21 Ocak 2019 Pazartesi

Tansu Çiller’in oğulları Kocaeli’de fabrika kurdu

Tansu Çiller’in oğulları Kocaeli’de fabrika kurdu

Eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğulları Berk Uçuran Çiller ve Mert Uçuran Çiller Kocaeli'de fabrika kurdu

31 Mart 2018 Cumartesi 11:16 Ekonomi

Eski Başbakan Tansu Çiller’in oğulları, kurdukları güneş paneli fabrikasıyla gözlerini çatılara konulacak güneş santrali sistemlerine çevirdi. Çiller kardeşler, 10 yılda 400 milyon dolar yatırım yapacak. Tansu Çiller’in oğlu Berk Uçuran Çiller, güneş enerjisi sektörüne hızlı bir giriş yaptı. Ağabeyi Mert Uçuran Çiller ile geçen yıl Suoz Enerji isimli şirketi kuran Çiller’in hedefi, Türkiye’de güneş enerjisine yönelik tüm alanlarda yapacağı yatırımlarla 2020’de 350 milyon dolar ciroya ulaşmak.

2020'DE 350 MİLYON DOLAR CİRO

Kocaeli’de güneş enerjisi paneli üretimi tesisi kuran şirketin hedefinde üretim kapasitesini orta vadede 500 megavat (MW), daha uzun vadede 800 ila 1000 MW’a çıkarmak var. Yatırım hedeflerini dün düzenledikleri basın toplantısı ile açıklayan Berk Uçuran Çiller, coğrafi konumu dolayısıyla oldukça yüksek ışıma değerlerine sahip olan Türkiye’de güneş enerjisine yönelik tüm alanlarda yapacakları yatırımlarla 2020’de 350 milyon dolar ciro hedeflediklerini söyledi.

YUNANİSTAN KOCAELİ'YE TAŞINIYOR

Suoz Enerji, bugün yılda ortalama 1 milyon adet güneş paneline üretim kapasitesine sahip. Bu da yıllık 320 MW’lık üretim kapasitesine tekabül ediyor. Suoz Enerji COO’su Muzaffer Erdal Kılıç, yurtdışındaki iştiraklerle birlikte 10 yıllık hedeflerinin 400 milyon dolarlık yatırım ve güneş paneli üretiminde yıllık 800 ila 1000 MW üretim kapasitesine ulaşmak olduğunu söyledi. Yunanistan’da 8 yıl önce kurulan bir hücre ve panel üretimi fabrikasını satın aldıklarını belirten Kılıç, “Kısa vadedeki hedefimiz Yunanistan’daki güneş paneli ve hücresi üretim hattını Kocaeli fabrikamıza taşıyarak Türkiye’nin bu alandaki ilk fabrikasının kurulumunu gerçekleştirmek” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

CHP’li gençler Kılıçdaroğlu’nu Kocaeli’ye davet etti

CHP’li gençler Kılıçdaroğlu’nu Kocaeli’ye davet etti