21 Ocak 2019 Pazartesi

Veli-Der: İmam Hatip veya mesleki ve teknik liselere zorunlu kalacaklar

Veli-Der: İmam Hatip veya mesleki ve teknik liselere zorunlu kalacaklar

Yeni sınav sistemi ve yerleştirmelere değinen Veli-Der Kocaeli Şube Başkanı Göksal Yılmaz, "Sınavla öğrenci almayan ancak iyi eğitim imkânına sahip olan okulların tamamına bu nüfuzlu kimselerin çocukları girecek. Diğerleriyse imam hatiplere veya mesleki ve teknik liselere gitmek zorunda kalacak" dedi

11 Nisan 2018 Çarşamba 15:29 Eğitim

Veli- Der Kocaeli Şube Başkanı Göksal Yılmaz yazılı bir açıklama yaparak velilere seslendi. Herkesin istediği okula gitmek gibi bir hakkı olduğunu vurgulayan Yılmaz şunları söyledi: ‘’Kıymetli veliler, 15 yılda hiçbir öğrenci eğitime başladığı sistem ve müfredatla mezun olamadı. Ortalama çalışma süreleri 2,5 yıl olan 6 bakan değişti. Bu süreçte gittikçe artan bir hızla bilimsel ve pedagojik ölçütlerden uzaklaşıldı. Dinselleşme ve ticarileşme, eğitimin niteliğini yerle bir etti. Devlet okullarına ayrılan ödenek 15 yılda yaklaşık % 50 oranında düştü, özel okullara verilen kamu kaynakları 8 kat arttı. 2012 yılında çıkarılan 4+4+4 yasasıyla özel okul öncesi eğitim kurumlarında % 34,8, özel ilkokullarda %40, özel ortaokullarda % 72, özel liselerde ise % 182 oranında artış yaşandı.

ALT DÜZEYDE KALDI

Eğitimde PİSA sonuçları şöyle: 2003 yılında matematik 33. sıraya, fen bilimleri 33. sıraya, okuma oranı 32. sıraya, 2015 yılında matematik 50. sıraya, fen bilimleri 54. sıraya, okuma oranı 50. sıraya geriledi.  Yerli Pisa ABİDE (Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi) araştırması sonuçlarına göre çocukların % 70’i orta ve alt düzeyde kaldı.

ÇOCUK İŞÇİLİĞİ ARTTI

Zorunlu eğitimde 2012-2013 yılında 8 yıllık kesintisiz eğitim sonlandırılarak 4+4+4=12 yıllık kesintili eğitim başlatıldı. Okula başlama yaşında 60-66 ay tartışması yaşandı. Örgün eğitim dışına itilen öğrenci sayısı arttı. Çocuk gelin, çocuk işçiliği arttı. Bu sistemle birlikte imam hatip ortaokulları açılarak imam hatipleşme yaygınlaştırıldı. Kurum açma, kapama ve ad değiştirme yönetmeliği ile nüfusu 20 binin altındaki yerleşim yerlerinde sadece imam hatip liseleri açılabilmesi yönünde karar alındı. Köklü okullar ise “Proje Okul” adı altında ele geçirildi.

LAİKLİK DARALTILDI

Birikimli, ilerici öğretmenler sürgün edildi; yerlerine MEB’in sınavsız atadığı yandaş öğretmenler, müdürler getirildi. Müfredat değiştirildi. ‘’Evrim’’ konusu biyoloji dersi müfredatından çıkarıldı, ‘’cihad‘’getirildi. Laiklik daraltıldı ve karma eğitimi ortadan kaldıran uygulamalar başlatıldı. MEB; karma yurtları kapatarak 2014’ten itibarenTürgev, Ensar, Tügva, Hayrat, Hizmet, Muradiye, İlim Yayma Cemiyeti gibi yandaş, gerici kurumlarla çeşitli protokoller imzaladı. Sınav sistemi sürekli değiştirildi.  Sınavlar hep şaibeli hale geldi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 19 Eylül’deTEOG sınavının artık yapılamayacağını açıkladı.

BAKANLIK MÜDAHİL

1 Eylül 2016’da Resmi Gazete’de yayımlanan MEB Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği’nin 13. maddesinde, öğretmen atamaları düzenlemesi var. Önceden sınavla öğretmen alan okullara, Bakanlık şimdi kendisi atama yapıyor ve MEB uygulamalarına karşı çıkan hiçbir öğretmen proje okullarına atanamıyor. Bu nitelikli 600 okula genellikle % 10’luk öğrenci dilimi yerleşebilecek. “Akademik başarısı yüksek bu okullara, yine akademik başarısı yüksek öğrenci alırım ve benim atadığım öğretmenle eğitirim” deniyor.

YENİ SINAV SİSTEMİ VE
YERLEŞTİRMELER NASILOLACAK?

