27 Şubat 2020 Perşembe

Çiftçiyi elektrik çarptı: 2 yılda yüzde 108 zam!

Çiftçiyi elektrik çarptı: 2 yılda yüzde 108 zam!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçilerin artan elektrik fiyatları karşısında yaşadığı zorlukları dile getirdi. Gürer, son bir yıl içerisinde elektriğe zam oranının yüzde 108’e ulaştığını hatırlattı

19 Ocak 2020 Pazar 16:46 Ekonomi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımda üreticilerin gelen zamların ardından zor anlar yaşadığını belirtti. Gürer, tarımda üreticilerin yükünün hafifletilmesi gerektiğini ifade ederek, "Tarımsal sulamada üreticilerimizin en önemli sorunlarının başında elektrik fiyatları gelmektedir. Tarımsal sulamada elektrik, Ocak 2018-2020 döneminde fiyat artışları yüzde 108'e ulaşmıştır. Sürekli zamlarla tarımsal sulamada sağlanan fiyat avantajı ortadan kalkmıştır. Tarımda girdi yükünün hafifletilmesi, üretimin sürdürülebilir kılınması bakımından elektrik birim fiyatları düşürülmelidir” dedi.

FATURALAR ŞİŞTİKÇE ŞİŞİYOR

Birgün gazetesinde yer alan habere göre, Gürer, elektrik faturalarından alınan enerji fonu, TRT katkı payı ve KDV kaldırılmasını gerektiğini belirtti. Gürer ayrıca, elektrikte çiftçiye destek sağlanmasını ve indirimli tarife uygulanması gerektiğini söyleyerek, “Elektrikte faturalara yansıyan %1 enerji fonu, %2 TRT payı, %18 KDV kaldırılmalıdır. Elektrikte çiftçi için destek sağlanmalı ve indirimli tarife uygulanmalıdır. Pahalı olmasının yanında bir de zamlanan ilaç, tohum, gübre, mazot ve elektrik çiftçinin sorunlarını katlamıştır. Elektrikle ilgili düzenleme sağlanamazsa gelecek dönemde girdiler nedeniyle üretim yapılamaz hale gelecektir” dedi.

TARLADA DAHA PAHALI

CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer mesken abone grubuna fon, pay ve vergi dahil 69.5 kuruşa elektrik alırken tarımda sulama suyunda üreticinin kullandığı suyun 80.8 krş. olarak uygulandığına dikkat çekti. Tarımın devamı için elektrik fiyatları ile oluşan yükün düşürülmesi gerektiğini söyledi. Üreticilerin hak ettiği desteklerden borçlarına mahsuben kesinti yapılmasının da durdurulmasını isteyen Gürer şirketlerin alacağını devlet tahsil ederken üretimdeki çiftçiye gerekli destek verilmemektedir”dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

10 binler KARFEST’te buluştu

10 binler KARFEST’te buluştu