15 Ağustos 2020 Cumartesi

Asgari ücretli, memur ve emekliye 'hedef enflasyon' zammı!

Asgari ücretli, memur ve emekliye 'hedef enflasyon' zammı!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) yapılan değişiklikle, asgari ücretlilerin, memur ve emeklilerin zammı tehlikeye girdi. 2020, 2021 ve 2022 yıllarında uygulanması düşünülen yeni sistem önce asgari ücretlilerin zammını vuracak

06 Ekim 2019 Pazar 10:50 Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) yapılan değişiklikle, milyonlarca asgari ücretli ile kamuda çalışan işçi ve memur maaş zamlarının hedef enflasyon oranlarına göre yapılmasının önü açıldı. 2020, 2021 ve 2022 yıllarında uygulanması düşünülen yeni sistem önce asgari ücretlilerin zammını vuracak. Sözcü'nün haberine göre ise, emekli ve çalışanları daha düşük zamma mahkum edecek olan sistemden daha sonra sırasıyla kamuda çalışan işçiler ile memur ve memur emeklileri olumsuz etkilenecek. Kamuda örgütlü işçi ve memur sendikalarının pazarlık masasına oturmalarının anlamı kalmayacak.

HEDEF ENFLASYON

Geçen yıl açıklanan YEP'te enflasyonla mücadele amacıyla, sadece kamu zamlarının hedef enflasyona göre yapılacağı belirtilmiş, personel maaşları bunun dışında tutulmuştu. Geçen yılki YEP'te bu kural, “Kamunun fiyat belirleme ve yönlendirme politikasına tabi belirli (personel dışında) alanlarda geçmiş enflasyon verisi yerine YEP'te yer alan enflasyon hedefleri dikkate alınacaktır” şeklinde yer almıştı. Bu yıl açıklanan ve önümüzdeki 3 yılı kapsayan yeni YEP'te ise “Kamunun yönlendirdiği bazı fiyat ve ücretlerde geçmiş enflasyon yerine YEP enflasyon hedeflerine göre ayarlamalar yapılacak, böylece enflasyonda atalet etkisi sınırlandırılacaktır” denilerek ücretlere yönelik hedef enflasyon istisnası kaldırılmış oldu.

ASGARİ ÜCRETLİYE DARBE

YEP'te sözü edilen ‘kamunun yönlendirdiği bazı fiyat ve ücretler' kapsamına örneğin elektrik, doğalgaz, su, çay, şeker, ulaşım gibi mal ve hizmetler ile asgari ücretliler, kamu işçileri, memur ve memur emeklilerinin maaş zamları giriyor. İktidar bu yıl ücretler hariç olmak üzere bu kuralı getirmesine rağmen elektriğe, doğalgaza, suya, çaya ve şekere yüzde 15 ila yüzde 32'leri aşan oranlarda zamlar yaparak kendi getirdiği kuralın tersini uyguladı. Kamu mal ve hizmetlerine önümüzdeki 2020-2023 yıllarında nasıl bir zam oranı uygulanacağı henüz bilinmiyor. Ancak eğer kural ücretleri de kapsayacak şekilde tam olarak işletilirse hem ücretlere hem de kamu mal ve hizmetlerine 2020'de yüzde 8.5, 2021'de yüzde 6 ve 2022'de de yüzde 4.9 oranlarında zam yapılması gerekiyor. Bu uygulamadan ücretler yönüyle ilk etkilenecek kesim ise asgari ücretliler olacak.

YÜZDE 8.5 ZAM GELEBİLİR

2020 yılında asgari ücret belirlenirken bu yıl sonunda gerçekleşmesi tahmin edilen yüzde 12'lik TÜFE yerine hedef olarak belirlenen yüzde 8.5'lik TÜFE dikkate alınacak. Böylece halen 2020 TL olan asgari ücretin önümüzdeki yıl örneğin yüzde 12 zamla 2 bin 262 lira yerine yüzde 8.5 zamla 2 bin 191 lirada kalma riski ortaya çıkacak. Taşerondan kadroya geçenler de dahil olmak üzere kamuda çalışan işçilerin toplu sözleşmesi 2021 yılında biteceği için bu işçilerin 2021 ve 2022 zamlarında enflasyon hedefi esas alınabilecek. Memur sendikalarının toplu sözleşme dönemi ise 2021 yılı sonunda bittiği için o memur ve memur emeklilerinin 2022 zamlarında yüzde 4.9'luk hedef enflasyon baz alınabilecek.

