24 Eylül 2020 Perşembe

Safir Koleji hayata hazırlıyor: Kaliteli eğitim için çalışıyoruz

Safir Koleji hayata hazırlıyor: Kaliteli eğitim için çalışıyoruz

Körfez’de geçtiğimiz dönem eğitim hayatına atılan ve kısa sürede tercih edilen okullar arasına giren Safir Koleji’nde düzenlenen basın toplantısı ile okulun konsept, hedefleri Genel Müdür Cemil Keskin tarafından anlatıldı. Keskin, "Biz kaliteli eğitim yapmak ve Türkiye’ye başarılı bir kurum olduğumuzu göstermek için Safir Kolejlerini kurduk" dedi

15 Kasım 2019 Cuma 15:34 Eğitim

95 Evler’de yapılan ve eğitim hayatına atılan Safir Koleji’nde gerçekleşen basın toplantısına, Safir Koleji Kurucu-Genel Müdürü Cemil Keskin, Safir Okulları Kurumsal İletişim Direktörü Gürkan Kuşçu, Safir Koleji Kampüs Müdürü Mehmet Çuhadar, Kampüs Müdür Yardımcısı Mehmet Özcan ile okul yönetimi ve basın yer aldı. Toplantıda tanışma faslından sonra Genel Müdürü Cemil Keskin tarafından okulun kuruluş aşamaları, amacı, hedefi ve eğitim konsepti hakkında açıklamalar yapılarak, bundan sonra daha sık bir arada olunacağı, bilgiler verileceği söylendi. Kampüs Müdürü Mehmet Çuhadar konuşmasında 7. okulun Kocaeli’ye açılmasına sevindiklerini ve kısa sürede önemli yol kat edildiğini söyledi.

HEDEF MİLLETLERARASI OKUL

Safir Koleji Okulları hakkında açıklama yapan ve bilgi veren Genel Müdür Cemil Keskin, ulusal bir marka olduklarını ve uluslararası bir marka olma yolunda ilerlediklerini söyledi. Keskin konuşmasında, “Milletlerarası okulumuz bize bayağı bir tecrübe kazandırdı. Aynı zamanda bir sermaye birikimi de sağladı tabii ki. Türk okulları arasına da girmek istedik. Toplam 7 Türk şubemiz 1 tane de international şubemiz olmak üzere 8 şubemiz var. Doğu’ya da gittim oralarda da çok ciddi ilerlemeler olmuş biz şu anda İstanbul, Edirne’de Düzce’de ve Kocaeli’de faaliyette bulunuyoruz.  Milletlerarası okulumuzda 30 ayrı ülkeden 800 öğrenci bulunuyor. Açıldığımız yıl 350 öğrencimizle eğitime başladık. Binanın planı eğitim konsepti ve halkımız çok güzel birleşti. Lokasyon da üstüne geldi. Önceden de epeyce arkadaşlarımız vardı görüştüğümüz tabii. Ulusal bir markayız uluslararası bir marka olma yolunda ilerliyoruz. Çalışanlarımızı, öğretmenlerimizi ve yöneticilerimizi yerelden tercih ediyoruz. Bir lanetli darbe dönemi yaşadık ve özel okullar eleştirilir hale geldi. Üstüne ekonomik nedenlerle de sıkıntılar eklendi. Edirne’yle Kocaeli’deki okullarımız arasında ciddi farklar vardır. Türkiye’ye yeniliklerin büyük bir kısmı İstanbul’dan Türkiye’ye girer. Safir kültürünü, Safir ufkunu Kocaeli’ye taşımak istiyoruz. Veli memnuniyetimiz çok yüksek. Biz bunu daha da arttırmak istiyoruz. Siyasi mücadele özel okullarda ve dershane sektöründen yürüdü. Özel okul sektörünü çok yıprattı. İstediği şekilde nitelikli eğitim veremez hale geldi” dedi.

UZUN BİR MÜCADELE

Cemil Keskin açıklamalarının devamında, “Bir evlilik bile 5 yılda oturuyor değil mi? Bir çocukla 14 yıl bir ilişki içerisindeyiz. Sadece para alma ve para verme ilişkisiymiş gibi görülüyor dışarıdan ama biz kültürümüzü ve vizyonumuzu hizmet, en iyi eğitimi vermek üzerine kurduk. Veliyle en sonunda helalleşmek ve 14 yılında çocuğunu gönül rahatlığıyla üniversiteye yerleştirmesi için bu şekilde bir kurum yönetimi oluşturduk. Tatmini sağlayacağız. bir insanın aktif ömrü ne kadardır ki? Ortalama 3 nesil yetiştiriyorsunuz. Bunun hakkını vermeliyiz. Biz kaliteli eğitim yapmak ve Türkiye’ye başarılı bir kurum olduğumuzu göstermek için Safir Kolejlerini kurduk. Çalışanlarımıza 3 temel kuram söyledim. Velilerimiz ve öğrencilerimizin huzurunu sağlamak, çalışanlarımızın huzurunu ve mutluluğunu sağlamak ve iş tatmini sağlamak, karlılık. Elbette karlılık olmayan yer işlemez gelişemez. Kurumumuzu karda tutmamız lazım. Biz yatırımımızı yaparken o sermayemizi ortaya koyarak yola çıkıyoruz. Türkiye’nin yerlisiyiz. Türkiye’nin hayallerini gerçekleştirmek için biz varız. Biz Türkiye için varız ve Türkiye’nin eğitim kalitesi için biz de katkı sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

