23 Mart 2019 Cumartesi

Sema Yenici uyardı: Kiracı artış oranlarına dikkat edin

Sema Yenici uyardı: Kiracı artış oranlarına dikkat edin

Daha önce kira zam oranında bir üst sınır olmadığını fakat yeni borçlar kanununun kira zam oranına bir üst sınır getirdiğini belirten Remax Maksimum Gayrimenkul Danışmanı Sema Yenici, buna göre kira artış oranı Ocak 2018’i bir örnekle açıkladı

06 Ocak 2018 Cumartesi 14:50 Emlak

Ocak 2018’in kira artış oranının belli olduğunu duyuran ilimizin önemli gayrimenkul firmalarından Remax Maksimum Gayrimenkul Danışmanı Sema Yenici, bu oranlar hakkında bilgi verdi. Kiracıların dikkat etmesi gereken çok önemli konular olduğunu vurgulayan Yenici şunları söyledi: ‘’Eğer kira sözleşmesini Ocak 2016’da yaptıysanız kiranıza zam zamanı geldi.

BİR ÜST SINIR YOKTU

Peki ev sahibi kiranıza ne kadar zam yapacak, ya da yapabilir. Hemen yanıt verelim. Daha önce kira zam oranında bir üst sınır yoktu. Fakat yeni borçlar kanunu kira zam oranına bir üst sınır getirdi. Bu üst sınır ise Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE). Yani ev sahibi kiraya yasal olarak ÜFE’nin üzerinde zam yapamaz. Yurt İçi Üretici Fiyat Endesksi (ÜFE),her ayın 3’ünde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanıyor. Yalnız burada altı çizilmesi gereken nokta şöyle; ÜFE’nin 12 aylık ortalaması dikkate alınacak.

ÖRNEKLE AÇIKLADI

Peki Ocak 2018 kira artış oranı ne olacak? Ocak 2018 kira artış oranı da belli oldu. TÜİK Aralık 2017 Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre kira artış oranı Ocak 2018’i hesaplayalım. Kira bedeli 1000 TL ise kira zam oranı yüzde 15.82, zam bedeli 158.2, zamlı kira bedeli ise 1158.2 TL olur.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Montessori ile matematik eğlenceye dönüşüyor

Montessori ile matematik eğlenceye dönüşüyor