23 Ekim 2018 Salı

  • 5,680 TL
  • 6,512 TL
  • 223,01 TL
  • 94.682

Nesibe Aydın Okulları ile eğlenerek öğrendiler

Nesibe Aydın Okulları ile eğlenerek öğrendiler

Nesibe Aydın Okulları tarafından Kocaeli Bilim Merkezi’nde  düzenlenen STEM &Makers Fest/Expo etkinliği, bilime meraklı her yaştan insanı bir araya getirdi

06 Ocak 2018 Cumartesi 16:49 Eğitim

Düzenlendiği her şehirde büyük ilgi gören ve bilime meraklı her yaştan binlerce insanı bir araya getiren STEM &MakersFest/Expo’nun Kocaeli ayağı, Nesibe Aydın Okulları’nın başarılı organizasyonuyla Kocaeli Bilim Merkezi’nde gerçekleşti. Etkinliğin açılışına; Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. M. Hilmi Çolakoğlu, Vali yardımcısı Ahmet Büyükçelik, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Nesibe Aydın Okulları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mirkan Aydın, Nesibe Aydın Kocaeli Okulları kurucusu Atilla Malçok ve Musa Vayiç, Türkiye Genç İş Adamları Derneği Başkanı Dr. Ali Yücelen ile çok sayıda öğrenci, öğretmen ve veli katıldı.

ÖLÜMSÜZ KADAVRALAR!

Protokol üyelerinin gelmesiyle birlik başlayan açılış programının ilk sunumunu ilginç ve eğlenceli çalışmalarıyla tanınan Doç. Dr. Selçuk Tunalı yaptı. Tunalı, ‘Plastinasyon: Ölümsüz kadavralar’ sunumuyla ilgiyle dinlendi. Tunalı, “Plastinasyon, canlıların suyunun çekilmesiyle yerine silikon, polyester konulması demektir. Bugün dünyada çokça kullanılan bir yöntemdir. Her türlü biyolojik dokunun plastinasyonu yapılabilir” diyerek örneklerle bir sunum gerçekleştirdi.

BİLİMLE UĞRAŞMALIYIZ

Ardından Türkiye Genç İş Adamları Derneği Başkanı Dr. Ali  Yücelen teknolojinin geldiği nokta hakkında sunum yaptı. Dr. Yücelen, çocuklara ‘Neden’ sorusunu mutlaka sormaları gerektiğini öğütleyerek, “Dünya çok hızlı şekilde değişiyor. Devir teknoloji devri. Üretici olmalıyız. Artık yapay zeka müzik besteliyor, resim çiziyor. Bugünlere gelemiz ‘neden’ sorusuyla mümkün oldu. Temel bilimlerden uzak kalmak hayattan uzak kalmaktır. Bilimle mutlaka uğraşmalıyız. Ve sadece yabancı bilim insanlarını değil Türk bilim insanlarını da takip etmeliyiz” dedi.

KOCAELİ, BİLİŞİM MERKEZİ OLUYOR

Hacettepe Üniversitesi Stem&Markers Lab Başkanı Doç. Dr. Gültekin Çakmacı, “Biz çocuklara bilimi sevdirmeye çalışıyoruz. Yerli Türk firmalarını destekliyoruz. Amacımız inovasyon yapan gençler yaratmak, amacımız bilime meraklı, düşünen gençler yaratmak” dedi. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, “Kocaeli artık sanayi kimliğiyle tanınmıyor. Kültürel, turizm alanında çok büyük kimlik kazandı. Bunun yanında Kocaeli’miz artık bilim ve bilişim kenti olarak algılanıyor. Gebze’de bilişim vadisinin temelleri atıldı. Kocaeli’ye bilim merkezleri açıyoruz. Herkese bu alanda verdiği destek nedeniyle teşekkürler” dedi.

PROTOKOL FUARI GEZDİ

Son olarak İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik ile birlikte kürsüye çıkan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. M. Hilmi Çolakoğlu, etkinlikten duyduğu memnuniyeti ifade ettikten sonra, “Eğitimle ilgili tüm problemlerin altından kalkacağız. Devlet tüm problemlere el atmış vaziyette. Bu etkinliğe ev sahipliği yapan Kocaeli Bilim Merkezi’ne 10 adet 10 adet Edison seti ve 10 adet de mühendis çocuk setini hediye etmek istedik” diyerek etkinliğe imza atan Nesibe Aydın Okulları başta olmak üzere Stem&Makers firması ile tüm bileşenleri kutladı. Ardından protokol üyeleri, hep birlikte Stem&Markes Fest/Ekspo Kocaeli Fuarı’nı gezdi.

