21 Nisan 2018 Cumartesi

  • 4,076 TL
  • 5,009 TL
  • 175,08 TL
  • 110.932

O fabrikanın işçileri greve gidiyor!

O fabrikanın işçileri greve gidiyor!

Schneider Enerji’nin Gebze fabrikasında bugün işveren sendikasının girişimleri sonucu grev oylaması gerçekleştirildi ve işçiler greve 'evet' dedi

04 Ocak 2017 Çarşamba 23:21 Güncel

2015 yılında Türkiye Metal İşverenleri Sendikası(MESS) ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinin uyuşmazlığa girmesi sonucunda 29 Ocak 2015’te grev kararı alınmıştı. Bu süreçte MESS’ten istifa eden ve Birleşik Metal İşçileri Sendikası ile münferit sözleşme imzalayan ABB Elektrik, Schneider Elektrik, Schneider Enerji ve GE GRİD Solitions (Alstom) işverenleri yeni sözleşme döneminde Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS)’nı kurumuşlardı.

BİRLEŞİK METAL-İŞ GREVE ÇIKACAĞINI İLAN ETMİŞTİ

EMİS ile Birleşik Metal Sendikası arasında gerçekleştirilen 2016 – 2018 dönemi toplu sözleşme görüşmeleri ücret ve ücrete bağlı maddeler başta olmak üzere birçok madde uyuşmazlığa girmiş ve Birleşik Metal-İş Sendikası 20 Ocak’ta greve çıkacağını ilan etmişti. Patron sendikası EMİS Birleşik Metal’in grev kararı almasına tüm işyerlerinde grev oylaması ile karşılık verdi. İşyerinde çalışan işçilerin dörtte biri ile grev oylaması talep edebiliyor. İşveren sendikası tüm işyerlerinde beyaz yakalı işçiler üzerinden grev oylaması talep etmiş durumda. Bugün işveren sendikasının zorlamasıyla Schneider Enerji fabrikasında EMİS grup toplu sözleşme sürecinin ilk grev oylaması yapıldı.

İLK GREV OYLAMASI

Schneider Enerji’nin Gebze fabrikasında bugün ilk grev oylaması yapıldı. 424 işçinin katıldığı oylama saat 13:30 ile 16:30 arasında yapıldı. İşçilerin çoğunun sandığa gittiği oylamada Schneider Enerji işçileri greve evet dedi. Grev oylamasının sonuçları ise şöyle gerçekleşti:

Evet: 309

Hayır: 109

Geçersiz: 5

DİĞER GREV OYLAMALARI

Sendikadan alınan bilgiye göre EMİS’e bağlı Schneider Elektrik işyerinde Cuma günü grev oylaması yapılacak. EMİS’e bağlı diğer iki fabrika olan GE GRİD Solitions ve ABB Elektrik’te grev oylamasının ne zaman yapılacağı yakında belirlenecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

Suriyeli aile yanmaktan son anda kurtuldu

Suriyeli aile yanmaktan son anda kurtuldu