02 Haziran 2020 Salı

Eski başkan Kaplan, davayı kazandı

Eski başkan Kaplan, davayı kazandı

Eğitim -Sen Kocaeli Şubesi eski Başkanı Veysel Kaplan, 2012 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanını protesto ettiği için ceza almıştı. Hukuk mücadelesi veren Kaplan, davayı kazandı

06 Kasım 2019 Çarşamba 12:34 Eğitim

Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi'nin geçmiş dönem başkanlığını yapan, kentin yakından tanıdığı eğitimci Veysel Kaplan hakkında bugün Resmi Gazete'de Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'ndan önemli bir karar yayımlandı. Eğitim-Sen, 4+4+4 eğitim sistemi hakkında 2012 Haziran ayında o dönemin Milli Eğitim Bakanı'nın konuşmasını alkışlı protesto ederek dinlememişti. Yaşanan bu olayların ardından Veysel Kaplan ve yanında bir diğer eğitimci E.V. hakkında soruşturma başlatılmış, kınama cezası verilmesi istenmişti. Ancak Veysel Kaplan'ın sicil durumu göz önünde bulundurularak bir alt ceza uygulandı ve uyarma cezasına karar verildi.  

TAZMİNAT ÖDENECEK

Bu kararın üzerine Veysel Kaplan hakkında verilen disiplin cezasının iptali istemiyle Kocaeli 2. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme 10.09.2013 tarihinde bu davayı reddetti. Süreç bir üst mahkemelere taşındı. Veysel Kaplan sendika kararı üzerine Milli Eğitim Bakanı'nın telekonferans konuşmasını dinlememesi ve alkışlı protesto etmesi nedeniyle disiplin cezası ile cezalandırılmasının örgütlenme özgürlüğünü ihlal ettiğine ilişkin davasında uzun süre mücadele verdi.  Mahkemeler sonrasında Veysel Kaplan lehine karar verildi.  Veysel Kaplan'a örgütlenme özgürlüğünün ihlali nedeniyle yalnızca ihlal tespitiyle giderilemeyecek olan manevi zararları karşılığında 3 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verildi.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Gölcük İYİ Partili gençler, ilçe için projeler üretiyor

Gölcük İYİ Partili gençler, ilçe için projeler üretiyor