13 Ağustos 2020 Perşembe

BİLNET’te Edebiyat Geceleri Tevfik Fikret’le başladı

BİLNET’te Edebiyat Geceleri Tevfik Fikret’le başladı

Akademik başarının yanında kültür-sanat etkinlikleriyle de adından söz ettiren BİLNET Okulları Kocaeli Yerleşkesi, bu yıl edebiyat gecelerine şairlerin şairi Tevfik Fikret’in anıldığı “İstanbul Şahidim Olsun ki..” gecesiyle başladı. Gecenin onur konuğu usta belgeselci, gazeteci-yazar Nebil Özgentürk’tü

20 Aralık 2019 Cuma 10:15 Eğitim

Eğitimin-öğretimde başarı çıtasını yükseltmenin yanı sıra kültür-sanat etkinlikleriyle de öne çıkan Bilnet Okulları Kocaeli Yerleşkesi, usta belgeselci, gazeteci-yazar Nebil Özgentürk’ün katılımıyla “İstanbul Şahidim Olsun ki..” adıyla Edebiyat Gecesi düzenledi. Şiirler, şarkılar ve tiyatro gösterilerinin yer aldığı gecede 142’nci yılında Türk edebiyatına büyük katkıları bulunan, Servet-i Fünun Edebi Akımı’nın önemli şairi Tevfik Fikret anıldı. Geceye Bilnet Okulları Kocaeli Yerleşkesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Korkmaz, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Solakoğlu ile eşi Baro eski Başkanı Tamer Solakoğlu’nun yanı sıra çok sayıda veli ve davetli katıldı.

ÇOK BEĞENİLDİ

Gece Nebil Özgentürk’ün Şairlerin Şairi Tevfik Fikret Belgeseli gösterimi ile başladı. Büyük beğeni toplayan belgeselin ardından TRT İstanbul Radyosu müzisyenleri eşliğinde Tevfik Fikret’in hayatını anlatan, okulun edebiyat ve drama öğretmenleri Nihan Anlagan, Didem Özkan, Senay Solak, Hülya Katanak tarafından hazırlanan ve öğrencilerin oynadığı tiyatro gösterimi gerçekleşti. Tiyatro gösteriminde öğrencilerin performansları izleyiciler tarafından uzun süre alkışlandı.

İSTANBUL ŞARKILARI BÜYÜLEDİ

Tiyatro gösteriminin ardından okulun müzik öğretmenleri Neşe Sarısözen Adalı, “Kalamış”, “Ey Güzel İstanbul Benim Sevgili Yarim” gibi İstanbul şarkıları davetlileri adeta kendinden geçirdi. Müzik şöleninin ardından Sadri Alışık’ın sesinden “Parende” şiiri dinletildi. Ardından öğrenciler tarafından İstanbul şiirleri temalı tiyatro gösterimi gerçekleştirildi.

BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Nebil Özgentürk, gecenin sonunda davetlilerle söyleşi düzenled. Geçen yıl Sabahattin Ali gecesinde olduğu gibi bu yılki programdan da çok etkilendiğini belirten Özgentürk, Bilnet için alkış istedi. Özgentürk, “Ben çok etkilendim. Bir şaire adanmış bir gece yaşadık. İstanbul’a muazzam saygının geliştiği 2 saati birlikte yaşadık. İzlerken ‘Umudumuzu bitiremezler’ dedim, çok hoşuma gitti. Oğlum da bir parça da olsa etkilenmiştir, o yüzden etkilendim. Gelip geçen insanların birçoğunun da belgeselini yapmış bir insan olarak bugünkü gösteride çok etkilendim. Burada gösteri yapan 30 arkadaşım en azından ezber yaptı. Bu akşam evlerine 1 ay boyunca yaptıkları ezber ile gidecekler. Sanatı ceplerine koyup gidiyorlar, bu bile bir kardır. Bilnet yönetiminin sadece bunun için bile alkışlanması lazım” dedi. Korkmaz, gecenin sonunda geceye oğlu Arın ile katılan Özgentürk’e Bilnet Okulları Kocaeli Yerleşkesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Korkmaz günün anısına plaket takdim etti. Özgentürk, hayranları için kitaplarını da imzaladı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

KOTO’nun ‘Kişisel Veri' seminerine ilgi yoğun oldu

KOTO’nun ‘Kişisel Veri' seminerine ilgi yoğun oldu