22 Ocak 2019 Salı

Zeytinoğlu, elektrik zammını değerlendirdi

Zeytinoğlu, elektrik zammını değerlendirdi

Sanayicinin elektriğine yüzde 25 ilan 30 arasında zam yapılmasını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Bu zam sadece sanayiciyi değil toplumun her kesimini ilgilendirir. Nihayetinde bu durum enflasyon artışı olarak karşımıza çıkar” dedi

11 Mayıs 2018 Cuma 12:24 Ekonomi

Türkiye’de özellikle Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) başta olmak üzere sanayicileri doğrudan ilgilendiren ‘Son Kaynak Tedarik Tarifesi Hakkında Tebliğ’, 1 Nisan itibariyle uygulanmaya başlandı. Tebliğ sonrası sanayicinin Nisan ayında elektrik faturalarında birim fiyatta yüzde 25 ila 30 arasında değişen zamlarla karşılaşması büyük tepki çekti. Ulusal elektrik tarifesinin dışında bırakılan yıllık tüketimi 50 milyon kwh üzerinde olan abonelerin yanı sıra sanayicinin toplam yıllık tüketimi bu rakamı aşan OSB’lerin de uygulamanın içerisine alınması sanayicilere fatura şoku yaşattı. Birçok sayanici girdi maliyetlerini artıran bu durumun sürdürülebilir bir durum olmadığını belirterek isyan etti.

ÇABA SARF ETTİK

Konuyla ilgili gazetemize bir açıklama yapan Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ise bu kararın alınmaması için hem oda olarak hem de odalar birliği olarak çok çaba sarfettiklerini fakat başarılı olamadıklarını söyledi. Alınan bu kararın ilimizdeki OSB’leri derinden etkileyeceğinin altını çizen Başkan Zeytinoğlu şunları söyledi: “Elektrik zamları doğalgaz ile doğrudan ilgili. Geçtiğimiz iki yıl sanayiciye zam yapılmamıştı. Biz bu zamların sıralı ve düzenli yapılması taraftarıydık.

HER KESİMİ İLGİLENDİRİR

Bu kararın alınacağını öğrendikten sonra, yanı Ocak ayından itibaren biz de girişimlerde bulundu. Hem oda olarak hem de odalar birliği olarak. Fakat bu konuda olumlu bir sonuç alamadık. Elbetteki bu zammın bir çok sonucu olacaktır. Elektrik zammı sadece sadece sanayiciyi ilgilendiren, etkileyen bir durum değildir. Emeklinin maaşını bile ilgilendirir. Sanayiciler çeşitli nedenlerle bunu ürettiklerin mallara bir süre yansıtmaya bilir. Fakat bu süre sınırlıdır. Mutlaka yansıtmak durumunda kalacaklardır. Sonuç olaramz bunlar enflasyon olarak karşımıza çıkacaktır. Enflasyonu artıracaktır.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Turgut Karagöz, genel merkez adayı

Turgut Karagöz, genel merkez adayı