24 Nisan 2019 Çarşamba

Tatlıgül: Hepimiz aynı gemide değil miyiz?

Tatlıgül: Hepimiz aynı gemide değil miyiz?

Güvenlik-İş Sendikası Kocaeli Temsilcisi Muhammet Ali Tatlıgül asgari ücretin net 2 bin Türk Lirasından başlaması ve üzerine de enflasyon oranında zam ilave edilmesi gerektiğini söyledi.

22 Ekim 2018 Pazartesi 22:39 Ekonomi

Güvenlik-İş Sendikası Kocaeli Temsilcisi Muhammet Ali Tatlıgül yazılı bir basın açıklaması yaparak, asgari ücretin net 2 bin Türk Lirasından başlaması ve üzerine de enflasyon oranında zam ilave edilmesi gerektiğini belirtti. Tatlıgül açıklamasında şunları söyledi: ‘’Son zamanlarda ülkemizde ekonomik dalgalanmalar yaşandığı bütün kesimlerce görülmektedir. Bu ekonomik belirsizlik ve dalgalanmalardan en çok etkilenen kesim ise sayıları yaklaşık 6 milyona dayanan asgari ücretle çalışan işçi kardeşlerimizdir.

ÇALIŞANLAR ZOR DURUMDA 

TÜRK-İŞ Konfederasyonumuz tarafından her ay düzenli bir şekilde yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre Eylül ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 893 TL, yoksulluk sınırı ise 6 bin 167 TL olmuştur. Bu da göstermektedir ki çalışan zor durumdadır, ya da çalışan açtır. Enflasyon rakamları son 15 yılın en üst seviye yükselmiş ve % 24,52 olarak açıklanmıştır. Hiç vakit kaybetmeden asgari ücret tespit komisyonunun toplanması ve TÜRK-İŞ Konfederasyonumuzun açıklamış olduğu şekilde görüşmelerin asgari ücretin net 2 bin Türk Lirasından başlaması, üzerine de enflasyon oranında zam ilave edilerek işçilerin alım güçlerinde kısmen de olsa rahatlama sağlayacağı bilinmektedir. İşçilerin rahat bir nefes alması için, işveren ve hükümet ellerini taşın altına koymalı ve bu sorunu çözmelidir.

ALIM GÜCÜ YOK OLUYOR 

Ayrıca 696 sayılı KHK ile işçi kadrolarına geçirilen işçi kardeşlerimiz de 31.10.2020 tarihine kadar Yüksek Hakem Kurulun yayınlamış olduğu tebliğe göre yıllık %4 + %4 olarak yapılacak zamlarla çalışmak zorunda bırakılmıştır. Yine enflasyon oranının %24,52 olarak açıklamasından sonra kadroya geçirilen işçiler enflasyon farkının altında adeta ezilmiş, alım güçleri tamamen yok olmayla karşı karşıya kalmıştır.

FARK KAPATILMALI 

696 sayılı KHK ile kadroya geçirilen işçilere uygulanan sözleşmenin zam oranlarının düzenlemeye ihtiyacı olduğu ve aradaki büyük farkın kapatılması gerekliliği apaçık ortadadır. Her gün gelişmekte olan ülkemizde devletimiz ve milletimize yapılan, yapılmak istenen sosyal ekonomik ve askeri darbelerde adete Milli Mücadele ruhu ile ön saflarda yer alan işinden, aşında,  kazancından her türlü fedakarlığı yapan 6 milyona yakın asgari ücretli açlık ve yoksulluk mücadelesi ile boğuşmakta ve 696 sayılı KHK ile kadro olan binlerce İşçi için verilen ve çalışan kesime sormadan onları dinlemeden verilen 2021 kadar üç yıllık verilen % 4 lük zam oranı sevinçleri kabusa çevirmiş artması beklenen maaş ve alım gücü enflasyonun altında ezilmiştir. Ayrıca vergi diliminin de etkisiyle maaşlar birçok kurumda örneğin Sağlık Bakanlığında mevcut asgari ücretin altın kadar düşmüştür.

GÖZ ARDI EDİLİYOR 

Tüm bu gerçekler bilindiği halde enflasyonla topyekün mücadele ediyor isek ki ediyoruz. Memur ve diğer kesimlere verilen enflasyon farkı yansıtılırken neden işçi kesimine verilmemektedir, çalışanlar arasında ayrım yapılmaktadır. Yüksek Hakem Kurulunda görüşülen sözleşmeler, noktasına virgülüne dokunulmadan daha önceden belirlenmiş olan şartlar ve zam oranlarıyla sonuçlandırılmakta, enflasyon oranları ve ülkemizde çalışan işçilerin ekonomik durumları göz ardı edilmektedir.

İYİ YÖNDE DÜZENLEME

Asgari ücret görüşmeleri sırasında, imzalanmış olan sözleşmeler ve bundan sonra imzalanacak olan sözleşmeler için mevcut ekonomik şartlar değerlendirilmeli, memur ve emekli gibi kesimler için verilen enflasyon farkı her kesime yansıtılması gerekirken yapılacak değerlendirmeden çıkacak sonuca göre işçilerin yaşam koşullarını iyi yönde etkileyecek sözleşmeler imzalanması, yürürlükte olan mevcut sözleşmelerinde bu yönde düzenlemesi gerektiğini belirtiriz.

İŞÇİLERİN YANINDAYIZ

Son olarak, kadroya geçiş uygulamasında kapsam dışında bırakılan işçilerin 4D kapsamında kadro tahsislerinin yapılması iş barışının sağlanabilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Kamuda çalışan işçiler arasında ayrım yaratan bu sorun bir an önce çözüme kavuşturulması büyük önem arz etmektedir.  Güvenlik-İş Sendikası olarak üyelerimizin çalışanlarınızın ve işçi kardeşlerimizin daima yanında ve sesi olacağız.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kuzey Marmara Otoyolu'nda çalışan 800 kişi işten atıldı!

Kuzey Marmara Otoyolu'nda çalışan 800 kişi işten atıldı!