Haziran ayının ilk hafta sonu “Nitelikli Okullar” için merkezi sınav yapılacak. Merkezi sınava isteyen tüm öğrenciler başvuru yapabilecek. Öğrenciler aldıkları sınav puanına göre ‘’ Nitelikli Liseler’’ i il, ilçe ayrımı yapmadan tercih edebilecek. Sonuçlara göre öğrenciler en az 5 tercih yapacak. Çocuklar mutlaka en az bir imam hatip ya da mesleki ve teknik lise tercih edecek. Sınava girmeyen ya da merkezi puanla yerleşemeyen öğrenciler, MEB tarafından oluşturulan komisyonca kayıt alanındaki okullara tercihleri dikkate alınarak yerleştirilecek. Her ortaokul, bir lise ile eşleştirilecek. Yönetmelikte bu durum muğlak 17.879 ortaokulun 10.418 lise ile nasıl eşleştirileceği ve her ortaokulun eşleştirildiği liseye mi öğrenci göndereceği belirsiz.

NİTELİK DAHA DÜŞECEK

Kendi kayıt alanındaki liselerden herhangi birine giremeyen öğrenciler yine komisyon marifetiyle başka bir kayıt alanına, başarı puanına göre yerleştirilecek. Sınavla öğrenci almayan ancak iyi eğitim imkânına sahip olan okulların tamamına bu nüfuzlu kimselerin çocukları girecek. Diğerleriyse imam hatiplere veya mesleki ve teknik liselere gitmek zorunda kalacak. Sınavla öğrenci alacak okulların sınıflarının öğrenci mevcutları, sınavsız öğrenci alacak okullara göre daha az olacak. Yani sınavsız öğrenci alan okullar kalabalıklaşacak. Eğitimin niteliği daha da düşecek. 

SONLANDIRMAK ÜZERE

Veliler tüm yaz boyunca, oluşturulan komisyonların kapısını aşındıracak. Ülke genelinde 302 fen lisesi, 93 sosyal bilimler lisesi, 217 proje okulu bulunmaktadır. Proje okullarının 131’i Anadolu imam hatip lisesidir. Milli Eğitim Bakanlığı 600 lisenin sınavla öğrenci alacağını açıklamıştı. Fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve proje okulu sayılarına bakıldığında 612 sayısına ulaşılıyor. Bu açıdan bakıldığında sınavla öğrenci alacak okullar belli olmuş görülüyor. Bakanlık şeklen sınavla öğrenci alacak, okul belirleme çalışmasını sonlandırmak üzere.

AÇIK LİSE SAYISI ARTAR

Sonuç olarak, parası olan veliler çocuklarını özel lise ve temel liselere kaydettirecek. Yoksul aileler ise çocuklarına özellikle büyükşehirlerde lise arayacak. Küçük yerleşim yerlerinde ise zorunlu imam hatipler devreye girecek. Tam da burada vakıf ve dernek yurtları cazip hale gelecek. Okul bulamayan veli uzak okullara gitmek zorunda kalacak, çocuğunu zorunlu olarak bu yurtlara yönlendirecek. Ayrıca istediği liselere yerleşemeyen öğrenciler zorunlu olarak açık liseye geçiş yapacak. Açık lisenin öğrenci sayısı artacak.

KAMU OKULLARI SINIRLI SAYIDA

Öğrencilerin % 10’luk dilimi devlet okullarına sınavla yerleşecek, geri kalan öğrenciler özel okulları tercih edecek. Sınırlı sayıdaki kamu okulları nedeniyle de özel okullara talep artacak. En önemlisi de özel okullar sınavdan sonra, yani devlet okullarından daha önce tercih ve kayıt işlemlerini tamamlayacak. En değerli varlığımız çocuklarımızdır. Biz anne-babaların eğitimden beklediği; başarılı, özgüvenli, mutlu, geleceğinden emin çocuklar yetiştirmesidir. Eğitim sistemi ve sınavlar her dönem aileleri ve öğrencileri, aralarındaki ilişkileri doğrudan etkilemiştir. Çocuklarımız için iyi bir gelecek istiyoruz.

HUZURLU BİR ÜLKE İSTİYORUZ

Çocuklarımız bilimsel eğitim alsın; nitelikli okullarda, aklın ve bilimin rehberliğinde yetiştirilsin istiyoruz. En güzel üniversitelere gitsin, iyi bir meslek sahibi olsun, refah içinde, huzurlu bir ülkede yaşasın istiyoruz. Düşünen, sorgulayan, haklarının bilincinde olan eşit, özgür, laik, demokratik bir ülke için Laik-bilimsel eğitim istiyoruz. Bütün velileri çocuklarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz. Değerler eğitiminin bir cemaat veya vakıflar aracılığıyla değil, okuldaki öğretmenler tarafından verilebileceğinin bilinmesini istiyoruz. Eğitim sosyal bir haktır. Herkesin istediği okula gitme hakkı vardır. Herkese eşit, parasız, laik, demokratik eğitim olanağı sağlamak devletin görevidir. Eşit, laik ve bilimsel bir eğitime parasız olarak erişebilmek her çocuğun hakkıdır. Bu hakkı korumak hepimizin sorumluluğudur.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Cengiz Topel'de yolcu sayısı yüzde 54 arttı

Cengiz Topel'de yolcu sayısı yüzde 54 arttı