23 Mayıs 2018 Çarşamba

  • 4,848 TL
  • 5,673 TL
  • 201,65 TL
  • 101.914

TEKNOROT karıştı: İşçiler Türk Metal yöneticilerini dövdü

TEKNOROT karıştı: İşçiler Türk Metal yöneticilerini dövdü

Düzce’de üretim yapan TEKNOROT fabrikası işçileri Türk Metal’in sözleşmede düşük zamma imza atması nedeniyle sendika yetkililerini dövdü

10 Mayıs 2017 Çarşamba 11:45 Asayiş

Düzce’de bulunan TEKNOROT fabrikasında çalışan işçiler, Türk Metal’in sözleşmede düşük zamma imza atmasına isyan etti. İki vardiyada iş durduran ve fabrikayı terk etmeyen işçiler, sendikacılara “Bizden habersiz nasıl imza attıysanız gelin düzeltin” diye seslendi. Kendilerini provakatörlükle suçlayarak, iş başı yapmaları için tehdit eden sendikacıları döverek geri gönderen işçiler, sendikacılara ve patrona “İş ekmek yoksa barış da yok” diye seslendi.

GEMİLERİ YAKTIK

Düzce 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde otomotiv yedek ürünleri alanında faaliyet gösteren TEKNOROT işçileri, sendikacılarla yaptıkları görüşmede 510 liralık zam talebinde anlaşma sağlandı. Sendikacılar son ana kadar bu talebin arkasında olduklarını söyledi. Patronun kabul etmemesi üzerine sendikacılar “Gemileri yaktık greve çıkıyoruz”açıklamasını yaparken, 13 Mayıs’ta greve çıkma kararı alındı. İşçiler greve hazırlanırken dün kendilerinden habersiz anlaşmaya varıldığını öğrendi. Zammın 198 lira ile 300 lira arasında olduğunu öğrenen işçilerin tepkisi büyük oldu.

FABRİKAYI TERK ETMİYORLAR

8-16, 16-24 ve 24-8 olmak üzere üç vardiyada 1200 işçi iş durdurdu ve fabrikayı terk etmeme eylemine başladı. Fabrikanın önünde toplanan işçiler sık sık “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganlarını attı. Sendikacıların kendilerinden habersiz düşük zamma imza atmasına öfkelenen işçiler, “Sendika bizi işverene sattı” dedi. Türk Metal Düzce Şubesi Başkanı Murat Ardıç basına yaptığı açıklamada işçilerin provokasyona geldiğini ileri sürerek “Biz işçimizi satmadık” dedi. İşçilerin yanına gelen sendikacılar ise “Nankörlük yapmayın kan çıkar” diyerek işçileri tehdit etti.

İŞÇİLER ÖFKELENDİ

 Buna öfkelenen işçiler sendikacıların üzerine yürüdü. Tartaklanan sendikacılar geri gitmek zorunda kaldı. Sendikacıların gazetelerde çıkan demeçlerinin yalan olduğunu söyleyen işçiler, sendikacılara “Bizden habersiz nasıl imza attıysanız gelin düzeltin, imzanızı geri alın” diye seslendi. Öte yandan eylem nedeniyle fabrikanın güvenlik görevlileri işçiler ve fabrika yönetim binası arasında barikat kurdu. Bölgeye jandarma ekipleri de sevk edildi. Tüm bu gelişmelerden sonra Türk Metal Sendikası’nın örgütlük olduğu diğer fabrikalardan da işçilerin sesleri yükselmeye başladı. TEKNOROT işçilerinin üye oldukları Türk Metal’den istifa ettikleri de gelen bilgiler arasında.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Emekli işçi

13 Mayıs 2017 Cumartesi 02:08

Düzce Teknorot işçisinin haklı mücadelesini destekliyor birlik ve dayanışma içerisinde olmalarını dileyerek kendilerini selamlıyorum. Türk Metal'in işveren sendikası olduğunu bilmeyen yok.Bütün yüzleri açık ve iki yüzlü oldukları her durumda bellidir.

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

İnşaattan düşen işçiye film gibi kurtarma operasyonu

İnşaattan düşen işçiye film gibi kurtarma operasyonu