21 Ocak 2019 Pazartesi

Turan: Dinselleştirme politikaları hız kesmeden devam ediyor

Turan: Dinselleştirme politikaları hız kesmeden devam ediyor

Eğitim-Sen Şube Başkanı Hicran Turan düzenlediği basın açıklamasında Diyanet İşleri Başkanı'nın Gölcük’teki açıklamaları ile ilgili olarak “AKP’nin eğitimi dinselleştirme politikaları hız kesmeden devam ediyor” dedi

07 Şubat 2018 Çarşamba 17:06 Eğitim

Geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Gölcük’te bir açılış töreninde okullarda seçmeli dersler arasında bulunan Kuran-ı Kerim dersinin seçilmesi gerektiğine vurgu yapmış ve okul idarecilerine seslenerek, öğrencilerin ortaokullarda okutulacak Kuran-ı Kerim dersine teşvik edilmesini istemişti. Konuyla ilgili olarak Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Hicran Turan ve yönetim kurulu üyeleri, şube binasında basın açıklaması düzenleyerek konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HASSASİYET GÖSTERMESİNİ İSTEDİ

Turan açıklamasında, “Bunun üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü seçmeli dersler konusunda tüm okullara bir yazı çıkartarak bu alandaki tüm derslerin seçilmesini, seçilmesi için velilerle iletişim kurulmasını ve teşvik edilmesini okul idarecilerinin bu konuya hassasiyet göstermesini istemiştir. Son olarak ise Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü, gönderdiği bir yazı ile 3 günlük seminere katılım çağrısı yaptı. Başka bir örnek ise Kilis’ten geldi. Kilis’te İl Milli Eğitim Müdürlüğü hazırlattığı afişlerde ortaokul ve lise öğrencilerinin seçmeli dersler olarak din derslerini seçmesini istemektedir. Bu da sosyal medya mesajları ile paylaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.

TEK TİP TOPLUM YARATMA ARZUSU

Turan açıklamasının devamında, “Yürütülen bu uygulamalar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimin dinselleştirilmesi yönünde dört koldan yoğun bir gayret içerisinde olduğunu göstermektedir. AKP, eğitimin temel ilkelerini, laikliği, dolayısıyla Türkiye’deki farklı inanç gruplarını, eşit yurttaşlık ilkesini yok sayarak üstlendiği toplum mühendisliğinin gereklerini hızla yerine getirmektedir. Belirtmek isteriz ki bu politikaların ardındaki temel arzu, tek tip toplum yaratma arzusudur” şeklinde konuştu.

BİLİMSEL İLKELERDEN UZAKLAŞTIRILARAK

“Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki, bunun adı tek başına inanç sömürüsü değildir” diyen Turan, “Bunun adı, Milli Eğitim Bakanlığı eliyle 2023 vizyonlu bir dindar profili yaratma projesidir. Dolayısıyla eğitimin bilimsel ilkelerden uzaklaştırılarak dinsel referanslarla örgütlenmesinin en önemli nedenlerinden birisi budur. Ancak bilinmelidir ki, siyasi iktidarın tek tip toplum arzusunun önünde engel olduğu düşünülen insanlara yaşattığı zulüm ve ayrımcılık, bu arzunun önüne geçecek bir gücü de büyütmektedir” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kayalıklardan atlayarak intihar etti

Kayalıklardan atlayarak intihar etti