22 Haziran 2018 Cuma

  • 4,698 TL
  • 5,479 TL
  • 191,61 TL
  • 95.613

Hayat Kimya’da 'Bakan davetli' işten çıkartma!

Hayat Kimya’da 'Bakan davetli' işten çıkartma!

Geçtiğimiz gün Hayat Kimya’nın yeni yatırımlarının açılışı gerçekleştirilmişti. Bakan Fikri Işık’ın da katıldığı ve istihdam konusuna vurgu yaptığı açılış sonrası fabrika yönetimi üç işçiyi işten çıkardı!

04 Nisan 2017 Salı 18:18 Güncel

Bildiğiniz gibi ekonomik kriz ve işsizliğin büyümesi nedeniyle hükümet ‘istihdam seferberliği’ başlatmıştı. Büyük ve kurumsal şirketlerin işsizliği azaltmak için personel sayısını arttırması karşılığında bir dizi devlet teşviki-katkısı alacağı da ifade edilmişti. Ancak seferberliğin altının tam olarak doldurulamadığı, sırf devletten teşvik almak için mevcut işçilerin çıkartılıp yenilerinin alındığı iddia edilmişti. Bu iddiaları güçlendiren bir olay da dün Kocaeli'de yaşandı.

BAKAN 'İSTİHDAM' DEDİ AMA…

Bingo fabrikası olarak bilinen Başiskele’deki Hayat Kimya fabrikası, dün yaptığı yeni bir yatırımın açılışını gerçekleştirdi. Açılış kurdelesini kesmek için Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın da davetli olduğu çok sayıda kişi törene katıldı. Bakan Fikri Işık, yaklaşık 3 bin kişinin çalıştığı fabrikada konuşma yaparak istihdama verdikleri önemden ve seferberlikten bahsetmişken törenden sonra işçiler bir şok yaşadı.

MAHKEMEYE BAŞVURACAKLAR

Kalite kontrol bölümünde çalışan 3 işçi işten çıkarıldı. İşçilerin işten çıkartılması çalışanlar arasında büyük gerginlik yarattı. İşçilere gerekçe olarak ise üst yönetim kurulunun kararı olduğu belirtildi. İşçiler, fabrikanın sırf devlete şirin gözükmek için kadrolu personelleri eksilterek yerine devlet teşviki almak için, taşeron işçi alarak bir taşla iki kuş vuracağını iddia etti. Fabrikanın işten çıkarma belgelerini imzalamayan işçilerin hukuki yollara başvurarak konuyu mahkemeye taşıyacağı gelen bilgiler arasında. Diğer yandan yaklaşık bir ay önce de Hayat Kimya’dan 17 işçinin çıkarıldığı biliniyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

Balkondan düşen kadın hayatını kaybetti

Balkondan düşen kadın hayatını kaybetti