22 Eylül 2020 Salı

"Virüs bulaşan tek bir öğretmenin vebalini taşıyamazlar!"

Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Şanlı, yarın başlayacak olan dönem başı mesleki çalışma öncesi bir açıklama yaparak, “Özellikle, ‘kraldan çok kralcı’ olmayı marifet zanneden yöneticiler şunu unutmasınlar ki; onların tedbirsizliği sonucu virüs kapan tek bir meslektaşımızın dahi vebal ve sorumluluğunu taşıyamazlar” dedi

23 Ağustos 2020 Pazar 22:33 Eğitim

Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Şanlı, yarın başlayacak olan dönem başı mesleki çalışma öncesi bir açıklama yaptı. Şanlı’nın açıklaması şöyle: ‘’Sendika olarak, Haziran’da olduğu gibi, dönem başı mesleki çalışmalarının da uzaktan yöntemlerle yürütülmesi çağrısında bulunmuştuk. Ancak MEB, sanırım kamuoyunda bazı arazlı zihinler tarafından dillendirilen “öğretmenler aylardır çalışmıyor” şeklindeki değerlendirmelerin etkisiyle, seminer çalışmalarının online yapılması kararını almadı.

TELİN EDİYORUM

Bir süredir öğretmenlerimize yönelik olarak dillendirilen tahkir edici bu değerlendirmeleri şiddetle telin ediyorum. Bu hastalıklı zihinlere sesleniyorum: Okullarımız zorunlu tatil edildiği ve öğrencilerimiz okulda olmadığı için öğretmenlerimiz okullarından ayrı kalmıştır. Salgının sorumlusu öğretmen değildir. Her bir öğretmenimiz, bir an önce öğrencileriyle buluşabilmenin özlemi ve heyecanıyla beklemektedir.  Yarın öğretmenlerimizin dönem başı mesleki çalışmaları başlayacak. 18 Eylül’e kadar da yeni öğretim yılına ve 31 Ağustos’ta başlayacak uzaktan eğitim faaliyetlerine yönelik çalışmalar ve planlamalar yapılacak.

TEDBİRLER ALINMALI

Bu noktada bir milyonu aşkın eğitim çalışanının salgın riskine karşı korunması için tedbirlerin en üst düzeyde alınmasına dikkat edilmelidir. Milli Eğitim müdürlükleri ve okul yöneticileri, salgının yayılımını önleyebilmek amacıyla gerekli tedbirleri almalı ve planlamaları yapmalıdır. Öncelikle kapalı ve dar mekanlarda onlarca öğretmeni bir arada tutacak çalışmalara izin verilmemelidir. 60, 80 hatta 100’den fazla öğretmeni, öğretmenler odasında ya da küçük salonlarda toplantılara almanın doğuracağı riski söylemeye dahi gerek yoktur. Kurul toplantıları ve mesleki çalışma programının toplu gerçekleştirilecek etkinlikleri (imkanı olan okullarımız için) açık havada yürütülmeli ya da online programlar kullanarak görüntülü yapılmalıdır.

KRALDAN ÇOK KRALCI YÖNETİCİLER

Okul yöneticilerimiz, yüz yüze eğitimin başlayacağı zamana kadar yürütülecek hazırlık ve çalışmalarda tüm öğretmenleri her gün okulda toplamak yerine, zümreleri sırasıyla okulda bulundurmalıdır. Böylece her gün mümkün olabildiğince az sayıda öğretmenimiz bir araya getirilmiş olacaktır. Özellikle, “kraldan çok kralcı” olmayı marifet zanneden yöneticiler şunu unutmasınlar ki; onların tedbirsizliği sonucu virüs kapan tek bir meslektaşımızın dahi vebal ve sorumluluğunu taşıyamazlar.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

TTB'den Sağlık Bakanlığına 16 maddelik uyarı

TTB'den Sağlık Bakanlığına 16 maddelik uyarı