zenginleşen bir vakıftır. Böylesi bir oluşumun mahallemizin göz bebeklerinden birisi olan Pembe Köşk’te hayat bulması hepimiz için telafisi zor sonuçlara gebe olacaktır. Mahallemizin mevcut ve eski muhtarlarına, kanaat önderlerine, mahallemizde sivil toplum örgütlerinin temsilcisi olarak ikamet edenlere ve Hacı Hasan mahallesinin kıymetli sakinlerine en ufak bir danışma nezaketi gösterilmeden alınan bu karar ile ilgili az evvel saymış olduğum değerler ve nedenler göz önünde bulundurularak yeniden sağlıklı bir istişare yapılmasını önemle rica ediyoruz.

NE GİBİ TARİH ANLATILACAK

Burası tarih koridoru bölgesi, burası İzmit’in tarihini anlatan bir bölge. Yani Av Köşkünden gelen bir turist, aşağıdaki hamamı gördükten sonra Kapanca sokaktaki evleri dolaşıp, ihtişamlı, büyük ve tarihi geçmişi olan Sırrı Paşa Konağını ziyaret ederek, buradaki Atatürk Evi’nde paşamızı yad edecek daha sonra Ensar Vakfını mı ziyaret edecektir? Ensar vakfında ne gibi bir tarih anlatılacaktır bu turiste? Tahsis edilen arsalar mı? Zaptedilen binalar mı?

BU VAKFIN YERİ BURASI MIDIR?

Yoksa yaşanan skandallar mı? Bu vakfın yeri burası mıdır değerli arkadaşlar? Bunca güzel bir tarihi dokunun arasındaki bu muhteşem binanın hak ettiği bu mudur? Bir hırs, bir kin, bir inat uğruna güzelim Pembe Köşk ziyan edilir mi? Büyükşehir Belediyesinden derhal bu karardan vazgeçmesini tekrar talep ediyor, restorasyon öncesi verilen sözde olduğu gibi Pembe Köşk’ün halkın kullanımına açık bir statüde değerlendirilmesini üstüne basa basa önemle arz ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Demokrasi Bulvarı’nda çalışma var

Demokrasi Bulvarı’nda çalışma var