31 Mart 2020 Salı

Cep telefonlarına bir vergi daha! Bu da Kültür Bakanlığı'na...

Cep telefonlarına bir vergi daha! Bu da Kültür Bakanlığı'na...

Türkiye'de üretilen veya yurt dışından ithalat yoluyla getirilen cep telefonlarından alınan vergilere, yüzde 1'lik ek "kesinti" yapılacak. Düzenleme 19 Mart tarihinde yürürlüğe girecek

04 Mart 2020 Çarşamba 13:50 Ekonomi

Türkiye'de üretilen veya yurt dışından ithalat yoluyla getirilen cep telefonlarından alınan vergilere, yüzde 1'lik ek "kesinti" yapılacak. Düzenleme 19 Mart tarihinde yürürlüğe girecek. Türkiye'de üretimi yapılan veya yurt dışından ithalat yoluyla getirilen cep telefonları, yeni bir vergi kapsamı daha alındı. Fikir ve sanat eserlerinin çoğaltılmasına yarayan her türlü boş CD, DVD ve USB bellek gibi taşıyıcı cihazlardan alınan kesinti oranları listesine telefonlar da eklendi. Böylece cep telefonlarına yüzde 1’lik Kültür ve Turizm Bakanlığı kesintisi geldi.

YÜZDE 1 EK VERGİ

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre karar ile fiki̇r ve sanat eserleri̇ni̇n çoğaltılmasına yarayan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kesinti uygulanan cihaz listesine telefonlar da eklendi. 15 gün sonra yürürlüğe girecek olan karara göre hem ithal edilen, hem de Türkiye’de üretilen telefonlar da kesinti kapsamına alındı. Yayımlanan düzenlemeye göre cep telefonlarına yüzde 1 oranında ek vergi uygulanacak. Cep telefonunda artık ithalat da "CIF bedeli", yerli üretimde ise "imalat bedeli" üzerinden yüzde 1 ödenecek. Yeni düzenleme, 19 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe girecek.

CD, DVD, USB BELLEK LİSTESİNE CEP TELEFONU DA EKLENDİ

Aslında fikir ve sanat eserlerinin çoğaltılmasına yarayan her türlü boş CD, DVD ve USB bellek gibi taşıyıcı cihazlardan 2012 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı’na kesinti adı altında belirli oranlarda vergi alınıyordu. 2013 yılında bu düzenlemenin kapsamı genişletilmiş ve söz konusu cihazlardan yüzde 0.5 ile yüzde 3 arasında değişen oranlarda kesinti uygulanmasına devam edilmişti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Oda başkanları zammı böyle savundu: İstanbul'da da 2 lira

Oda başkanları zammı böyle savundu: İstanbul'da da 2 lira