BİLİMİN EĞLENCELİ YÜZÜ

Ortaokul ve lise öğrencileri başta olmak üzere eğitimcilerin, velilerin ve bilime ilgi duyan her yaştan insanın yoğun ilgi gösterdiği ‘STEM &MakersFest/Expo’yu 3 binin üzerinde kişi ziyaret etti. Sabahın erken saatlerinden itibaren Kocaeli Bilim Merkezi’ni dolduran çocuklar ve gençler, STEM &MakersFest/Expo kapsamında kurulan 35 atölyede bilim ve teknolojinin eğlenceli yüzüyle tanıştı.

İLK KEZ TANIŞTILAR

Katıldıkları atölyelerde bilim insanları, mühendisler, alanında uzman kişilerle de tanışma ve etkileşime geçme imkanı bulan katılımcılar gün boyu hem eğlendi hem de öğrendi. Nesibe Aydın Okulları tarafından Kocaelili öğrencilere ve bilime ilgi duyan her yaştan insana yönelik olarak düzenlenen STEM &MakersFest/Expo’da,katılımcılar ilimizde ilk kez kurulan plastinasyon ve kirigami gibi atölyelerle tanışma imkanı da buldu.

NESİBE AYDIN OKULLARI DÜZENLEDİ

STEM &MakersFest/Expo Kocaeli etkinliği, 1984 yılında iki eğitimci, Nesibe Aydın ve Hüsamettin Aydın tarafından kurulmuş olan Nesibe Aydın Eğitim Kurumlarıtarafından organize edildi. Öğretim kadrosu, eğitim materyalleri, başarı odaklı öğretim programı ve rekabetçi yapısıyla dünya standartlarında eğitim veren kurum, öğrencilerinin akademik başarısıyla tanınıyor.

KOCAELİ’YE GELİYOR

Nesibe Aydın Eğitim Kurumları Ankara, Konya, Antalya’daki 7 tesisinden sonra, ilimizde de kapılarını açıyor. Kocaeli’de oluşturduğu güçlü kadrosuyla eğitim sektörüne iddialı bir giriş yapmaya hazırlanan Nesibe Aydın Eğitim Kurumları’nın mevcut tesislerinde toplam 5 bin öğrenci eğitim görüyor. Kocaeli’de ilk etapta Anadolu lisesi ve fen lisesi olarak eğitim verecek olan kurum, 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde öğrencileriyle buluşacak.

TÜRKİYE DERECESİ YAPIYORLAR

Nesibe Aydın Eğitim Kurumları’nda 7 öğrenci başına 1 eğitimci düşüyor. Her yıl üniversite sınavlarında elde ettiği Türkiye dereceleriyle de adından söz ettiren kurumun öğrencileri, sınavlara kurs ya da özel derse ihtiyaç duymadan hazırlanıyor. Her 3 öğrencisinden biri lisanslı sporcu olan Nesibe Aydın Eğitim Kurumları, IB-DP, IB-PYP ve Cambridge gibi dünyanın sayılı diploma programlarına da akredite.

TAMAMLANMAK ÜZERE

Okulun Kocaeli tesisinin kaba inşaatı tamamlanmak üzere. Birinci etap binası 18 derslik, 1 kapalı spor salonu, 1 konferans salonu, kütüphane, laboratuvar ve diğer sosyal alanlardan oluşuyor. Projenin ikinci etabı ise 60 derslikli, 10 bin metrekare kapalı alana sahip ve tam donanımlı bir eğitim kampüsü olarak önümüzdeki yıl eğitim vermeye başlayacak şekilde planlanıyor.Nesibe Aydın Okulları’nda öğrenim görmek isteyen öğrencilerin, okula kayıt yaptırabilmek için belli bir baraj puanını yakalaması gerekiyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Camiden yardım paralarını çalıp kaçtı

Camiden yardım paralarını çalıp kaçtı