SENDİKACILIĞI BİTİRİYOR

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık, YEP'teki yeni kararın sendikacılığı bitireceğini, pazarlık masasına oturmanın anlamı kalmayacağını söyledi. İktidarın artık pazarlık masasındaki işçi ve memur temsilcilerini dinlemeyeceğini, asgari ücreti belirlerken yumurta, peynir zamlarına bakmayacağını belirten Balık, “Ücret zamları belirlenirken bir tek hiçbir zaman tutturulamayan hedef enflasyona bakılacak. Sendika yasası ve kamu çalışanlarının sendika hakkı gasp edilecek” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 12 Yorum

Mahmut

08 Ekim 2019 Salı 08:48

Kendisi bir ay aykeri ücretle geçinsin bakalım nede olsa halkın sırtından geçinmeye alışmışlar onların bulguru kuru kendilerine gelince sıkıntı yok adaletiniz batsın

Ahmet efe

08 Ekim 2019 Salı 07:51

Allah belanızı tez zamanda versin inşallah

Serdar Öztürk Izmit

08 Ekim 2019 Salı 06:48

Bu kabul edilemez herşeye %40 %50 %60 zam geldiği bir ülkede %8,5 zam verilmesi halkına ihanettir yetkililere hakkımı helal etmiyorum.

Dar gelirli

08 Ekim 2019 Salı 06:01

Bu ülkede her şey ateş pahası olmuşken vatandaşın alim gücü iyiden iyiye düşmüşken maaşlara nasıl bu düşük oranlardan bahsedilir 22 bin tl maaşla geçinemiyorum diyen vekiller emekli ve asgari ücretlilerin nasıl zor şartlar altında gecindiklerine bir baksınlar unutmayın ki secim sandığı er yada geç önümüze gelecek

Fatih özdemir

07 Ekim 2019 Pazartesi 23:16

allah belalarını versin

Yolsuzluk

07 Ekim 2019 Pazartesi 22:48

Bu millete müstehak. Herşey aynı batmaya devam.

Hakan

07 Ekim 2019 Pazartesi 20:18

Bu Berat Albayrak ve onun gibiler ceplerini ve hazinelerini doldurdu bu ülkede çalışan alinteri ile ekmeğini kazanana bu ülkede yer yok ama bilinki bu böyle gidmez bu iktidar da elbet yaptığını çeker Rızkı veren hüda dır sizmi belirleyeceksiniz bizim rıskımızı Allah sizin ve sizin gibilerin tez zamanda kahrını belasını elbet verecek

Murat

07 Ekim 2019 Pazartesi 16:59

Oy istersiniz siz birdaha askeri ucretliden

Hasan nalbaş

07 Ekim 2019 Pazartesi 13:21

Siz insanmisiniz kendi maaslariniza bı bakın asgari ucretliler bokmu yicek oy ismeye sıra geldimi yok onu yok bunu yapcam dersiniz bundan sonra hdp

Şevki Topuz

07 Ekim 2019 Pazartesi 12:53

Hedef farklı gerçek enflasyon farklı,,hadi bakalım maaşlar sosyal yardım gibi olacak,,ölmeyecek kadar yaşa maaşları.Yazıklar olsun,yapılanlar ahiret hesabında elbette çıkacaktır.

Osman

07 Ekim 2019 Pazartesi 09:50

Tamam yasayı çıkarın görün bakalım bitane sendikalı çalışan büyük fabrikaların zorluguna katlanıcakmı.Berat albayrak hayal görüyosun. Büyük firmalar var adamlar askari ücretin 500 1000 tl ara fark aldıgı için zorluklara katlanıyo demem oki gider kolay iş yaparım. Nasıl olsa herkes aynı eflasyona göre çalışıcak zor işi yapılması gereken işi kime yaptırıcan. Görüceksin fabrika işini yürütemicek. Meslegi elinde olan yapar yögmiye işi çok zarar edersiniz eflasyon biter. Böyle bir adım kaos olur.

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kocaeli'de Eylül ayında 6 işçi iş cinayetine kurban gitti

Kocaeli'de Eylül ayında 6 işçi iş cinayetine kurban gitti