06 Haziran 2020 Cumartesi

Kızına cinsel istismarda bulunan baba serbest

Kızına cinsel istismarda bulunan baba serbest

Kocaeli'de eşinden boşanmak üzere olan ve bu esnada 13 yaşındaki kızına cinsel istismarda bulunan baba L.Ö., yapılan tüm şikayetlere rağmen mahkeme tarafından serbest bırakıldı

23 Şubat 2018 Cuma 10:02 Asayiş

Kocaeli’de şiddet gördüğü eşinden 8 aydır ayrı yaşayan anne H.Ö., boşanma aşamasındayken 13 yaşındaki kızının babası tarafından cinsel tacize uğradığını öğrenerek baba L.Ö'den şikayetçi oldu. İstismara uğrayan çocuk ve olaya tanıklık eden kardeşinin ifadesi alındı. Savcı, baba L.Ö.’yü 'adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılması' talebiyle mahkemeye sevk ederken, mahkeme de babayı serbest bıraktı. Duruma oldukça tepki gösteren anne H.Ö. “Çocuklar, anneler susmuyor ama yargı susturuyor” dedi.

BABAANNELERİ BAKIYORDU

Kocaeli’de gerçekleşen olayda 8 aydır eşinden ayrı yaşayan anne H.Ö., geçtiğimiz günlerde 13 yaşındaki kızının babası L.Ö. tarafından cinsel tacize uğradığını öğrenerek şikayette bulundu. Anne H.Ö. “Kızım kardeşiyle televizyon izliyordu. Televizyonda yayınlanan dizide bir karakter üvey babasının cinsel istismarına uğramış, bunu annesine anlatıyordu. O esnada çocuklarımın birbirlerine baktıklarını ve gözlerinin dolduğunu fark ettim. Sonra küçük kızım “Anne biz sana ablamın yaşadıklarını anlatsak sen babamı öldürürsün” dedi. Büyük kızım konuşmasını engellemeye çalıştı ama konuşup anlatmasını istediğimde her şeyi anlattı. Ben çalışan bir anneyim, çocuklarıma babaanneleri bakıyordu. Kızım daha önce yaşadıklarını babaannesine anlatmış ama o hep geçiştirmiş, ‘Öyle bir şey olmamıştır’ deyip üstünü kapatmış” şeklinde konuştu.

VAR OLAN YASALAR BİLE UYGULANMADI

Anne H.Ö., olayı öğrenmesinin ardından şikayette bulunduklarını, olayı yaşayan çocuğun ve kardeşinin ifadesinin alınmasının ardından L.Ö.’nün gözaltına alındığını, savcının adli kontrol şartıyla serbest bırakılması talebiyle mahkemeye sevk ettiğini, mahkemenin şahsı serbest bıraktığını belirtti. Anne H.Ö. çocuğunun yaşadığı istismarda ne kendisinin ne de çocuğunun sessiz kalmadığını, günlerdir çocuk istismarında cezaların yetersizliğinin tartışılırken yargının varolan yasaları bile uygulamadığını belirterek şunları söyledi:

ÇOCUKLAR SUSMUYOR AMA ADALET SUSUYOR

“Günlerdir televizyonlarda çocuklar susmasın deniyor. Çocuklar susmuyor ama adalet susuyor. Benim çocuğum susmadı, anlattı ama gereği yapılmadı. Bizim can güvenliğimiz yok, bu olaydan önce aldığımız onca tedbir kararına rağmen defalarca kapımıza dayandı, çocuklarıma ve bana hakarette bulundu. Daha kötüsünün olmayacağının garantisi var mı? Bizi kim koruyacak?” Anne H.Ö.’nün anlatımına göre kendisi ve çocukları hakkında koruma kararı olmasına rağmen L.Ö. defalarca kararı ihlal etmiş, ancak herhangi bir yaptırım söz konusu olmamış. İstismar şikayetinin ardından babanın çocukları görme izni de kaldırılmış durumda. Ancak babanın salıverilmiş olması anneyi ve çocukları tedirgin ediyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Piti piti

23 Şubat 2018 Cuma 18:41

Bunlar serbest ancak ,çocukken abisi tarafından tecavüze uğrayan ve yillarca bu acıyla yaşayıp en sonunda affedemeyerek cinnet geçiren ve abisine bıçakla saldıran 57 yaşındaki adam tutuklu .

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Üsküdar Vapuru Faciası için üç ayrı anma

Üsküdar Vapuru Faciası için üç ayrı anma