22 Haziran 2018 Cuma

  • 4,698 TL
  • 5,479 TL
  • 191,61 TL
  • 95.613

Evyapport’tan atılan işçiler işverenin yemeğini bastı

Evyapport’tan atılan işçiler işverenin yemeğini bastı

Evyapport Limanı’ndan atılan işçiler ellerindeki dövizlerle işverenin işçilere verdiği yemek organizasyonunu bastı. Burada slogan atan işçiler mücadelelerine sonuna kadar devam edeceklerini duyurdu

24 Aralık 2016 Cumartesi 20:44 Asayiş

Körfez'de faaliyet gösteren Evyapport Limanı’nda geçtiğimiz aylarda Liman İş Sendikası Kocaeli Şubesi bir örgütlenme faaliyeti başlatmıştı. Bu çalışmalar sonrası sendikaya üye olan 20 işçi işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçiler çıkarmaların sendikaya üye oldukları için gerçekleştiğini iddia ederek işverene tepki göstermişti. Liman İş Sendikası Kocaeli Şubesi de işten çıkarmalara tepki göstererek bir basın açıklaması gerçekleştirmişti. CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ise konuyu Meclis gündemine taşıyarak Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu göreve çağırdı. Bunun üzerine ise Bakan Müezzinoğlu Evyapport’ta inceleme başlatılacağını duyurdu.

YEMEĞİ BASTILAR

İşten çıkarılan işçiler ise yine mücadele etmeye devam ediyor. Bu akşam saatlerinde Evyapport işvereni işçilere bir yemek verdi. Başiskele bölgesinde bir otelde gerçekleştirilen yemek organizasyonunu öğrenen işten çıkarılan işçiler ellerindeki dövizlerle bu otelin kapısına dayandı. Ellerindeki megafonla işverene seslenen işçiler, ‘’Emeğe karşı gelen Evyapport, küçülme bahanesiyle bu kış gününde 22 tane arkadaşı kapının önüne koymuştur. Doğmamış sabilerin rızkını kesen Evyapport küçülme bahanesiyle işçileri çıkarmıştır. Küçülmeyi bahane eden Evyapport ne hikmetse küçülürken 5 yıldızlı otellerde ekmeğini ellerinden aldığı arkadaşların hakkıyla diğer işçilere yemek vermektedir. Protestomuz, eylemimiz Evyap yönetiminedir” dedi.

POLİSLER GELDİ

Açıklama sonrası işçiler, “Emeğe uzanan eller kırılsın”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı. İşçilerin eylemini haber alan polis ekipleri ise bölgeye gelerek OHAL nedeniyle eylem yapmanın yasak olduğunu söyledi. Polisin uyarıları sonrası işçiler bir süre sonra dağıldı. İsmi öğrenilemeyen bir işçi ise “Ülkemizin durumu ortada. Biz şehit haberleriyle kahrolurken Evyap işvereni içeride alkollü yemek organize ediyor. Hakkımızı alana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Memur

24 Aralık 2016 Cumartesi 22:29

İşçi kardeşlerimizin Allah yar ve yardımcısı olsun

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4 yaralı

İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4 yaralı