09 Temmuz 2020 Perşembe

Veli-Der sınav sistemini eleştirdi

Veli-Der sınav sistemini eleştirdi

Veli-Der Kocaeli Şube Başkanı Göksal Yılmaz, dernek olarak yaptıkları tüm uyarılara rağmen sınav sisteminin aynı yanlışlarla devam ettiğini belirterek, “Çocuklarımızın sesi sesimizdir” dedi

31 Mayıs 2019 Cuma 17:35 Eğitim

Veli-Der Kocaeli Şube Başkanı Göksal Yılmaz, bir basın açıklaması yaparak sınav sistemini eleştirdi. Yılmaz şunları söyledi: "Çocuklarımızın ilgi, yetenek ve becerileri doğrultusunda yönlendirilmesi ve tüm çocuklarımız için okul öncesinden itibaren parasız, kamusal, laik, bilimsel eğitim yerine çocuklarımızın hayallerini şıklara sıkıştıran sınav sistemi MEB tarafından devam ettiriliyor. Geçtiğimiz sene sınavı kaldıracağız söylemleri ile başlatılan süreç okullarımızı nitelikli/ niteliksiz; çocuklarımızı merkezi sınavla/adrese dayalı liselere yerleşen diye ayırarak yaşamlarının en güzel dönemlerinde çocuklarımızın en güzel anlarını var olan sınav sistemi nedeniyle çalmaya devam ediyor.

KILAVUZDA YER ALDI

Veli Der olarak yaptığımız tüm uyarılara rağmen sınav sistemi aynı yanlışlarla devam ettiriliyor. Merkezi sınavla öğrenci alacak 1526 lisenin, yarısından fazlası (855) imam hatip ve meslek liselerinden oluştu. Adrese dayalı yerleştirmede en çok tercih edilen okul türü olan anadolu liselerinin toplam kontenjanı 42 bin 100 iken, imam hatip ve meslek liselerinin kontenjanı 53 bin olarak düzenlendi. Anadolu liseleriyle birlikte en çok tercih edilen okul türü olan fen liselerinin sayısı ise geçen yıla göre yalnızca 1 adet artırılarak kılavuzda 310 olarak yer aldı. Hafızlık projesi yürüten 180 kontenjanlı 5 imam hatip lisesi de kılavuzda yer aldı.

YANLIŞTA ISRAR EDİLİYOR

MEB biz velilere, çocuklarımıza rağmen yanlış okullaşma politikası ısrarını sürdürüyor. Her çocuğumuzun istediği okulda eğitim görme en temel hakkıdır. Ülke genelinde her ilde en çok tercih edilen okul türü fen liseleri, çocuklarımız ilgi, yetenek ve becerileri doğrultusunda yönlendiriliyorsa güzel sanatlar, sosyal bilimler, spor liseleri ve anadolu liseleri olmasına rağmen MEB zorunlu imam hatipleştirme ve meslek liselileştirme ısrarından vazgeçmiyor. Adrese dayalı liselere yerleştirme kriterleri olarak belirtilenler arasında yaş kriteri dışında tüm kriterler değiştirilmeden kılavuzda tekrar yer aldı.

SESİNİZ SESİMİZDİR

Her çocuğumuzun istediği okulda okuma hakkı da adrese dayalı yerleştirme ve kriterler nedeniyle ihlal edilmeye devam edilmektedir. Okullarımız bizim vergilerimizle yapılan ve ayakta duran, bize, halka ait olan kamusal alanlardır. Bize, çocuklarımıza rağmen sınav sistemi, ortaöğretim tasarımı ile okullaşma dayatmanızı kabul etmeyeceğiz. Çocuklarımızın kamusal, laik, bilimsel eğitim hakkına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Sevgili çocuklar; Hiçbir sınav sizden daha değerli değil. Sizi koşulsuz seviyoruz ve her daim sevmeye, eğitim hakkınız için mücadele etmeye devam edeceğiz. Sesiniz sesimizdir.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bayram tatili trafik çilesiyle başladı

Bayram tatili trafik çilesiyle başladı