19 Haziran 2018 Salı

  • 4,710 TL
  • 5,480 TL
  • 195,00 TL
  • 93.043

KOÜ’lü öğrenciler referandumda ne yapacak?

KOÜ’lü öğrenciler referandumda ne yapacak?

KOÜ’de 8-16 Nisan olarak açıklanan sınav tarihlerinde, 15-16 Nisan’da yapılacak sınavların 18-19 Nisan tarihine alınması, 16 Nisan’da yapılacak referandumda uzak şehirlerde yaşayan öğrencilerin oy kullanma konusunda mağduriyet yaşamasına sebep oluyor

29 Mart 2017 Çarşamba 21:43 Güncel

Kocaeli Üniversitesi’nde sınav tarihlerinin, 16 Nisan’da yapılacak referandumdan hemen sonraya alınması öğrencileri mağdur ediyor. Akademik takvimde 8-16 Nisan olarak açıklanan bahar yarıyılı ara sınav tarihlerinden 15-16 Nisan tarihinde yapılacak olan sınavlar 18-19 Nisan’a alındı. Ancak bu uygulama oy kullanmak için ikamet ettiği şehre gidecek öğrencileri zor durumda bırakıyor. Konuyla ilgili KOÜ’lü öğrenciler Eğitim-Sen Şube binasında basın açıklaması gerçekleştirerek durumun çözülmesini talep etti. Basın açıklamasını KOÜ öğrencisi Kâmile Karakuş gerçekleştirdi.

UZAK ŞEHİRLERDEKİ ÖĞRENCİLER

KOÜ öğrencisi Kâmile Karakuş açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Bu uygulama ile özellikle uzak şehirlerde ikamet eden öğrencilerin oy kullanma hakkı fiilen elinden alınıyor. Öğrenciler “Ya oy kullan, ya dersini geç ikisinden biri” dayatmasına maruz bırakılıyor. 18 Nisan’da sınavı olan bir öğrencinin uzak bir kente gidip oy kullanıp dönüp ertesi gün sınava girip başarılı olma şansı yok denecek kadar azken bu uygulamanın öğrencilerin itirazlarına rağmen dayatılmasının üniversite öğrencilerinin oy kullanmasını engellemekten başka bir amacı olamaz.

ÖĞRENCİLER REKTÖRE SESLENDİ

Zaten binbir geçim sıkıntısıyla boğuşan öğrencilerin sınavlara yetişmek için kullanmak zorunda kalacakları, referandum zamanı fiyatları aşırı artacak uçaklara verecek parası var mı? Buradan rektörlüğe bir kez daha sesleniyoruz. Sınav takvimi 14 Nisan Cuma bitecek şekilde geriye alınmalı veya 18-19 Nisan’da yapılacak sınavlar referandumdan sonraki hafta yapılacak şekilde ayarlanmalıdır. KOÜ öğrencilerinin kendilerinin ve ülkelerinin geleceği üzerinde söz sahibi olmasını engelleme çabasından vazgeçin.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

Yeni KHK ile Kocaeli’de 2 memur görevine iade edildi

Yeni KHK ile Kocaeli’de 2 memur görevine iade edildi