05 Haziran 2020 Cuma

Yıkılacak diye öğrenciler taşınmıştı, hiçbir çalışma yok!

Yıkılacak diye öğrenciler taşınmıştı, hiçbir çalışma yok!

Kandıra’nın en eski okullarından olan Zafer İlkokulu yıkılıp yeniden yapılacaktı. Bir yıl geçmesine rağmen halen hiçbir çalışma başlamadı

25 Nisan 2019 Perşembe 14:57 Eğitim

Kandıra’daki Zafer İlkokulu’nda 1958 yılından bu yana eğitim veriliyor; ancak Kandıra’nın en eski okullarından olan bu okulun fiziki şartları yetersiz. Bu nedenle okulun yıkılıp yeniden yapılacağı yaklaşık 1 yıl önce yetkililerce söylenmişti. Zafer İlkokulu’nda bu dönem eğitim gören 220 öğrenci de geçici eğitim için Kandıra Eski Sağlık Meslek Lisesi binasına taşınmıştı. Ancak aradan geçen sürede hala bir adım atılmadı. Okul inşaatı henüz başlamadı.

İNŞAATA NE ZAMAN BAŞLANACAK?

Konuyu TBMM gündemine taşıyan İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi. Önergesinde, “Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde bulunan, Kandıra’nın en eski okullarından Zafer İlkokulu’nun fiziki şartlarının yetersiz olması nedeniyle yıkılıp yeniden yapılacağı yetkililerce bildirilmiş, ancak aradan bir yıl geçmesine rağmen bu konuda bir adım atılmamıştır” diyen Türkkan, “1958 yılından bu yana öğrencilerin eğitim gördüğü Zafer İlkokulu’nda bu dönem eğitim gören 220 öğrenci geçici eğitim için Kandıra Eski Sağlık Meslek Lisesi binasına taşınmıştır. Öğrencilere 2018-2019 eğitim öğretim yılına yeni okullarında başlayacakları söylendiği halde dönemin sona ermesine az bir zaman kala Zafer İlkokulu’nda hala hiçbir çalışma başlamaması dikkat çekmektedir. İlkokulun yıkılıp yeniden yapımı için bir ay içerisinde ihaleye çıkılacağı söylenmektedir” ifadelerini kullandı.   

İşte Türkkan’ın soruları:

1- Kandıra’nın en eski okullarından Zafer İlkokulu’nun fiziki şartlarının yetersiz olması nedeniyle yıkılıp yeniden yapılacağı bir yıl önce yetkililerce bildirilmesine rağmen neden bu konuda hala bir adım atılmamıştır?

2- Zafer İlkokulu’nun yıkılıp yeniden yapılması için ihale ne zaman yapılacaktır? Bu konuda takvim nasıl işleyecektir?

3- Zafer İlkokulu’nun eski binası ne zaman yıkılacak yeni binanın inşaatına ne zaman başlanacaktır? İnşaat ne kadar sürecektir?

4- Zafer İlkokulu’nda bu dönem eğitim gören ve okulun yıkılıp yeniden yapılacak olması nedeniyle Kandıra Eski Sağlık Meslek Lisesi’ne taşınan 220 öğrencinin Meslek Lisesi’ndeki sınıflara aktarılması nasıl yapılmıştır? Bu öğrenciler ne kadar süreyle burada geçici eğitim görecektir? Başka bir okula aktarılmaları düşünülmekte midir?

5- 220 öğrencinin geçici eğitim sırasında kendi okullarında ve kendi öğretmenleri olmaması nedeniyle yaşayabilecekleri mağduriyet konusunda herhangi bir tedbir alınmış mıdır?

6- 220 öğrencinin geçici eğitim için Kandıra Eski Sağlık Meslek Lisesi binasına taşınmasının yanında okulun öğretmenleri ile ilgili nasıl bir uygulamaya gidilmiştir?

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Başkan seçilince, ticari faaliyetine son verdi

Başkan seçilince, ticari faaliyetine son verdi