18 Ağustos 2019 Pazar

1 litresi, 1 milyon litre temiz suyu kirletiyor!

1 litresi, 1 milyon litre temiz suyu kirletiyor!

İzmit Belediyesi yetkilileri, 1 litre atık yağın 1 milyon litre temiz suyu kirlettiğini hatırlatarak vatandaşları, atık yağları lavabolardan dökmemeleri konusunda uyardı

12 Şubat 2017 Pazar 02:49 Güncel

Evlerde, lokanta, pastane ve restoranlarda sıkça kullanılan bitkisel atık yağların, insan ve çevre sağlığına sayılamayacak kadar çok zararı olduğu öğrenildi. Bitkisel yağların insan ve çevre sağlığına verdiği zararların önüne geçebilmek için İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından 8 yıldan fazla zamandır atık yağlar toplanarak geri dönüşümü sağlanıyor.

12 TON ATIK YAĞ TOPLANDI

Yetkililer yaptıkları açıklamada ''Okullarda, evlerde, kurs merkezlerinde insanlara atık yağların zararlarını anlatıp bunları lavabolardan dökmemelerini istiyoruz. Yaptığımız bu çalışmalar sayesinde vatandaşlar evlerinde kızartma ve yemeklerden oluşan atık yağları lavaboya dökmeyerek ayrı biriktiriyor. Biriktirilen yağlar da ekiplerimiz tarafından evlerden toplanıyor. Bu sayede hem çevre kirliliği oluşmuyor hem de doğal kaynaklarımız korunuyor. Evlerden ayda yaklaşık 1000 litre atık yağ topluyoruz. Ev, işyeri ve okullardan yaklaşık 12 ton atık yağ toplandı ve bunlar biodizel olarak değerlendirildi'' dedi.

1 MİLYON LİTRE SUYU KİRLETİYOR

İlgililer, 1 litre atık yağın 1 milyon litre temiz suyu kirlettiğini de hatırlatarak ''Ev ve iş yerlerinde kullandığımız yağları dökmeyip kaplarda biriktirelim. Aynı yağı 3 kereden fazla kullanmayalım. Özellikle kızartmalıklarda kullanılan atık yağlar 3 kereden fazla kullanıldığında  bağışıklık sistemimize zarar vermekte, mide ve kolon kanseriyle kalp-damar hastalıklarına yol açmaktadır. Lavabolardan dökülen ve toksik özelliği olan yağlar, yer altı sularına karışarak kısıtlı olan içme sularımızı kullanılamaz hale getirmektedir. Yağlar, atık su borularının tıkanmasına neden olurken, kanalizasyon sistemlerini de tahrip ederek büyük maddi kayıplara neden oluyor. İzmit Belediyesi olarak atık yağların lavabolardan dökülüp çevreye zarar vermesini önlemek için yeni yapılan yapılarda yağ tutucu bulundurma zorunluluğu getirdik. Böylelikle özellikle lokanta, restoran ve çok daireli yapılarda bitkisel yağlar kanalizasyona karışmadan sistemde toplanarak tekrar biodizel olarak geri dönüşümü sağlanmaktadır'' şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Birileri Kocaeli'yi gözetliyor!

Birileri Kocaeli'yi gözetliyor!