23 Ekim 2018 Salı

  • 5,727 TL
  • 6,580 TL
  • 229,82 TL
  • 93.469

Vodafone’la çocuklar 'yarınları kodluyor'

Vodafone’la çocuklar 'yarınları kodluyor'

“Yarını Kodlayanlar” projesinin bilgilendirme toplantısında konuşan Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Dr. Hasan Süel, “Bugün 3 çocuktan 2’si gelecekte bizim bilmediğimiz mesleklerde çalışacak. Kodlamanın dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir eğitim politikası olarak sürdürülmesini savunuyoruz” dedi

29 Aralık 2017 Cuma 13:43 Eğitim

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında 7-14 yaş arasındaki çocuklar kodlama eğitimi veriliyor. Eğitimler Habitat Derneği’nin gönüllü öğretmenleriyle yapılıyor. 30 ilde 10 bin çocuğa kodlama eğitimi verilmesini amaçlayan programın bilgilendirme toplantısı Ramada Otel’de düzenlendi. Düzenlenen programa AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Dr. Hasan Süel, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.

TÜRKİYE’YE YAYIYORUZ

Programda konuşan Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Dr. Hasan Süel, “Başlattığımız projemizi adım adım Türkiye’ye yayıyoruz. Vodafone 2006 yılında Türkiye’ye yatırımını yaptı ve hemen ardından vakfımız kuruldu. Son dönemde yaptığımız sosyal yatırımların odağında çocuklarımıza yönelik kodlama eğitimimiz bulunuyor. Özellikle son bir yılda bu proje kapsamında yapılan çalışmalar tüm dünyadan destek gördü” dedi

YARATICILIKLARI ARTIYOR

Süel, “Her dünyanın bir lisanı vardır. Dijital dünyanın dili de kodlamadır. Kodlamanın temelinde algoritma yatmaktadır. Çocukların yaratıcılıklarını arttırıyor ve onlara yenilikçi düşünme fırsatını sunuyor. Bugün 3 çocuktan 2’si gelecekte bizim bilmediğimiz mesleklerde çalışacak. Dolayısıyla dijitalleşmede yetkinlik ne kadar artarsa o kadar iyidir. Kodlamanın dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir eğitim politikası olarak sürdürülmesini savunuyoruz” diye konuştu.

KOCAELİ’DE HEDEF 500 ÖĞRENCİ

Süel son olarak şunları söyledi: “Kocaeli’de biz dijital dünyanın süper beyinleri ile tanışmak istiyoruz ve burada da bu eğitimleri vermek istiyoruz. Bugüne kadar 100 öğrenciye bu eğitimleri verdik ancak buradaki amacımız bu sayıyı 500’e çıkarmaktır. Vodafone olarak daha iyi bir gelecek kurabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz. Sizlerin de desteğiyle projemizin daha üst seviyelere çıkacağına inanıyorum.”

260 BİN BİLGİSAYAR DAĞITTIK

Sonrasında konuşan, “Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, “Eğitimde yenilikçi yaklaşımlar artık olmazsa olmazdır. Biz belediye olarak bu konuda önemli çalışmalar yerine getiriyoruz. MEB ile ortak şekilde 9 yılda 260 bin öğrencimize bilgisayar dağıttık. Kocaeli’de başlattığımız bu hareket Birleşmiş Milletler içerisinde en iyi projelerden bir tanesi seçildi. Bunun yanında Bilim Merkezi’mizi çocuklarımızın hizmetine sunduk. Önümüzdeki yıl ise yeni bir aşamaya geçiyoruz. Tüm öğrencilerimizin faydalanacağı eğitim 4.0 projesine geçiş yapacağız” dedi.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPARIZ

Özak, “Hepimizin dilindeki ortak slogan eğitim şart, yeni dünya düzeninde buna bir de kodlama eklendi. Çocuklarımıza dijital dünyanın olanaklarını sunmamız gerekiyor. Bu noktada Vodafone Vakfı ve Habitat Derneğine teşekkür ediyorum. Biz üzerimize düşeni yapmaya her zaman hazırız” diye konuştu.

GÖZ BEBEĞİMİZ ÇOCUKLAR

Son olarak kürsüye gelen Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, “Yüz aydınlığı göz bebeğimiz çocuklarımız için böylesine ulvi, ufku olan bir proje için burada olmaktan çok mutluyum. Bu proje gerçekten bizi heyecanlandırıyor. Teknolojik gelişmeler günümüzün olmazsa olmazıdır. Ülkenin gelişmesi anlamında en önemsediğim alanlardan birisi de dijital dünyadır. Bu alanda kentimizin de öncülük edebileceğine inanıyorum. Ayrıca bu projeyi sadece proje kapsamında bırakmayıp daha da üst seviyelere çıkarmalıyız. Ayrıca burada şehrimizde bulunan iş adamlarının da bu projelere destek vererek kente” dedi.

ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ

Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik ise “Çocuklarımızın dijital dünyaya entegre olması için çok yararlı bir programda yer alıyoruz. Vakıfların amaçlarına uygun hareket etmesi gerektiğini gösteren değerli bir uygulama. Bizde Valilik olarak gerek sosyal, gerek dijital projeleri maddi ve manevi anlamda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Facebook'ta sahte kadın profili açıp gasp yapan şahıs tutuklandı

Facebook'ta sahte kadın profili açıp gasp yapan şahıs tutuklandı