04 Temmuz 2020 Cumartesi

Osmangazi Köprüsü'ne ABD endeksli zam!

Osmangazi Köprüsü'ne ABD endeksli zam!

Osmangazi Köprüsü’nün 1 Temmuz 2016'da işletmeye açıldığını belirten Prof. Uğur Emek "Projenin işletme süresinin başlayacağı 15 Mart 2020'ye kadar geçen 1.351 günde; işletmeci 40.000 araç ve ABD'deki enflasyona göre güncellenen ücretlerle gelir tahsil etti" dedi

13 Haziran 2020 Cumartesi 10:07 Ekonomi

Hazine, Osmangazi Köprüsü’nü işleten şirkete garanti ettiği dolar bazındaki fiyatı ABD Tüketici Fiyatları Endeksi’ne göre güncelliyor. Prof. Uğur Emek, garantilerin döviz cinsinden verildiğini hatırlatırken, garanti edilen ücretin de ABD Tüm Kentsel Tüketici Fiyatları Endeksi'ne göre güncellendiğini, ücretlerin dolardan TL'ye çevrilme yönteminin de son dönemde dolar kuru hızlı artınca değiştirildiğini belirtti.

KUR KAYBI OLMASIN DİYE…

Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre,  Prof. Uğur Emek, güvence bedeli belirlenirken önceden dolardan TL'ye çevirilme aşamasında 2 Ocak tarihli TCMB döviz alış kurlarının esas alındığını belirtti. Prof. Emek, “Son yıllarda kurlarda yaşanan hızlı artışlar nedeniyle ücretler yılda bir defa yerine iki defa güncellenmeye başlandı” bilgisini paylaştı. Prof. Uğur Emek, “Mega projelerde önden yüklemeli gelir garantisi” başlıklı yazısında şu bilgilere yer verdi: “Sözleşmeye göre Osmangazi Köprüsü 7 yıldan önce tamamlanırsa, aradaki fark işletme süresine eklenecekti. Köprü 1 Temmuz 2016'da işletmeye açıldı ve projenin işletme süresinin başlayacağı 15 Mart 2020'ye kadar geçen 1.351 günde; işletmeci 40.000 araç ve ABD'deki enflasyona göre güncellenen ücretlerle gelir tahsil etti." "Bir kısmı kullanıcılardan, büyük kısmı bütçeden karşılanan bu gelirlerin toplamı 2.1 milyar dolardır" diyen Prof. Uğur Emek "Bu tutar işletme süresi boyunca, işletmecinin  köprüden tahsil edeceği gelirin üçte birine yakındır. Ayrıca önden yüklemeli gelir tahsilatı, sözleşmeye göre konulması gereken 1.3 milyar dolarlık özkaynaktan yüzde 70 daha fazladır” dedi.

ÜSTÜ BÜTÇEDEN

Prof. Emek şu bilgileri aktardı: “Osmangazi Köprüsü'nün 1. Sınıf araçlar için 2020 yılı tek yönlü resmi ücreti KDV hariç 109.17 TL. Sözleşmeye göre 2020'de olması gereken ücret ise 247,80 TL. Bu durumda katkı payı 138,64 TL'dir. Garanti edilen 40.000 araç için her halûkarda 138 TL tutarındaki katkı payı milli bütçeden işletmeciye ödenmektedir. Ayrıca, geçmeyen her araç için de sözleşmeye göre güncellenen araç başı toplam ücret de (247,80 TL) işletmeciye ödenmektedir.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi için görüşmeler başladı

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi için görüşmeler başladı