02 Haziran 2020 Salı

Kandıra’nın kabusu geri mi dönüyor!

Kandıra’nın kabusu geri mi dönüyor!

İstanbul'un su ihtiyacının karşılanması amacıyla yapılması planlanan Sungurlu Barajı mahkeme tarafından iptal edilmişti. Proje hayata geçirilseydi bazı köyler su altında kalacaktı. Şimdilerde ise projenin hayat bulması için yeni bir ÇED raporu hazırlandığı ortaya çıktı

01 Kasım 2019 Cuma 14:52 Ekonomi

Devlet Su İşleri Müdürlüğü'nce İstanbul Ağva'da Sungurlu Deresi üzerinde yapılması planlanan baraj, Kandıra ilçesindeki köyleri de etkileyecekti. Kandıra'da sular altında kalacak Akçaova ve Tekzen köyleri ile çevresindeki 16 köyü etkileyecek Sungurlu Barajı ile ilgili 2015 yılında Kandıra Akçaova köyünde ÇED toplantısı düzenlenmek istenmiş, ancak köylülerin engel olmasıyla toplantı yapılamamıştı.  Barajla ilgili verilen 'ÇED olumlu' kararı, İstanbul 11'inci İdare Mahkemesi'ne taşındı.

YENİ ÇED RAPORU HAZIRLANDI

Mahkeme tarafından geçen yılın Aralık ayında 'ÇED olumlu' kararı, hukuka aykırılık gerekçesiyle bozuldu. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nin kararından sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca karar temyize götürüldü. Danıştay 6'ncı Dairesi tarafından İstanbul 11'inci İdare Mahkemesi'nin kararı onaylandı. Alınan bu mahkeme kararına rağmen, Devlet Su İşleri’nin baraj inşaatından vazgeçmediği ortaya çıktı. Sungurlu Barajı ve baraj inşaatında kullanılacak olan malzemelerine çıkartılması için yeni bir ÇED raporu hazırlandı.

KÖYLER SU ALTINDA KALACAK

Hazırlanan yeni ÇED raporunsa göre, bölgede Teksen (Düzköy) Mahallesi ve Akçaova Mahalleleri sular altında kalacak. Ayrıca rezervuar alanının etrafında bulunan ve özellikle mutlak koruma alanı içerisinde kalan Yorgalar Mahallesi, Kabaklar Mahallesi, Çalca Mahallesi ve Abdipaşa Mahallesi gibi bazı yerleşim yerlerine ait arazilerden dolayı bu yerleşim alanlarındaki nüfusunda kısmen etkileneceği öngörülmekte. Barajla birlikte aynı zamanda bölgede yeni bir taşocağı açılacak. Bölgede 1 adet kaya malzeme ocağı, 1 adet hazır beton tesisi ve 1 adet kırma eleme tesisi kurulacak. Sungurlu Barajı Projesi kapsamında baraj gövdesi ve diğer yapıların inşasında kullanılacak kaya malzeme ihtiyacının toplamda 2.025.000 ton olarak planlanmakta. 5 yıl boyunca bu taşocağı kullanılmaya devam edilecek. Sungurlu Barajı Projesi ile ilgili 21 Kasım günü inceleme ve Değerlendirme toplantısı yapılacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

 Tarihi koruyamayan  Kocaman’a, tarih ödülü!

Tarihi koruyamayan Kocaman’a, tarih ödülü!