16 Aralık 2018 Pazar

  • 5,364 TL
  • 6,066 TL
  • 214,26 TL
  • 90.529

Nesibe Aydın Okulları, velileri bilgilendirdi

Nesibe Aydın Okulları, velileri bilgilendirdi

Nesibe Aydın Kocaeli Okulları ‘Doğru Okul Seçimi ve Bireyin Başarısında Ailenin Rolü’  konulu eğitim semineri gerçekleştirdi. Seminere velilerin ilgisi oldukça yoğun oldu

24 Şubat 2018 Cumartesi 18:35 Eğitim

Türkiye’nin en başarılı eğitim kurumları arasında olan Nesibe Aydın Okulları velileri bilgilendirme çalışmalarına devam ediyor. Nesibe Aydın Kocaeli Okulları da bugün Ramada Otel’de gerçekleştirdiği seminerle velileri hem eğlendirdi hem bilgilendirdi. Seminerde konuşan Nesibe Aydın Okulları Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erten Gökçe, kendi hayatından verdiği örneklerle ailenin ve okulun çocuklar üzerindeki etkisini anlattı. Gökçe, kendi deneyimlerinden ve tecrübesinden yola çıkarak velilere altın değerinde tavsiyelerde bulundu.

YAŞADIĞI KÜLTÜRÜN BİR ÜRÜNÜ

Seminerde ilk olarak konuşan Prof. Dr. Erten Gökçe, “Oyun da değişti, kural da değişti, oyuncular da değişti. Çocuk yaşadığı kültürün bir ürünüdür. Ailenin, okulun, çevrenin, toplumun bir ürünüdür. Hem sınıf öğretmenliği yaptım hem dershane öğretmenliği yaptım. Mutfağı da bilirim. Sadece akademisyen ve teorisyen değilim aynı zamanda sahaya iner iyi yemekte yaparım. Öğrenci bir okula geldiğinde okula bakar etkilenir toplum kültürünü öğrenir” dedi.

AYAKLARI ÜZERİNDE DURMALI

Prof. Dr. Gökçe konuşmasına şöyle devam etti: “Maraş’tan Ankara Üniversitesi’ne gelen bir öğrencim ailesi Maraş’ta kaldığı için yaşasın özgürlük diyor. Ayaklarınızın üstünde durmayı öğrenemediğinizde özgürlük başa beladır. Üniversitede okula gelmeyip üniversiteye gidiyorum diyen öğrenciler var. Üniversitede aileye bilgi vermezler. O yüzden ben bir eğitimci olarak şunu çok önemsiyorum; kendi ayakları üzerinde durmayı, mücadele etmeyi, doğru yanlışı ayırt etmeyi çocuklarımıza öğretmek zorundayız.”

İYİ BİR ÜNİVERSİTE BİTİRMEMİŞSE...

Prof. Dr. Gökçe, “Çocuklar anne babaya, öğretmene, yaşadıkları aileye, çevreye, okula göre pozisyon alırlar. Bizim ülkemizde insanları kendi haline bırakırsanız, sorumluluk vermezseniz sizce başarı ne kadar geliyor. Üçte ikisi dışsal bir uyarı olmadan, yaklaşık yüzde 70’i dışarından bir kontrol olmadan kendiliğinden harekete geçmiyor. İyi eğitim almamış, iyi yetişmemiş çocukların gelecekte işi çok zor olacak. İyi bir üniversite bitirmemişse, nitelik, kalite yoksa gelecekte başarı yok demektir. Ne yapın edin çocuklarınıza özgüven sahibi olmayı öğretin. Özgüvenin altında da başarı yatar. Çocuk başarılıysa özgüveni olur. Robot yetiştirmiyoruz. Dinlenmeyi, eğlenmeyi, gezmeyi, yaşamayı, insanı, çevreyi bilen, gerektiğinde almayı bilen, mücadele eden bireyler istiyoruz” diye konuştu.

YASAKTAN YANA DEĞİLİM

Çocuklara teknolojiyi yasaklamaktan ziyade kullanmayı öğretmek gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Gökçe, “Cep telefonu, bilgisayar yasaklarından yana değilim. Bu çocuklar teknoloji çağının çocukları. Kızım çok oynuyorum diye telefonunu almamı istediğinde telefonunu yönetemeyen biri kendisini de yönetemez dedim.  Yasaklamak yerine eve geldiğinde telefon kapatılır, okula telefon götürülmez şeklinde belli kurallar koydum. Çocuğunuza yasaklıyor musunuz yoksa kullanmayı ve yönetmeyi mi öğretiyorsunuz. Çocuğunuz lisede telefonla ve bilgisayarla oynuyorsa her gün yarım saat oynamasına izin verebilirsiniz. Örneğin Cumartesi günü sabah 100 soru çözersen akşam yatıncaya kadar telefonla oynayabilirsin diyebilirsiniz. Bugünün çocukları her şeyden çabuk sıkılıyorlar ama teknolojiden asla sıkılmıyorlar” şeklinde konuştu.

EN ÖNEMLİ FARKI

Sonrasında konuşan Nesibe Aydın Okulları Genel Koordinatörü Şemsettin Beşer, “Mersin ve Kocaeli okullarımız bu yıl bizimle çalışmaya başladı. Kocaeli Fen ve Anadolu Liseleri Yahya Kaptan Mahallesi’nde bu yıl için başlatmış olduk. Bu yıl itibariyle okulumuzda 700’e yakın personel ve 4 bine yakın öğrenci eğitim alıyor. Önümüzdeki yıl hedefimiz 5 bine yakın öğrenci bine yakın personelle eğitim ve öğretimine devam edecek. Kurumla ilgili en önemli fark, özel okul olmaması. Özel okul olarak geldiyseniz ilerleyen süreçte hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.  Çünkü bir yer ya okuldur ya değildir. Bunun devlet veya özel okul olmasının bir anlamı yok. Devlet lisesinden mezunum ama birçok özel okulun sahip olmadığı imkanlara sahip bir okuldu. Özel programlı okul olmanın altında yatan en önemli faktör bu” dedi.

DİSİPLİNLİ BİR OKULDUR

“Nesibe Aydın özel programlı bir okul olmayı kafaya koyarsa bunu gerçekleştirinceye kadar mücadele eder. Biz Nesibe Hanımı öyle tanıdık” diyen Beşer son olarak şunları söyledi: “Nesibe Hanımı ilk tanıdığımda ben özel okul açmıyorum özel programlar istiyorum. Dershanesiz eğitim modelini Türkiye’ye anlatın demişti. Nesibe Aydın Okulları öğrencinin akademik çalışmaları sürdürürken kendini rahat edebileceği bir ortam. Nesibe Aydın’ın özünde akademik başarı yatıyor. Akademik başarınız yoksa çok iyi dil bilmeniz, başarılı olmanız çok önemli değil. İlk vurgumuz akademik başarılı bir okul. Ama bunu sosyal aktivitelerle, yabancı dille götüren bir okul. Nesibe Aydın disiplinli bir okuldur. Her mezun ettiğimiz öğrencinin bir hikayesi olmalı ve fark yaratmasını istiyoruz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Fikri Işık Büyükşehir Başkan adayı mı olacak?

Fikri Işık Büyükşehir Başkan adayı mı olacak?