16 Ekim 2019 Çarşamba

Türk Eğitim-Sen'den KOÜ'nün yeni genel sekreterine tepki

Türk Eğitim-Sen'den KOÜ'nün yeni genel sekreterine tepki

Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eren’in KOÜ Genel Sekreteri olmasını eleştiren TES Başkanı Yaşar Şanlı, “Bu atama, 2 bin 168 kariyerli akademisyeni, bin 608 kariyerli idari personeli yok saymak değil de nedir?” dedi

18 Eylül 2019 Çarşamba 16:11 Eğitim

Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreterliğine atanan Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eren’i eleştirdi. Atamanın liyakatten uzak olduğunu ifade eden Şanlı, “Bu nasıl bir ahlaktır, nasıl bir tarafsızlıktır” diyerek tepkisini dile getirdi.

‘NASIL BİR AHLAK?’

Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eren’in atanması ile ilgili konuşan Şanlı, “Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreterlik görevine Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eren, vekaleten atanmış bulunmaktadır. Yükseköğretim Kurumları Etik Davranış İlkeleri Madde 6.1 Yükseköğretim kurumları yöneticilerinin uyacağı etik değer ve ilkeler (j) bendinde bahsi geçen “Siyasi kurum ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkilerinde tarafsızlık ilkesine riayet etmek.” İlkesine, aynı zamanda Eğitimciler Birliği Sendikası Kocaeli 2 Nolu Şube Başkanı olan Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eren’in atanması nasıl bir ahlaktır, nasıl bir tarafsızlıktır? Bilemedik, anlayamadık” dedi.

‘AKADEMİSYENLERİ YOK SAYDILAR’

“Sendika başkanlığını, her türlü adam kayırmacılığı mübah sayarak koltuklara zıplamada bir araç olarak gören bu zihniyetin Kocaeli Üniversitesi gibi ülkemizin güzide bir üniversitesine Genel Sekreter olması mümkün değildir” diyen Şanlı sözlerini şöyle sürdürdü: “Adaletin, liyakatin adeta kamu hayatından silinmesinin bir numaralı muhatabı bir yapının Kocaeli 2 Nolu Şube Başkanının Genel Sekreterlik makamına getirilmesi, bunca yıl üniversitemizin başarısı için alınteri dökmüş, emeğini vermiş 2168 kariyerli akademisyeni, 1608 kariyerli idari personeli yok saymak değil de nedir?”

‘ZIPLAMA TRAMPLENLERİ’

Şanlı, “Üniversitemizde atamalar bu şekilde yürüyecekse tüm kamuoyuna ilan edilsin ki bundan sonra çalışanlar, akademik kariyer ya da mesleğinde kendisini yetiştirme zahmetini bırakıp siyasetin sofrasından nasıl nasipleneceklerinin çarelerini arasınlar, fırsatlarını kollasınlar! İşin sendikal noktada bizce en vahim tarafı ise; sendika başkanlıklarının makamlara zıplama tramplenleri olarak görülmesi, üyelerin haklarını koruması adına güvenerek başkan seçtiği kişilerin bu gücü şahsi heva ve hevesleri uğruna kullanmalarıdır” diye konuştu.

‘KUL HAKKININ KARŞISINDAYIZ’

Genel Sekreterliğe atanan Eren’i eleştirmeye devam eden Şanlı, “Mustafa Eren’in de zıplamakta ne kadar maharetli olduğunu görüyoruz. Kendisini Allah affetsin. Kul hakkı, kabir azabı, mahşer, Hz. Peygamber, cennet, cehennem derken geldiği nokta; dünyevi bir koltuğa oturma sevdasıyla delik deşik hale gelmiş vicdan, ahlak ve dini değerler. Şimdi bu saatten sonra bize düşen “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol” emrince ve binlerce üyenin bize inandığı, güvendiği cesaretle her daim adaletin, ehliyetin, liyakatin ve yapılan her iyi işin yanında olmak; her türlü kayırmacılığın, zulmün, hukuksuzluğun, kul hakkını gaspın karşısında dimdik durmaktır” dedi.

‘KABUL ETMİYORUZ’

Türk Eğitim Sen’in Mustafa Eren'in ensesinde olacağını ifade eden Şanlı, “Bu bizim tarihi, ahlaki ve vicdani sorumluluğumuzdur. Ve bizim inandığımız Allah, bizim okuduğumuz tarih ve bizim kulak verdiğimiz vicdan tüm insanlığın ortak mirası adalet üzeredir. Kendisini tanımayacağımızı böyle bir atamayı da asla kabul etmeyeceğimizi beyanla, kendisine Allah rızası için tavsiyemiz şudur ki: Çok da mağrûr olma kim meyhâne-i ikbâlde. Biz hezârân mest-i mağrûrun humârın görmüşüz. [Mevki sahibi olunca zafer sarhoşu oluverme; zîrâ böylesine mest (sarhoş) olup sabah olunca da baş ağrısı çeken binlercesini görmüşlüğümüz var.]” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Yeni Pirelli Scorpion toprak lastikleri podyuma damga vurdu

Yeni Pirelli Scorpion toprak lastikleri podyuma damga vurdu