23 Mayıs 2018 Çarşamba

  • 4,848 TL
  • 5,673 TL
  • 201,65 TL
  • 101.914

Kocaeli'deki fuar binlerce kişiye istihdam sağlayacak

Kocaeli'deki fuar binlerce kişiye istihdam sağlayacak

Kocaeli İnsan Kaynakları İstihdam Fuarı ve Kariyer Günleri Fuarı, Bakan Fikri Işık'ın katılımıyla açıldı. Eleman arayan 102 firma, fuar kapsamında 4 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak

06 Nisan 2017 Perşembe 14:13 Güncel

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kocaeli İnsan Kaynakları İstihdam Fuarı ve Kariyer Günleri Fuarı'nın açılış törenine katıldı. Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi'nde düzenlenen açılış törenine Bakan Işık’ın yanı sıra Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış töreninde konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye İbrahim Karaosmanoğlu, “Hayatta belli bir yaştan sonra beklentimiz aş, eş ve iştir. Bunlar hayatımızda olmazsa olmazlarımız. Devlet bir tarafta görevlerini yapsın. İş alanları açılsın. Yatırımlar yapılsın. Büyükler görevini yapsın. Gençler olarak siz de hayata karşı kendinizi iyi hazırlayın. Bir konuda kendimizi geliştirelim ve nitelikli bir insan olalım” dedi.

4 BİN 500 KİŞİ İŞE ALINACAK

Karaosmanoğlu’nun ardından kürsüye çıkan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “Türkiye’mizin büyümesinde artan işsizliklerin düşürülmesi ve istihdam seviyelerinin tek hanelere gelmesi noktasında, Cumhurbaşkanımızın Ankara’da ilan ettiği Milli İstihdam Seferliği kapsamında biz Kocaeli olarak, bu istihdam seferliği ve istihdama yönelik süreci belirleyen bir şehir olma hedefindeyiz” diye konuştu. Fuar merkezinde istihdam sağlanacak olan sayının 4 bin 500 kişi olacağını belirten Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Açılışı yapılacak olan bu fuarda 85 tane özel sektör firması var. 17 tane kamu firması var. Toplam 102 firma fuara katılıyor. Bu fuardaki firmalarımızın önümüzdeki kısa sürede alacağı eleman sayısı toplam 4 bin 508 olacak. Bu fuarda inşallah en az 4 bin 500 gencimiz işe kavuşmuş olacak.

TÜRKİYE DAHA AVANTAJLI

Türkiye’nin 2 farklı konuda diğer ülkelere göre avantajlı olduğunu dile getiren Bakan Işık, “Türkiye iki açıdan çok büyük bir şansa sahip. Birincisi konumu. Türkiye şu anda dünyanın tam ortasında yer alıyor. Bunun bize sağladığı çok büyük avantajlar var. İkinci büyük avantajımız genç ve dinamik bir nüfusa sahip olması. Eğer Türkiye bu iki avantajı iyi değerlendirirse Türkiye’yi tutabilene aşk olsun. Ama Türkiye bu 2 potansiyelini iyi değerlendiremezse hem içeride hem dışarıda çok büyük risklerle karşı karşıya kalma durumu da mutlaka olacak” diye konuştu.

YÜZDE 5 BÜYÜME ŞART

Gençlerin iş bulması için kendilerini geliştirmeleri gerektiğini vurgulayan Bakan Işık, “Gençlerimize iş bulmak istiyorsak, hayata güvenle bakmasını istiyorsak yapmamız gereken istihdamı arttırmak ve geliştirmektir. Özellikle genç nüfus istihdamı ülkelerin mutluluğu için son derece önemli. İşte bu noktada Türkiye’nin şansa bırakamayacağı, hiçbir şekilde taviz veremeyeceği olgulardan bir tanesi büyümedir. Türkiye gibi genç ve dinamik bir nüfusa sahip olan ülkeler yılda en az yüzde 5 büyüme yakalamak zorundadır. Zira her yıl 1 milyon’dan fazla gencimiz çalışma yaşına giriyor. Bu insanların iş bulması, aş edinmesi, Türkiye’nin geleceği için kritik bir öneme sahiptir. Bunu sağlamanın yolu da Türkiye’nin istikrarını kalıcı hale getirmesi, sürdürülebilir büyüme rakamlarını sürekli olarak başarabilmesidir” açıklamasını yaptı.

SANDIKTA İSTİKRAR SAĞLANMALI

Bakan Işık son olarak referandumla ilgili konuşarak, “Türkiye sandıkta artık istikrarını sağlamak zorundadır. 16 Nisan bu açıdan son derece önemli bir halk oylamasına gidiyoruz. O yüzden diyoruz ki 1982 anayasasının ortaya koyduğu çift başlılığı ortadan kaldıracağız” ifadelerini kullandı. Bakan Işık konuşmasının ardından fuar merkezinin açılışını yaptı. Fuar alanını gezen Bakan Işık, fuarda bulunan firma yöneticileri ve çalışanlarıyla görüştü.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

Kocaeli'de fuhuş operasyonu! 4 kişi adliyeye sevk edildi

Kocaeli'de fuhuş operasyonu! 4 kişi adliyeye sevk edildi