YABANCI DİL, YAZILIM VE KODLAMA

Cemil Keskin, okullarda önem verilen konular arasında yabancı dil, yazılım ve kodlama, matematik olduğunu da ifade ederek, “Kitlesel başarıyı hedef alarak yola çıktık. Eğitim herkesin hakkıdır. Dil eğitimi çocuğun geleceği için çok önemlidir, öğrenci yalnızca yazıp konuşamamalı. Dönem içinde iki kez öğrenci, öğretmen ve veliyi bir araya getirerek yabancı dille sunum yapılıyor. Öğrencilere, bilgisayar oyunları gibi programların tüketicisi değil yazılımcısı ve satıcısı olması öğretiliyor. Bu nedenle yazılım ve kodlama ayrı bir önem taşıyor. Yazılım dünya şirketleri ile rekabet edebileceğimiz bir alan ve ülkemize ekonomik kazanımlar sağlayacak eğitim dalı. Bunu öğretip, yabancı dili verdik mi çocuklar dünyaya açılma şansı buluyorlar” dedi.

KALİTELİ EĞİTİM

Safir Eğitim Kurumları vizyonunu, misyonunu ve eğitim standartlarını şöyle açıklıyor; “Dünyanın eğitimle maddi ve manevi olarak kalkınacağına refah ve huzura ulaşacağına olan inancıyla, çağdaş ve geleceğin ihtiyaçlarına yönelik bir eğitim algısını ülkemizde yerleştirmek için çalışıyor. Kurucularımızın vizyonu ve nitelikli, seçkin eğitim kadrosuyla Safir Eğitim Kurumları, Safir Kariyer Merkezi, Safir Koleji, Safir Fen ve Teknoloji Liseleri, Safir İnternational Schools, Safir Kurs grubu ile 20 ayrı ülkeden öğrenciyi kaliteli eğitimle buluşturuyor. 

DİJİTAL ÖĞRENME

Safir Koleji’nde öğrencilerimiz daha okul öncesinden itibaren eğitim ve öğretim sürecinin tüm aşamalarında teknolojik yeniliklerin desteği ile aktif bir sınıf ortamında eğitim hayatlarına başlıyorlar. Öğrencilerimize teknolojik olarak tam donanımlı sınıfları ve laboratuvarlarında yaptığımız çalışmalarla şu alanlarda yarar sağlamış oluyoruz; Yabancı Dil Becerileri Matematiksel İşlem Çalışmaları Fen ve Doğa Gözlemleri Grup Çalışmaları Müzik İle Öğrenme Oyun tabanlı Öğrenme Fiziksel Etkinlik Çalışmaları Değişen kampüs olanaklarına göre bireysel ve takım sporları ile yüzme, okçuluk, jimnastik ve buz pateni gibi farklı branşlarla öğrencilerimizin spor yapma alışkanlıklarını kazanmalarını sağlıyoruz. Bu derslerimizi öğrencilerimizin fiziksel gelişimlerini dikkate alarak planlıyoruz. Yapılan tüm çalışmalarda branşlara özgü belirlenen kriterler ile öğrencilerimizin gelişimleri takip ediyor ve objektif bilgilerle öğrenci ve velilerimizi yönlendiriyoruz.

EĞLENCELİ BİLİM DENEYLERİ

Erken çocukluk döneminde çocuklarımızın sahip olduğu merak ve araştırma duygusunu bilimsel deneylerle destekliyoruz. Laboratuvar ortamı ile erken yaşlarda tanışan öğrencilerimiz eğlenceli deneyler ve gözlemlerle bilimin eğlenceli yüzüyle tanışıyorlar. Okul öncesi çocuklar büyüleyici gösterilerin tadını çıkarır, basit fen deneylerini yaparlar ve bilimin çevremizdeki dünyayı daha iyi anlamamıza nasıl yardımcı olabileceğini keşfederler. 

