22 Haziran 2018 Cuma

  • 4,698 TL
  • 5,479 TL
  • 191,61 TL
  • 95.613

Dytech'te sözleşme imzalandı!

Dytech'te sözleşme imzalandı!

Hak-İş’e bağlı Çelik-İş Sendikası'nın haber vermeden Türk Metal lehine çekilerek işçileri yarı yolda bıraktığı Dytech’te sözleşme imzalandı

03 Nisan 2017 Pazartesi 11:20 Güncel

Hak-İş’e bağlı Çelik-İş’in, haber vermeden Türk Metal lehine çekilerek işçileri yüzüstü bıraktığı Dytech’te, sözleşme imzalandı. İşçilerle vardiya vardiya, hat hat görüşmeler yapan işveren temsilcileri, taslak hazırladı. Taslağı kabul eden işçiler, patronla tek tek sözleşme imzaladı. Çelik-İş ve Türk Metal arasındaki yetki davaları nedeniyle 2015 Mayıs ayından bu yana zam alamayan işçiler, böylece hem geriye dönük farkları, hem de saat ücretlerine zam almayı başardı. Sözleşme sürecinde inisiyatifin patronda olduğuna dikkat çeken işçiler, buna karşın sözleşmeyi başlangıç olarak değerlendiriyor. Temsilcilik seçimine hazırlanan işçiler, “Sendikasız olmak işçi için çıplak kalmak anlamına geliyor. Bunu hepimiz hissediyoruz. Bu nedenle ilk yapacağımız iş temsilcilik seçimi olacak. Patron karşısında işçiyi temsil edecek kişileri seçmemiz gerekiyor ki aramızda bir hukuk olsun” dedi.

İŞÇİLERLE GÖRÜŞME YAPILDI

Çelik-İş Sendikası’nın patronla yapılan toplusözleşme görüşmesi sırasında çekilme kararını açıklayarak işçileri Türk Metal’e üye olmaya yönlendirdiği Dytech’te, işçiler hiçbir sendikaya üye olmadan, kendi hazırladıkları sözleşme taslağı ile patronla müzakereleri sürdürme kararı almıştı. Aldıkları kararı işveren temsilcilerine de ileten işçiler, yine bu amaçla bir imza kampanyası da başlatmışlardı. İşveren temsilcileri ile yapılan görüşmenin ardından bir danışmanlık şirketi ile anlaşan patron her vardiyadan ve her hattan işçilerce belirlenen işçilerle sözleşmeye ilişkin beklentilerini almak üzere toplantılar gerçekleştirmişti. İşçilerle yapılan bu görüşmelerin ardından bir taslak hazırlayan işveren temsilcileri önce vardiya vardiya, hat hat işçilerle toplu görüşerek hazırlanan taslak üzerine bir bilgilendirme yaptı. Geçtiğimiz salı gününden itibaren de işçileri tek tek çağırarak sözleşme imzaladı. Tüm işçiler aynı sözleşmeye imza atarken Cuma günü imza süreci tamamlanmış oldu.

ZAM VE GERİYE DÖNÜK ÖDEME

İşçilerle Dytech patronu arasında imzalanan sözleşmeye göre; her işçiye geri dönük farklara mahsuben net 4000 lira ve geride dönük fazla mesai farkı ödemesi yapıldı. Tüm ücretlere önce net 220 liralık bir artış yapılması kararlaştırıldı. En düşük saat ücretinin 8,95 liraya yükseldiği Dytech’te işçi ücretlerine ayrıca kıdemlerine göre de artış yapıldı. Varılan anlaşmaya göre; 1-3 yıl arası kıdemi olan işçilere aylık brüt 25 lira, 3-5 yıl arası kıdemi olanlara brüt 45 lira, 5-7 yıl arası kıdemi olanlara brüt 95 lira, 9 yıl ve üzeri kıdemi olanlara ise brüt 120 liralık zam yapıldı. İşçilerin yıllık izinleri ve evlilik izinlerine 1’er gün eklenirken, sosyal haklarda da artış sağlandı. Buna göre; dini bayramlarda 425 lira, yıllık izinlerde 150 lira, evlilik durumunda ise 450 lira ödeme yapılacak.

BİZİM İÇİN BİR BAŞLANGIÇ

Patronla imzalanan sözleşmede talepleri karşılanmakla birlikte, sözleşme taslağının hazırlanmasında inisiyatifin esas olarak patronda olduğunu belirten Dytech işçileri “Bunun nedeni bizim ilk kez böyle bir durumla karşılaşmış olmamız. Biz işveren temsilcileri ile taleplerimize ilişkin yaptığımız görüşmelerde beklentilerimizi ortaya koyduk. Fakat son kararı onlar verdi ve bizim karşımıza bu taslakla çıktılar. İmzalayıp, imzalamamak sizin kararınız dediler. Biz de arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmede imzalamak yönünde bir karar aldık. Bir memnuniyet var mı? Var tabi ki en başta geriye dönük farklarımızı almayı başardık. Saat ücretine daha fazla bir zam bekliyorduk. Ama bu bizim için bir başlangıç” değerlendirmesi yaptılar. 

GÖZLER TEMSİLCİLİK SEÇİMİNDE

Sözleşmenin imzalanmasının ardından ilk yapacaklarının temsilcilik seçimi olacağını kaydeden işçiler “Aslında sendikasız olmak işçi için çıplak kalmak anlamına geliyor. Bunu hepimiz hissediyoruz. Sözleşme imzalanmadan önce patron bize mektup gönderdi. O mektupta bundan böyle performansa dayalı ücretlendirme sistemi uygulanacağı söyleniyor. Çevremizdeki fabrikalardan Toyota’dan, Hyundai’den bu uygulamanın işçileri nasıl böldüğünü, karşı karşıya getirdiğini biliyoruz. Bu ve benzer uygulamaların işçilerin aleyhine kullanılmaması için patronla aramızda bir hukuk oluşmalı. O nedenle ilk yapacağımız iş temsilcilik seçimi olacak. Patron karşısında işçiyi temsil edecek kişileri seçmemiz gerekiyor ki aramızda bir hukuk olsun” şeklinde konuştular.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Kahraman dytech li

03 Nisan 2017 Pazartesi 19:12

Bu diğer fabrikalara örnek olsun sendika sedece aidat peşinde. 70 tl işcinin cebinde kaldı. Artı zam a yaz. En kral sendika gelse bunu alamaz. Türk metal yalakaları bile bizden önce imzaiadı.

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

İzmit'te intihar girişimi!

İzmit'te intihar girişimi!