02 Haziran 2020 Salı

Karadeniz: Bakımsız araçlar kışın daha riskli!

Karadeniz: Bakımsız araçlar kışın daha riskli!

Körfez Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Karadeniz, kış bakımları yapılmamış araçların her zaman daha çok risk taşıdığını özellikle gizli buzlanmalarda yetersiz araç ve fren tertibatının tehlikeyi çoğalttığını söyledi

07 Kasım 2019 Perşembe 22:22 Ekonomi

Körfez Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Karadeniz, bir açıklama yaparak şoför esnafını uyardı. Karadeniz, kış başlamadan araçların kışlık bakımının yapılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:  "Trafikteki araç sayısı her geçen gün artıyor. Buna kışın yaşanan olumsuz hava şartları da eklendiğinde trafik kazası riski yükseliyor. Kazaları azaltmak için soğuk havalar kendini hissettirmeden araçları kış şartlarına göre hazırlamalıyız. Araçların yağı, suyu, filtreleri, bujileri, fren tertibatları, silecekleri, hortumları, akü ve lastikleri şimdiden kontrol edilmeli. Kışlık bakımı yapılmayan araçların performansı düşerken yakıt sarfiyatının arttığı unutulmamalı. Sürücüler aracın kışlık bakım masrafından kaçarken daha büyük masraflarla karşılaşabilir. Kışlık bakımı yapılmayan araçlar trafiğe çıktığında normalden daha fazla masraf çıkarıyor.”

EKSİKSİZ OLMALI

Karadeniz kış bakımlarının araçlar için çok önemli olduğunu, motor bakımından başlayarak hiçbir detay atlamadan araçların kış bakımının yapılması için sürücülere uyarıda bulunarak,  "Hava sıcaklıkları düşmeye başladı. Soğuk havalarda kendimiz için tedbir aldığımız gibi aracımız için de gerekli tedbirleri almalıyız. Araçların kışlık bakımını asla ikinci plana atmamalıyız. Araçların motor bakımı, antifriz kontrolü gibi tedbirlerin alınması gerekiyor. Bunun için araç lastiğinden tutun, fren, direksiyon, şanzıman, diferansiyel ile motorun yağ bakımının zamanında ve eksiksiz yapılması gerekiyor. Ayrıca radyatörlere ve cam suyuna antifriz koyulmalı. Balatalar, elektronik aksam, kalorifer-klima sistemi kısacası araçtaki bütün mekanizmalar gözden geçirilerek kışa hazır hale getirilmelidir. Bilhassa uzun yol çalışanların zincirsiz ve çekme halatı olmadan yola çıkmamaları ve araçlarının bakımını yapmadan trafikte seyretmemeleri büyük önem taşımaktadır" dedi.

KIŞ AYLARI DAHA RİSKLİ

Karadeniz açıklamasının devamında kış aylarında kaza yaşanma riskinin arttığını ve özellikle gizli buzlanmalara karşı çok dikkatli olunması gerektiğini belirterek,  "Kış şartlarının gerektirdiği malzemeler tüm araçlarda bulundurulmalı. Kışın kazaların çoğunluğu sabah erken saatlerde oluşan gizli buzlanma ve sis nedeniyle meydana geliyor. Kazalar ise en çok aracı yola göre ayarlayamamaktan ve gerekli önlemleri almamaktan kaynaklanıyor. Bu yüzden kışın normal hızın yarısı ile sürüş yapılmalı ve mutlaka yol şartlarına dikkat edilmelidir. Kendimizi, sevdiklerimizi, trafikteki diğer sürücü ve yayaları korumak adına tüm önlemlerimizi alarak yola çıkmalıyız" diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

 Alikahyaspor’da yönetim değişti

Alikahyaspor’da yönetim değişti