EĞİTİM UYGULAMALARIMIZ

Okuma Yazmaya Hazırlık ve Mandala Çalışmaları Zenginleştirilmiş uygulamalarımız ile sembol çalışmaları, ses çalışmaları ve anlama-anlatım çalışmalarından oluşan okuma yazmaya hazırlık programımız 36-66 ay arası öğrencilerimiz için aşamalı olarak yaş gruplarına uygun olarak hazırlanmıştır. Öğrencilerin ses temelli eğitim modeline uygun olarak harfleri tanıyıp yazdıkları, kelimeler türettiği, küçük motor kaslarını geliştirmek için çeşitli sanat etkinlikleri ve oyunlar yoluyla becerilerini geliştirdikleri bu süreçte amacımız onları ilköğretime en iyi şekilde hazırlamaktır. Mandala çalışmaları, okuma yazma etkinliklerimizde kullandığımız bir tekniktir. Hafif bir klasik müzik eşliğinde boyanan Mandala sonunda çocukların stresleriyle kolaylıkla mücadele edebildikleri, sakinlik ve soğukkanlılık kazandıkları görülmüştür. Mandala çalışmasından sonra çocukların, grup çalışmalarında, gruba uyum sağlamalarında ve dinleme becerilerinde olumlu etkiler görülür. Ayrıca Mandala çocukların kendi yaratıcılıklarını keşfetmelerine yardımcı olurken dikkat sürelerinin uzamasını sağlar.  

PROBLEM ÇÖZME VE YARATICI DÜŞÜNME ETKİNLİKLERİ

Çocuklara günlük hayatta sıklıkla karşılaşabilecekleri problem durumları sunulur. Çocuklardan verilen problem durumlarına olası değişik çözüm önerileri geliştirmeleri ve problemin olası nedenlerini tahmin etmeleri beklenir. Bu sorular etkin karar verme, neden-sonuç ilişkisi kurabilme, problem çözebilme becerisi kazandırmada önemli rol oynar.  

MATEMATİK

Çocuklar günlük yaşam döngülerinde zaman, şekil, sayı, alan gibi pek çok kavramı kullanarak, matematikle iç içe bir yaşam sürdürürler. Okul öncesi matematik etkinliği ile çocuklar, doğal yaşamlarının birer parçası olan bu kavramları açıklamaya ve anlamlandırmaya başlarlar. Erken çocukluk döneminde matematikle kurulan bu ilişki, sonraki yıllarda fen ve matematik alanlarında göstereceği başarıyı olumlu biçimde etkileyeceği gibi gözlem yapma, problem çözme yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Matematiksel kavramlarla erken yaşta tanışan öğrencilerimiz: Serbest Keşfetme Örüntü Oluşturma Gruplama ve Sınıflandırma Sayma Mukayese Etme Grafik Oluşturma Sayıları Algılama basamaklarını aşamalı olarak gerçekleştirirler. Programın amacı çocukların öncelikle doğal materyallerle öğrenme deneyimleri yaşamaları, öğrenirken eğlenmeleridir.

AYIN ETKİNLİĞİ

Öğrencilerle birlikte ayın etkinliği için her ay farklı bir “obje” seçilir. Her öğrenci belirlenen bu objeyi evden okula getirerek öncelikle grup arkadaşlarına tanıtır; nereden alındığını, ne zaman alındığını, özelliklerini anlatır. Ay boyunca sınıfa getirilen tüm nesneler bir köşede sergilenir ve bu nesnelerin kullanıldığı çeşitli etkinlikler planlanır: Nesnelerle birebir eşleme, renk-şekil-büyüklük-ağırlık özellikleri ile ilgili gruplama ve grafik çalışmaları, sıralama, sayma, hikaye oluşturma vb. Ayın sonunda öğrenciler getirdikleri nesneleri evlerine geri götürürler.  

SCAMPER VE GÖSTER ANLAT TEKNİĞİ

Göster-Anlat Tekniği, çocukların farklı düşünmelerini, hayal kurmalarını, sezgilerini kullanabilmelerini ve kendi ürünlerini ortaya koyabilmelerini sağlamaktadır. Scamper Eğitim Sistemi’nde amaç çocuğun beyin fırtınası yaparak bir nesneyi, hikayeyi ya da şiiri değiştirip yeni bir boyun kazandırmasını sağlamaktır. Çocuğun bu değişiklikleri yapabilmesi için sorular sorulur ve farklı cevaplar vermesi sağlanır. Çocukların hızlı düşünebilmesi ve düşüncesini açıkça söyleyebilmesi deflenmektedir. Örneğin, çocuktan okunan bir hikayenin sonunu değiştirmesi istenir. “Vücudumuz demirden olsaydı nasıl olurdu?”, “Bir hayvan olsaydın ne olmak isterdin?” gibi sorular sorulur. Toplantıda,Safir Koleji’nin geçen yıl yüzde yüz yerleştirme başarısı yakaladığı da belirtilerek, zor olanın başarılı olmayan bir öğrenciyi alıp, başarıyı yakalamak olduğu ifade edildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Ford Osman hayatını kaybetti

Ford Osman hayatını kaybetti