16 Aralık 2018 Pazar

  • 5,364 TL
  • 6,066 TL
  • 214,26 TL
  • 90.529

İkinci el araçta ekspertiz zorunlu oluyor

İkinci el araçta ekspertiz zorunlu oluyor

KOTO ile Kocaeli Ticaret İl Müdürlüğü’nün “2. El Motorlu Kara Taşıtları Ticareti Yönetmeliği” hakkında bilgilendirme toplantısında konuşan Kocaeli Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya “İkinci el araçların satışında ciddi sorunlar var. Bundan sonra yetki belgesi almayan kurumlar bu işi yapamayacak” dedi

13 Mart 2018 Salı 14:30 Ekonomi

Kocaeli Ticaret Odası ve Kocaeli Ticaret İl Müdürlüğü’nün işbirliği ile KOTO Sosyal Tesisleri Beytül Kebap’ta “2. El Motorlu Kara Taşıtları Ticareti Yönetmeliği” hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Programa Kocaeli Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, KOTO Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, Kocaeli Ticaret İl Müdürlüğü Uzmanı Sultan Kurbanoğlu, Kocaeli Galericiler Site Başkanı Emin Birlik ve çok sayıda uzman yetkili katıldı. Uzunkaya yeni yasaya ilişkin gerçekleştirdiği sunumda “Hem tacirden hem esnaftan sorumlu olarak 2. el ticarette yeni bir döneme geçiyoruz. Bu uygulama, birçok alanda olduğu gibi bu işi yapan arkadaşların hem kurumsal hem de diğer alanlarda gelişmelerine katkı sağlayacak. Canı sıkılan, emekli olan istediği gibi 2. el araç satamayacak. Böylece haksız rekabete ve piyasanın bozulmasına neden olacak uygulamaların önüne geçilecek. Mevcut yasa, yürürlüğe girdi. Ancak bazı hususların tamamlanabilmesi için yönetmeliğimiz yayın tarihinden itibaren bazıları 1-2 ya da 3 yıl içinde uygulanabilecek” dedi.

YETKİ BELGESİ ZORUNLULUĞU

2. el araç satışlarında birçok problemle karşılaşıldığını belirten Uzunkaya “Burada kurumsallaşmaya gittiğimiz sürece hem karlılığımız hem de ticaretimiz doğru noktalara taşınmasında ciddi mesafeler kat edeceğiz. Biz sadece yanınızda değil ayrıca emrinizdeyiz. Bundan sonra yetki belgesi almayan hiçbir kurum bu işi yapmayacak. Ticaret il müdürlüğümüzden yetki alması gerekecek. 5 yıl süreyle de bu belge yenilecek. Satılan aracın 8 yaşından küçük olanlar garanti vermek koşuluyla satılacak. Ya da belli bir kaliteye kadar garanti verilecek. Taşıt pazarları belediyeler tarafından kurulup işletilecek. Belediyeler bu yerlerin kurulması ve işletilmesi yetkisini kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına veya özel hukuk tüzel kişilerine devredebilecek. Satıcıların tereddüt ettikleri her konuda il müdürlüğüne gelerek bilgi alabilecek” ifadelerine yer verdi.

FİRMA GARANTİ VERECEK

Peki, yeni yasa neler içeriyor. Öncelikli olarak bu işi kendisine kazanç sağlamak isteyenler yetki belgesi ve mesleki yeterlilik belgesi alacak. İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin bakanlıkça gerekli görülen bilgilerin takibi amacıyla, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti bilgi sistemi oluşturulacak. Ekspertiz raporunu satıştan önce alınmış olacak. Bu kural, 8 yaşında ve 160 bin kilometre üzerinde olan araçları kapsamayacak. İkinci el otomobil veya motosikletin satışından 3 ay ya da 5 bin kilometre içerisinde, motorda, şanzımanda, tork konvertöründe, diferansiyelde ya da elektrik sisteminde, sıkıntı çıktığında, satıcı firma bu zararı üstlenmek zorunda kalacak. İşletme, garanti kapsamına giren hususları sigorta yaptırmak suretiyle karşılayabilecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

FETÖ'den yargılanan 2 kişiye 9 yıl hapis

FETÖ'den yargılanan 2 kişiye 9 yıl hapis