23 Mayıs 2018 Çarşamba

  • 4,848 TL
  • 5,673 TL
  • 201,65 TL
  • 101.914

Aşama Eğitim’de hızlı okuma semineri başlıyor

Aşama Eğitim’de hızlı okuma semineri başlıyor

Aşama Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilecek hızlı okuma seminerlerine katılacak kişiler günde 1-1.5 saat zaman kazanacak. Aynı semineri alacak olan LYS ve TEOG gibi sınavlara giren öğrenciler ise soruları 3 kat hızlı okuyup 30-40 dakika ekstra zaman kazanacak

07 Ocak 2017 Cumartesi 16:15 Eğitim

Hizliokuma.Com’un Kocaeli Şubesi Aşama Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan hızlı okuma seminerlerine kayıtlar başladı. Hızlı okuma seminerine ilginin oldukça fazla olduğu öğrenildi. Aşama Eğitim Merkezi'nde 24 Ocak’ta başlayacak ve 15 saat sürecek seminerlerin ardından katılımcılar, günde 1-1.5 saat zaman kazanacak. Aynı semineri alacak olan öğrenciler ise LYS ve TEOG gibi sınavlarda soruları 3 kat hızlı okuyup cevaplayarak 30-40 dakika ekstra zaman kazanacak.

ÖĞRENCİLER, YÖNETİCİLER

Etkin hızlı okuma seminerlerine özellikle yöneticiler ve öğrenciler çok rağbet ediyor. Bu seminerlerin en önemli yararı, zamandan tasarruf sağlamak. Öğrencilerin sınavlarda hızlı okuma yöntemlerini uygulayarak sınavlarda 30-40 dakika ekstra zaman kazandırıyor.

İLK KEZ İNGİLİZ PİLOTLAR ÖĞRENDİ

İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman uçakları Londra semalarında dolaşıp bomba yağdırırken, İngilizler pilotlarının ve kulelerde bekleyen gözcülerinin reaksiyon kabiliyetlerini artırmak istediler. Ohio Üniversitesi'nden Dr. Renshaw'ın geliştirdiği 'takistoskop' aletiyle subaylar talim edildi. Göz algılama hızını geliştiren bu aletin merceği, saniyenin yüzde 25, 50'si ve 100'ü hızlarda çeşitli resim ve şekiller gösteriyordu. Bu resimler subaylara gitgide küçülterek gösterildi ve sonuçta subayların idrak hızları oldukça yükseldi, reaksiyon hızları arttı. Savaş sonrasında ise Amerikalılar, bu aleti alıp okumaya uyarladılar, şekil yerine, kelimeleri koydular. 1950'lerde ilk hızlı okuma seminerleri ortaya çıkmış oldu.

HIZLI OKUMA NEDİR?

Okuma esnasında, göz metin üzerinde soldan sağa doğru kayıyor ve her kelime üzerinde duraklıyor. Bu duraklamalar esnasında, bir fotoğraf makinesi gibi, gördüğü kelimenin resmini çekip beyne gönderiyor; beyin de daha önceden öğrenmiş olduğu bu sembolleri deşifre edip, bir araya getiriyor ve fikre ulaşıyor. Hızlı okuma tekniği, çeşitli göz egzersizleri vasıtasıyla, göz algılama kapasitesini ve duraklama esnasında gözün okuma alanını geliştirme temeline dayanıyor.

OKUMANIN ANALİZİ

Hızlı okuma, yüzmek, kayak yapmak, on parmak daktilo yazmak gibi psikomotor bir becerinin geliştirilmesine dayanıyor. Okuma esnasında, göz metin üzerinde soldan sağa doğru kayıyor; belirli alanlarda duraklıyor, o esnada fotoğraf makinesi gibi gördüğü kelimelerin resmini çekip, beyne gönderiyor; beyin de önceden öğrenmiş olduğu bu sembolleri deşifre ediyor ve fikre ulaşıyor. Hızlı okumada birinci amaç gözün anlık duraklamalar esnasında bir değil 3-4 kelimelik bloklara odaklanmasını sağlamak.

KOCAELİ’DE AŞAMA EĞİTİM’DE

Hizliokuma.Com’un Kocaeli  Şubesi Aşama Eğitim Merkezi'nde 15 saat süren seminerler ardından katılımcılar, günde 1-1.5 saat zaman kazanıyor. Aynı seminere alan öğrenciler ise LYS ve TEOG gibi sınavlarda 3 kat hızlı okuyup cevaplayarak 30-40 dakika ekstra zaman kazancı elde ediyor.

BİLGİ KADAR ZAMAN DA ÖNEMLİ

Yarıyıl tatilinde yoğun bir taleple karşılaştığını ifade eden Alge – Hızlı Okuma Kocaeli Temsilciliği’ni yapan Aşama Eğitim Yayıncılığın kurumsal müdürü Oğuzhan Düztürk, şöyle konuştu: “LYS’de ve TEOG’da saniyelerle yarışan adaylar için hızlı okumak ve doğru algılamak, bir adım önde olmak için en önemli kriterler arasında.

HER SORUDA 10 SANİYE KAZANIYOR

40-45 kelimeden oluşan ortalama bir LYS veya TEOG sorusu, normal hızda okuyan bir kişinin 15-20 saniyesini alırken, hızlı okuyan bir kişi aynı soruyu daha iyi anlayarak 5-7 saniyede okuyabiliyor. Böylece her soruda kazanılan 10 saniye adaylara LYS’de ve TEOG’da 30-40 dakika ekstra zaman kazandırıyor. Zira bu sınavlarda bilgi kadar zamanın da önemli olması nedeniyle hızlı okuma da önem arz ediyor.” Ömerağa Mahallesi Ankara Yolu Caddesi Kartepe Apartmanı No: 57/2’de bulunan Aşama Eğitim Merkezi’nde hızlı okuma seminerleri 24 Ocak’ta başlayıp sömestri tatili boyunca devam edecek. Aşama Eğitim Merkezi’nin telefonu ise: 0262 321 28 45

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

Kızgın müşteri kamyonla Vatan Bilgisayar'a daldı!

Kızgın müşteri kamyonla Vatan Bilgisayar'a daldı!