19 Haziran 2018 Salı

  • 4,710 TL
  • 5,480 TL
  • 195,00 TL
  • 93.043

Çeker: Malum Sen, bu sözleşmede olmamalı!

Çeker: Malum Sen, bu sözleşmede olmamalı!

Hükümete yakınlığıyla bilinen Memur-Sen’e gönderme yapan Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker “Üç dönemdir toplu sözleşme masasında kamu görevlilerini hayal kırıklığına uğratan 'Malum Sen' bu toplu sözleşme sürecinde dinlenmeye alınmalıdır” dedi

19 Mart 2017 Pazar 14:14 Güncel

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker; Kocaeli Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzmit Kadın Doğum Hastanesi, Derince Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Körfez Devlet Hastanesi, İzmit Seka Devlet Hastanesi, Kocaeli Devlet Hastanesi, Kocaeli Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Gölcük Devlet Hastanesi, Gölcük Toplum Sağlığı Merkezi ve İzmit Toplum Sağlığı Merkezi iş yeri temsilcileri ile bir araya geldi.

GÜNCEL KONULAR

Temsilci toplantısında güncel konulara değinen Şube Başkanı Çeker “Kamu çalışanlarının ücretleri enflasyon karşısında sürekli erimektedir. 2001 yılında sendika yasasının hayata geçmesi ile birlikte hükümet ücret artışlarında ve özlük haklarının iyileştirilmesinde memurları muhatap almıştır. 2002 ile 2009 yılları arasında hükümetle yetkili sendika arasında yapılan toplu görüşmelerde kamu çalışanları için hükümet toplam % 66.9 zam teklifi önermiş olup o dönemler içerisinde yetkili olan Türkiye Kamu- Sen toplu görüşme ‘pazarlıklar’ ile kamu görevlilerinin maaşlarına % 219.5 zam yapılmasını başarmıştır” dedi.

ZARARA UĞRATTILAR

Açıklamalarını sürdüren Çeker şunları söyledi: “Sendika yasasında yapılan değişiklikle hükümet toplu görüşme dönemi sonlanmış, 2010 yılında toplu sözleşme dönemine geçilmiştir. Malum sendika 2010 ile 2016 yılları arasında hükümetle yetkili sendika arasında yapılan toplu sözleşmede kamu çalışanları için hükümet toplam % 65.5 zam teklifi önermiş olup toplu sözleşme masasına oturma hakkını elde etmiş, yetkili malum sendika kamu görevlilerinin maaşlarına % 102.9 zam yapılmasını sağlayabilmiştir. Malum sendika hükümetin önermiş olduğu zamdan daha düşük bir zama imza atarak kamu çalışanlarını zarara uğratmıştır.

MUMLA ARAYACAKLAR

Üç dönemdir toplu sözleşme masasında kamu görevlilerini hayal kırıklığına uğratan, enflasyon farkı bile almayı unutan, toplu sözleşmede masasında hükümetle uzlaşmış olduğu konuları imza altına alan ama takibini yapamayan, anlaşma sağlanan maddelerin çalışma hayatına geçip geçmediğini kontrol etme yeteneği olmayan, takibini yapamayan sendikayı kamu çalışanları bu toplu sözleşme dönemi malum sendikayı dinlendirmeleri gerek. Aksi takdirde bu günlerini mumla arayacaklar.

ARTIK UYUMAMALI

2017 Ağustos ayında yapılacak olan 2018 ve 2019 yılarında zam artışları ve sosyal haklar için hükümet yandaş sendikayı toplu sözleşme masasına oturtmak için elinden gelen gayreti sarf etmektedir. Kamu çalışanları artık uyanmalı, üç dönemdir toplu sözleşme masasında kendilerini mağdur eden malum sen ayrılarak kendileri için çalışan Türkiye Kamu Sen’e bağlı sendikalara ve Türk Sağlık-Sen’e üye olmaları kendi menfaatlerinedir. Hükümetin kamu görevlilerine bakışı şaşıdır.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

Kocaelispor Altay deplasmanında uzatmalarda yıkıldı

Kocaelispor Altay deplasmanında uzatmalarda yıkıldı