24 Nisan 2018 Salı

  • 4,109 TL
  • 5,017 TL
  • 174,92 TL
  • 110.932

Bakan Çelik: Maaşlarına yüzde 12,5 zam yapıldı!

Bakan Çelik: Maaşlarına yüzde 12,5 zam yapıldı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yaklaşık 5 bin tarım işçisinin maaşına bugün itibariye yüzde 12,5 zam yapıldığını açıkladı

18 Mart 2017 Cumartesi 23:55 Siyaset

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile Koop-İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi törenine katıldı. Yapılan çalışma çerçevesinde 2017, 2018, 2019 yıllarını kapsayan ve yaklaşık 5 bin personeli ilgilendiren bir sözleşmenin uzlaşmayla neticelendirildiğini söyleyen Çelik "Yapılan sözleşmede, personel ücretlerine ortalama yüzde 12,5 zam yapılmıştır. Farklı taban ücretlerinin 2018 yılında eşitlenmesi noktasında da bu sözleşmede önemli bir adım atılmıştır. Bugün itibariyle bin 859 lira olan taban aylığı 2 bin 30 liraya, bin 718 lira olan taban aylığı ise bin 960 liraya çıkarıldı. 2018 yılında da taban aylığı farklılığı ortadan kalkmış olacak. Sözleşmenin kooperatifimize toplam maliyeti 62 milyon lira civarındadır" dedi.

KOOPERATİFLERİN 12 ŞİRKETİ BULUNUYOR

Emeğin son derece kutsal olduğunu vurgulayan Çelik, çalışanları mağdur etmeyecek koşulları oluşturmanın da kendi görevleri arasında yer aldığını kaydetti. Sendika ve kooperatif yöneticilerinin bütün unsurları dikkate alarak yaptığı çalışmanın takdire şayan olduğunu dile getiren Çelik, toplu iş sözleşmesinin hayırlı olmasını diledi. Tarım kredisinde önemli değişimlerin yaşandığına işaret eden Bakan Faruk Çelik, "Bu değişimlerin başında şirket birleştirmelerini gerçekleştirdik, 8 şirketi kapattık. Daha fonksiyonel olması adına, atılan adımların doğru olduğu inancındayız. Maliyetlere de ciddi önemli ve olumlu yansımalar oldu. Bugün itibariyle Tarım Kredi Kooperatiflerinin 12 şirketi bulunmaktadır ve çalışmalarına hızlı bir şekilde devam etmektedir" ifadesini kullandı. Tarım Kredi Kooperatiflerinin, piyasada gübre ve yemde regülasyon açısından önemli işlev gördüğünü vurgulayan Çelik, gübrede yüzde 35'lere, yemde yüzde 20'lere varan indirim gerçekleştirdiklerini söyledi.

ADALETSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ

Tarım Kredi Kooperatiflerinin finansman kullanımında faiz oranlarının yüksek olduğuna dikkat çeken Çelik "Esnafımız yüzde 5 civarında faizle kredi kullanırken, çiftçi kardeşlerimizin yüzde 9'larda faizle finansman temin etmeleri bir adaletsizliği de ortaya koyuyor. Bu konuda Ziraat Bankası ile görüşmelerimiz devam ediyor. Çiftçi ve esnaf çifte standardının ortadan kaldırılması gerektiği inancındayız. Ama Tarım Kredi Kooperatifimiz, kendi bünyesindeki üreticilerine finansman kullandırma noktasında yüzde 1 ile 4 arasında bir indirim gerçekleştirdi" dedi. Çelik, Tarım Kredi Kooperatiflerinin bu yıl ağırlıklı yem fabrikaları olmak üzere bir çok alanda 600 milyon lira civarında yatırım gerçekleştireceğini de söyledi. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay, Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar ve Tarım Kredi Genel Müdürü Ayhan Karayama'nın konuşmalarının ardından toplu iş sözleşmesi imzalandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

Gölcük'te inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Gölcük'te inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti