21 Ocak 2019 Pazartesi

Veli Der: Çocuklarımızın geleceğinin takipçisi olacağız

Veli Der: Çocuklarımızın geleceğinin takipçisi olacağız

Eğitim-Öğretim yılının II. döneminin başlaması nedeniyle bir basın açıklaması yapan Veli-Der Kocaeli Şube Başkanı Göksal Yılmaz, “Laik ve bilimsel eğitim için; çocuklarımızın özgür gelecek düşleri için; eşit, parasız, kamucu, nitelikli ve ulaşılabilir bir eğitim için ikinci yarıyılda ve her zaman takipteyiz” dedi

05 Şubat 2018 Pazartesi 15:08 Eğitim

Veli Der Kocaeli Şubesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nın II. Dönemi başlaması nedeniyli bir basın açıklaması yaptı. Veli Der Kocaeli Şube Başkanı Göksal Yılmaz şunları söyledi: ‘’Bugün, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nın II. dönemi başlıyor. Hepimizin çok iyi bildiği büyük sorun ve kaygılarla tamamlanan I. Yarıyıl boyunca, Veli Der olarak çeşitli etkinlikler gerçekleştirmiş, eğitimde yaşanan çarpıklıklara dikkat çekmiştik. Bütün uyarılarımıza karşın, eğitimin dinselleşmesi; gerici tarikat ve cemaat vakıflarıyla dernekleriyle imzalanan protokoller; tarikat/cemaat yurtlarında çocuklarımızın istismara uğraması; sınav sistemlerinde yaşanan kaos belirsizlik vb sorunlar katlanarak artmıştır.

MAZERET ÜRETİYORLAR

 Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimin sorunlarına çözüm üretmek yerine, bu sorunların bizzat kaynak bulduğu bir kuruma dönüşmüştür. MEB, II. yarıyıl için de çarpıklıkların derinleşerek devam edeceği yönünde belirtiler göstermekten çekinmemiştir. TEOG yerine getirilen “liselere geçiş sınavı” adeta bir “çember oyununa” çevrilerek, “sınavın çok zor olacağı; ‘sıfır’ çekenlerin sayısının çok olmasına kimsenin şaşırmaması gerektiği...” gibi açıklamalarla, kendi becerisizliklerine mazeret üretmeye çalışıyorlar.

BİR KEZ DAHA UYARIYORUZ

Liselere Geçiş Sınavı’nda yaşanacak sorunlar, şimdiden önemli ipuçları vermektedir. Çocukların sadece yüzde onunun bu sınavlarda “başarılı” olarak “nitelikli” okullara gideceğini, geri kalan çocuklarımızın imam hatip liselerine mahkum edilmek istendiğini artık gizleme gereği bile duymuyorlar. Buradan bir kez daha uyarıyoruz; bu ülkenin bütün çocukları “nitelikli”, eşit, kamucu, laik ve bilimsel eğitim imkanlarına kavuşmak zorundadır. Hem Anayasa, hem de 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu, bunu, MEB’in “olmazsa olmaz” görevi saymaktadır.

EŞİT, PARASIZ, KAMUCU

MEB, kanunların kendisine yüklediği “asli görevini” Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve “sair” gerici tarikat ve cemaatlere devredemez. Liselere Geçiş Sistemi’ni, sınavları, müfredatı; bir bütün olarak eğitim-öğretimi “yap-boz” tahtasına çeviren MEB’in takipçisi olacağız. Aldıkları her kararın; çocuklarımızın geleceğini  “sosyal mühendislik” projelerine alet etmeye yönelik her türlü uygulamalarının takipçisi olacağız. Laik ve bilimsel eğitim için; çocuklarımızın özgür gelecek düşleri için; eşit, parasız, kamucu, nitelikli ve ulaşılabilir bir eğitim için ikinci yarıyılda ve her zaman takipteyiz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

42 Evler’e yaya köprüsü geliyor

42 Evler’e yaya köprüsü geliyor