10 Temmuz 2020 Cuma

Veli-Der: Şeriatçı değil bilimsel eğitim istiyoruz

Veli-Der: Şeriatçı değil bilimsel eğitim istiyoruz

Veli-Der Kocaeli Şubesi “Şeriatçı değil, bilimsel, eleştirel eğitim istiyoruz” talebiyle bir basın açıklaması gerçekleştirdi

12 Haziran 2019 Çarşamba 13:41 Eğitim

Veli-Der Kocaeli Şubesi “Şeriatçı değil, bilimsel, eleştirel eğitim istiyoruz” talebiyle bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Denek adına basın açıklamasını gerçekleştiren yönetim kurulu üyesi Yeşim Akpınar, şunları söyledi: ‘’Eğitim sistemimiz 1 7 yılda 15 kez değişti. Liseler 4 yıla çıkarıldı. Üniversiteye girişte katsayı kaldırıldı. Fatih Projesi getirildi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL kapsamında KHK ile 934 okul, 15 Üniversite, 109 öğrenci yurdu kapatıldı. 2014’te çıkan “Proje Okullar” bu okullardaki birikimli öğretmenler başka okullara sürgün edildi. Rektörlük seçimi değişti. 4+4+4 Sistemi başladı.

LAİK KAMUSAL EĞİTİME DARBE

8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim yerine 12 yıllık zorunlu kademeli eğitim getirildi. İmam Hatip Orta kısımları yeniden açıldı. Müfredat değişti. Evrim teorisi Biyoloji dersinden çıkarıldı. 2017 performans programı açıklandı. Ekim 2018’de 2023 Eğitim Vizyonu açıklandı. Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikalar Kurulu kuruldu. 2019’ da kapatılacak olan özel öğretim kursları ve temel liselere ek süre tanındı. Yapılan bu değişikliklerle bilimsel, laik ve kamusal eğitime büyük darbe vuruldu. Eğitim daha fazla paralı hale geldi ve dinselleştirildi. MEB’in açıkladığı 2019-2023 Vizyon Belgesi ve Ortaöğretim Modeli piyasacı eğitim anlayışının Uluslararası Bakalorya sisteminin dincilikle karışımıdır. Her öğrenci mesleğe veya piyasaya yönelik “iki alan seçip” tüm diğer alan ve seçmeli derslerini buna göre alacaktır.

MUTSUZ ÖĞRENCİLER

Öğrencinin geleceğini işletme mantığına dayalı “kariyer ofisleri” belirleyecek. Din dersi zorunlu olurken matematik, tarih, müzik, resim, beden eğitimi seçmeli olacak. Sanat, bilim, spor yok, ne var manevi rehberlik. Eğitim sisteminin yaz-boz tahtasına çevrilmesinin sonucu, mutsuz öğrenciler, maddi ve manevi olarak sömürülen veliler. Bugün Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü. Okula gitmesi gereken çocuklar işçi olarak çalışıyorlar. İşçi sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi raporuna göre, 2019’un ilk beş ayında 26 çocuk işçi hayatını kaybetti. Türkiye nüfusunun %28’ini çocuklar oluşturuyor. Her beş çocuktan biri çalışıyor. Sayısı 1,5 milyona yaklaşan stajyer-kursiyer-çırak sömürüsü 4+4+4 eğitim sisteminin çocukları işçileştirme üzerine kurulu politikası bunun bir göstergesidir.

KÖLECE ŞARTLARDA

Çocuk işçilerinin % 41’4’ü hane halkı gelirine katkıda bulunmak, % 28’7’si hane halkının ekonomik faaliyetine yardımcı olmak amacıyla çalışmak zorunda kaldı. Çocuk işçilerinin yarısı çalışmak zorunda olduğu için okula gidemedi. Türkiye’de bulunan yaklaşık 5 milyon göçmen-mültecinin nüfusunun yarısı çocuktur. Bu çocuklarda ucuz iş gücü olarak ve kölece şartlarda çalıştırılmakta. Ciddi eğitim öğretim sorunları bulunmaktadır. Okullarda yeterli güvenlik tedbirleri alınmalıdır. Bu yıl okul bahçesinde kapının üzerine düşmesi sonucu bir öğrencimizi kaybettik. Servis araçları kontrol edilmelidir.

BİRLİKTE KAZANACAĞIZ

Temel dersler zorunlu olmalıdır. Müfredat programından şeriat dersleri çıkarılmalıdır.( Dünya dinleri ve mitoloji ) dersleri verile bilinir. Sosyal bilim ve Fen derslerinin payı çoğaltılmalıdır. Ana yönlendirici Öğretmen ve Rehberlik-Danışmanlık olmalı, Kariyer ofisleri olmamalıdır. Sertifika değil Okul dersleri esas alınmalıdır. Eğitim yaşamı kolaylaştırmak için pratik içinde, üretime dayalı olmalıdır. Piyasacı değil bilimsel, eleştirel kamusal eğitim olmalıdır. Mütevelli heyetleri değil, öğretmen, öğrenci ve veli bileşenlerine dayalı demokratik yönetim olmalıdır. Çocuk işçiliği yasaklanmalıdır. Veli Der olarak Eşit, Parasız, Laik, Bilimsel, kamusal, Eleştirel Eğitim Mücadelemizi Veli ve öğrencilerimizle birlikte yükselteceğiz. Birlikte kazanacağız.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Aniden bastıran sağanak yağış İzmit'i felç etti!

Aniden bastıran sağanak yağış İzmit'i felç etti!