21 Ocak 2019 Pazartesi

Eğitimciler, performans değerlendirme sistemini protesto etti

Eğitimciler, performans değerlendirme sistemini protesto etti

Eğitim İş Kocaeli Şubesi, öğretmen performans değerlendirme sistemini protesto etti

11 Nisan 2018 Çarşamba 17:18 Eğitim

Eğitim İş Kocaeli Şubesi, öğretmen performans değerlendirme sistemini kınadı. Yürüyüş Yolu üzerinde açıklama yapan Şube Başkanı Emine Çalık’a şube yöneticileri, üyeler, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, DSP İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Batuhan Coşkundeniz ve CHP’liler destek verdi.

ÇIKAR İLİŞKİSİ OLUŞTURULACAK

Başkan Çalık şunları söyledi: “MEB performans sistemi ile ülkemizin geleceği olan yavrularımızı eğiten şekillendiren yarınların mimarı olan biz öğretmenleri baskı altına almayı amaçlamaktadır. Dünyanın hiçbir ülkesinde benzeri görülmeyen bu sistemde eğitimcilerin uzmanlık kariyerleri uzaman olmayanlar tarafından değerlendirilmek istenmektedir. Bu uygulamayla öğretmen ve öğrencisi arasına birbirlerinin notlarına karşılıklı ihtiyaç duymaktan ötürü bir çıkar ilişkisi oluşturulmaya çalışılmaktadır. Öğretmenlerin birbirine not verecek olması da kişisel husumetlerinin ya da görüş ayrılıklarının bir şekilde kariyerlerine yansımasına yol açacak, okullarda çalışma barışını bozacaktır. Bir eğitimcinin performansını o alanın uzmanı olmayan kişilerin notlarıyla ölçmeye çalışmanın bilimsel ve akademik hiçbir gerçekliği yoktur" dedi.

SÜREKLİ GERİYE GİDİYOR

Çalık sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de eğitimde yaşanan sorunların nedeni öğretmenlerin performansı değildir. Öğretmen eğitimin temelidir. Ancak öncelikli olan eğitime yaklaşım anlayışının ulusal olması siyasi değil milli hedeflerin ortaya çıkarılmasıdır. Eğitimin cevheri olan öğretmenlere kıymet vermeyen bir anlayışın başarılı ve çağdaş bir eğitim sistemi getirme ihtimali yoktur.Performans sistemi kaldırılıncaya kadar devam ettireceğimiz eylemlerimize haklı, meşru ve demokratik başkaldırımıza sendikalı-sendikasız tüm öğrencilerimizi destek vermeye çağırıyoruz. Ülkemizde eğitimin gericileştirildiği, piyasacılaştırıldığı başarı oranının giderek düştüğü müfredat ve sınav sistemlerinin yapboza döndüğü dünya eğitim kalitesi standartlarına kıyasla sürekli geriye gittiği gün gibi açıktır"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İnşaat Mühendisleri, Bilnet’te avantajlı

İnşaat Mühendisleri, Bilnet’te avantajlı