21 Ocak 2019 Pazartesi

Mülk sahipleri artık daha çok vergi ödeyecek!

Mülk sahipleri artık daha çok vergi ödeyecek!

Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren torba yasayla birlikte vergi hesaplarında yüzde 25’lik belgesiz ‘götürü gideri’ oranı, yüzde 15’e düşürülürken ev sahipleri 2017 yılında elde edilen gelirlere de uygulanmak üzere artık daha çok vergi ödeyecek

13 Aralık 2017 Çarşamba 15:20 Emlak

Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren torba yasayla birlikte ev sahipleri 2017 yılında elde edilen gelirlere de uygulanmak üzere artık daha fazla vergi ödeyecek. Torba yasayla beraber vergi hesaplarında değişen kurala göre yüzde 25’lik belgesiz ‘götürü gideri’ oranı, yüzde 15’e düşürüldü. Hemen uygulamaya geçecek bu kural 2017 kira gelirleri için de geçerli hale geldi. Beyanname verecek vergi mükellefleri ‘götürü gider’ veya ‘gerçek gider’ olmak üzere iki farklı gider yönteminden birisini tercih edebiliyor. Ev sahipleri tarafından daha çok tercih edilen ‘götürü gider’ yönteminde yıllık kira gelirinden ‘götürü gider’ düşülüp sonra vergi hesaplanıyor. Bu oran yeni yasayla beraber yüzde 25’ten yüzde 15’e düştü.

EV SAHİPLERİ DAHA ÇOK VERGİ ÖDEYECEK

Bu durumun ev sahiplerinin kira gelirleri nedeniyle daha fazla vergi ödeyecekleri anlamına geldiğini belirten mali müşavir Dr. Numan Emre Ergin, değişikliği bir örnek üzerinden şöyle açıkladı: “Götürü gideri mesela aylık 2 bin lira kira geliriniz var 12 ile çarpıyorsunuz yıllık 24 bin lira gelir elde edilmiş oluyor. Bu kira gelirini elde etmek için belli giderler yapıyorsunuz mesela eve tadilat yapılmıştır, kira çıkmıştır evde kırık, dökük vardır; onları 24 binden düşüyorsunuz, diyelim ki 5 bin lira gider oldu 19 bin lira üzerinden vergi ödüyorsunuz. Kanun koyucu ‘ben size ikinci bir hak tanıyorum kaç lira gideriniz var onunla uğraşmayın ben size gelirinizin yüzde 25’ini gider yazdırırım yani yıllık gelir olan 24 binin yüzde 25’ini gider yazıp o da 6 bin yapıyor 18 bin üzerinden vergisini alırım’ diyor. Şimdi Torba Yasa ile kanunda yapılan değişiklikle bu yüzde 25 oranı yüzde 15’e çektiler. Yani ev sahibi eskiden daha çok gider yazacakken şimdi daha az gider yazacak. Dolayısıyla ev sahipleri daha fazla vergi ödeyecek. 2 bin lira kira geliri olan birisi eskiden 2 bin 365 lira vergi ödüyorken şimdi 2 bin 767 lira vergi ödeyecek yani 400 liralık bir artış var. Bu da yüzde 17’ye tekabül ediyor.”

'GERÇEK GİDER'İN DAHA ÇOK TERCİH EDİLMESİ BEKLENİYOR

Torba yasayla gelen değişiklikle beraber ‘belgesiz götürü gider’in alternatifi olan ‘gerçek gider’in ev sahipleri tarafından daha çok tercih edilmesi bekleniyor. Gerçek giderlerde yüzde 15 veya yüzde 25 gibi bir sınır bulunmuyor. Ancak gerçek giderin ‘belgeye dayanması’ ve ‘5 yıl süreyle belgelerin saklanması’ gerekiyor. Vergi uzmanı Ahmet Karabıyık’ın yazısına göre götürü gider usulünü kabul edenler normalde iki yıl geçmedikçe bu usulden dönemiyorlar. Elde edilen kira gelirine ilişkin gelir vergisi beyannamelerinde, yanlışlıkla götürü gider usulünü seçenlerse beyannamenin verildiği takvim yılı içerisinde olmak kaydıyla, düzeltme beyannamesi verdiklerinde gerçek gider usulünden yararlanabiliyor. Götürü gider yöntemini seçenler, aşağıdaki tablodan elde edilen aylık-yıllık kira tutarına göre ne kadar vergi ödeyeceğini görebilirler.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kocaeli'de ilginç olay! Vinç havada asılı kaldı

Kocaeli'de ilginç olay! Vinç havada asılı kaldı