24 Nisan 2019 Çarşamba

Eğitim-İş: Andımız kararına derhal uyulmalıdır

Eğitim-İş: Andımız kararına derhal uyulmalıdır

Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık yaptığı açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı, Danıştay’ın andımızın tekrar okutulmasına dair verdiği kararı derhal uygulamadır” dedi

20 Ekim 2018 Cumartesi 14:39 Eğitim

Eğitim İş Kocaeli Şube binasında gerçekleşen basın açıklamasında şube başkanı Emine Çalık’ın gündeminde andımızın okullarda tekrar okutulmasına dair Danıştay’ın verdiği karar yer aldı. Çalık yaptığı açıklamada, “MEB’in Danıştay’ın ilgili kararının gereğini yerine getirmemesi halinde her türlü hukuki ve örgütlü mücadelemizi sürdüreceğimizi duyuruyoruz. Cumhuriyet ruhunun çocuklarımıza aşılanmasına engel olmak isteyen her güce karşı dimdik duracağımızı ilan ediyoruz. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim neferleri olarak, “Açtığı yolda, gösterdiği hedefe, hiç durmadan yürüyeceğimize ant içiyoruz” ifadelerinde bulundu.

“ÖĞRENCİ ANDI OKULLARA GERİ DÖNMÜŞTÜR”

Açıklamalarına devam eden Çalık, “Türk Milleti’nin doğru, çalışkan ve Atatürk’ün izinde olduğunu yarının geleceği olan çocuklarımızın zihnine yazan “Öğrenci Andı”, 5 yıldır sürdürdüğümüz hukuk mücadelesinin ardından okullara geri dönmüştür. Danıştay 8. Dairesi öğrenci andının okunmasının kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin iptaline karar vermiş, bu kararında; “Öğrenci Andı”nda yer alan kavram ve ilkelerin, Anayasamızda anlamını bulan kavram ve ilkeler olduğu gibi milli eğitim sistemimizin Kanun ve Yönetmelikte belirlenen, düzenlenen temel amaçlarını ortaya koyduğu vurgulanmıştır” şeklinde konuştu.

“DANIŞTAY GEREKEN YANITI VERMİŞTİR”

Çalık, “Danıştay, dünyanın birçok ülkesinde ulus bilincini güçlendirmek amacıyla kullanılan öğrenci andını, ülkemizde ırkçılık olarak tanımlayanlara böylece gereken yanıtı vermiştir. Anayasanın öngördüğü yurttaş olma bilinci ve vatandaşlık temelinde bütünleştirici vurgular içeren bu ulusal kardeşlik ritüelinin kaldırılması, mevcut iktidarın ulus devleti tahrip etme girişimlerinden bir tanesidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin mayasını, özünü oluşturan Türklük vurgusu bir “ırkı” ifade etmemektedir” şeklinde konuştu.

“KARAR ACİLEN UYGULANMALI”

MEB’in, Danıştay’ın verdiği kararı acilen uygulaması gerektiğini ifade eden Çalık, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün dünyanın faşist ırk milliyetçiliğine teslim olduğu dönemde ırkçılığı mutlak bir kararlılıkla reddettiği tarihi belge ve hukuki metinlerle sabitken, aynı dönemde uygulamaya sokulan “Öğrenci Andı”nın ırkçı vurgular içerdiği, “dayatmacı, ayırımcı, dışlayıcı” olduğu iddiasına itibar edilmesi mümkün değildir. Ortak kültür birliğine dayalı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu iradesi ve özüyle çelişen bu çarpık bakış açısını şiddetle kınıyoruz. Kararın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından acilen uygulanmasını ve öğrenci andının tekrar mevzuata girmesini talep ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

“AÇTIĞI YOLDA, GÖSTERDİĞİ HEDEFTEYİZ”

Çalık son olarak, “İktidarın eski ve yeni adalet bakanlarından gelen kınama açıklamalarının, düne kadar Rahip Brunson davasında “Yargımız bağımsızdır” demeçleriyle çeliştiğini görüyoruz. Eğitim-İş olarak; MEB’in Danıştay’ın ilgili kararının gereğini yerine getirmemesi halinde her türlü hukuki ve örgütlü mücadelemizi sürdüreceğimizi duyuruyoruz. Cumhuriyet ruhunun çocuklarımıza aşılanmasına engel olmak isteyen her güce karşı dimdik duracağımızı ilan ediyoruz. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim neferleri olarak, “Açtığı yolda, gösterdiği hedefe, hiç durmadan yürüyeceğimize ant içiyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Ersoy Kandemir’den milli eğitime

20 Ekim 2018 Cumartesi 15:27

Uymayanın da ben taaaa.....

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kocaeli'nin ilk metrosunun temeli atıldı

Kocaeli'nin ilk metrosunun temeli atıldı