16 Aralık 2018 Pazar

  • 5,364 TL
  • 6,066 TL
  • 214,26 TL
  • 90.529

Veli Der: Bu sistem öğretmenliği değersizleştirir

Veli Der: Bu sistem öğretmenliği değersizleştirir

Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamak istediği performans değerlendirme sistemini eleştiren Veli Der Kocaeli Şube Başkanı Göksal Yılmaz, “Bu sistem öğretmenlik mesleğini değersizleştirirken öğretmen-öğrenci ilişkisini zedeler” dedi

02 Mart 2018 Cuma 15:50 Eğitim

Veli Der Kocaeli Şube Başkanı Göksal Yılmaz bugün bir basın açıklaması yaparak öğretmenlerin güvencesizleştirilmesine izin vermeyeceklerini duyurdu. Yılmaz şunları söyledi: ‘’Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamak istediği performans değerlendirme sisteminin asıl hedefi, öğretmenlerin performansını ölçmek bahanesiyle, eğitimde ücretli, sözleşmeli ve güvencesiz istihdamı yaygınlaştırmak, uzun vadede eğitim emekçilerinin sınırlı iş güvencesini ortadan kaldırmaktır.

ÇALIŞMA SAATİ ARTACAK

Performans değerlendirme sistemi, öğretmenlik mesleğini değersizleştirirken öğretmen-öğrenci ilişkisini zedeler. Velileri ‘müşteri memnuniyeti’ anlayışı ile değerlendiren bu uygulamayla okullar bir şirket gibi yönetilmek istenmektedir, öğretmenlerin müşterileri memnun etmek için daha fazla çalışmaya itmesi, dolayısıyla çalışma saatlerinin artması kaçınılmazdır.

İŞ BARIŞI BOZULUR

Öğretmenlere performans değerlendirmesi adı altında puan verilmesi ve bu puanların değerlendirme ölçütü olarak kullanılacak olması, eğitimde yeni çatışmaların ortaya çıkmasına neden olacak, okullarda herkesin birbirinin “rakibi” olduğu düşüncesinin gelişmesine ve iş barışının bozulmasına yol açacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim sistemi için faydalı bir şey yapmak istiyorsa uyguladığı eğitim politikalarının neden birer birer çöktüğünün yanıtını aramalı ve çözüm yolları bulmalıdır.

İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLMALI

Öğretmenlerin birbirleriyle yarıştırılması değil, çocuklarımız için işbirliği ve dayanışma içinde olması daha doğru olacaktır. Objektif ve bilimsel kriterleri esas almayan, güvencesiz çalışmaya zemin açan ve çalışma barışını bozan performans ölçmeye yönelik formları doldurmayacağız, öğretmenlerimizin güvencesizleştirilmesine neden olmayacağız.”                      

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İlhan Bayram'dan dolandırıcılık uyarısı

İlhan Bayram'dan dolandırıcılık uyarısı