22 Ocak 2019 Salı

Sanayiciyi elektrik çarptı

Sanayiciyi elektrik çarptı

Türkiye’nin elektrik tüketiminin dörtte birini kullanan sanayicileri yakından ilgilendiren ‘Son Kaynak Tedarik Tarifesi Hakkında Tebliğ’, 1 Nisan itibariyle uygulanmaya başlandı. Sanayici nisan ayı elektrik faturalarında birim fiyatta yüzde 25 ila 30 arasında değişen zamlarla karşılaştı

11 Mayıs 2018 Cuma 12:07 Ekonomi

Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) başta olmak üzere yüksek enerji tüketenlere yönelik yapılan düzenleme Türkiye’nin elektrik tüketiminin 4’te 1’ini oluşturan ve yaklaşık 62 milyar kilovatsaatlik tüketimi olan 270’e yakın tüketiciyi yakından ilgilendiriyor. Yeni düzenlemeye göre, son kaynak tedarik tarifesi ile elektrik tedarik edecek olan, yıllık bazdaki tüketimi 50 milyon kilovatsaat ve daha fazla olan tüketiciler yüksek; 50 milyon kilovatsaatten daha az elektrik tüketenler de düşük tüketimliler olarak tanımlandı. Tebliğin yürürlüğe girmesinin üzerinden bir ay geçti. Bir ayın sonunda sanayicilere kullandıkları elektriğin ilk faturaları da tebliğ edildi. Ulusal elektrik tarifesinin dışında bırakılan yıllık tüketimi 50 milyon kwh üzerinde olan abonelerin yanı sıra sanayicilerinin toplam yıllık tüketimi bu rakamı aşan OSB’lerin de uygulamanın içerisine alınması sanayicilere fatura şoku yaşattı. Yeni oluşan elektrik maliyetleri kullanım miktarına göre değişiklik gösterirken sanayicilerin pek çoğu bir önceki aya göre en az yüzde 25 zamlı elektrik faturasıyla karşılaştı. Öte yandan her ay oluşacak pazar fiyatı ve dönemsel YEKDEM fiyat artışları nedeniyle bir sonraki fatura döneminin tahmin edilebilir olmaması da sanayicileri tedirgin ediyor. Girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle rekabetçiliklerini kaybetme korkusu yaşayan sanayiciler, “çok tüketenin desteklenmek yerine cezalandırıldığı” bir sistemin sürdürülebilir olmadığını ifade etti.

İLK ETAPTA YÜZDE 12

Buna göre geçen yıl ulusal tarifede 20.52 krş/kwh olan birim fiyat, ilk uygulamanın yapıldığı nisan ayı ulusal tarifesinde 22.98 olarak belirlendi. Ulusal tarifeden elektrik alan sanayicilerin ilk etaptaki fiyat artışı yüzde 12 olurken, bu rakam üzerine eklenen YEKDEM referans fiyatı, sözleşme bedeli, fonlar, iletim ve dağıtım bedelleri gibi kalemlerle 25 ila 27 kuruş/ kwh’lara yükseldi. (Dünya)

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Zeytinoğlu, elektrik zammını değerlendirdi

Zeytinoğlu, elektrik zammını değerlendirdi