30 Kasım 2020 Pazartesi

12 yıl sonra çözülen cinayette; Savcı ağırlaştırılmış müebbet istedi

12 yıl sonra çözülen cinayette; Savcı ağırlaştırılmış müebbet istedi

12 yıl önce, darp edildikten sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını kaybeden iş insanı Aydın Koçaslan’ının, geçtiğimiz Ocak ayında aydınlatılan faili meçhul cinayet dosyasında, tutuklanarak cezaevine konulan 3 şüpheli hakkında, cumhuriyet savcısı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Ancak daha önce yargılanan ve beraat eden sanık için bu suçtan açılan davanın reddi istendi.

05 Kasım 2020 Perşembe 14:15 Güncel

Başiskele İlçesi Havuzlu Bahçe mevkiinde 2008 yılında meydana gelen olayda, Kanyon isimli inşaat şirketinin sahibi  Mühendis Aydın Koçaslan,  ormanlık alanda öldüresiye dövülmüş bir halde bulundu. Olay sonrası kaldırıldığı hastanede 6 ay boyunca tedavi gören Koçaslan,  yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olay sonrası incelemelerde bulunan polis, olayın şüphelisi olarak öldürülen iş adamının yanında muhasebeci olarak çalışan Bahattin Ardahan Arda isimli şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldı. Ancak şahıs tutuksuz yargılandığı davada delil yetersizliği nedeniyle beraat etti. Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğüne atanan Veysel Tipioğlu,  faili meçhul dosyaların yeniden gözden geçirilmesini istemesi ile dosya 2018 Aralık ayında tekrardan açıldı. Koçaslan cinayetin ile ilgili yapılan çalışmalar sonucu daha önce  serbest kalan  Bahattin Ardahan Arda ile birlikte   Kayhan Karagülle, Fatih Gürses ve Behçet Ahmet Yetişken  adlı yeni şüpheliler gözaltına alındı.

ZİMMETİNE PARA GEÇİRMİŞ

Edinilen bilgi ve iddialara göre şirket muhasebecisi olan Bahattin Ardahan Arda, şirket kasasından zimmetine para geçiriyordu. Olayın fark edileceğini anlayan Arda, patronu olan Koçarslan ile Değrmendere’de yemek yedi, Daha sonra bir bahane ile Bahçecik yoluna çıkan Arda, dışarıdan anlaştığı 3 kişi ile şirket sahibi Mühendis Aydın Koçarslan'ı ormanlık alana götürdü. Orman yolunda Koçarslanı darp eden şahıslar daha sonra film senaryosu gibi bir plan yaptılar. Koçarslanı ıssız alanda darp eden Arda ve arkadaşları daha sonra ayarladığı adamlara kendini dövdürdü. Darp edildikten sonra Koçarslan’ı yaklaşık 600 metre ilerde bulunan bir evin önüne götüren Arda, evin bekçisine saldırıya uğradıkları süsünü verdi. Olay Hemen yaralılara müdahale eden evn gece bekçs ambulans çağırdı. Hastaneye kaldırılan Koçarslan daha sonra hayatını kaybetti.Olayla ilgili tutuklanan 4 kişinin yargılamalarına Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı. Önceki gün görülen duruşmaya ya tutuklu sanıklar SEGBİS aracılığıyla katıldı. Tutuklu sanıkların tamamı eski beyanlarını tekrar ederken, sanıklardan Behçet Ahmet Yetişken ise gözaltında olduğunda ilaç etkisinde olduğunu belirterek, kendisini tam ifade edemediğini söyledi.

AYNI FİİL NEDENİYLE YARGILANAMAZ

Mahkemede Cumhuriyet Savcısı mütealasını verdi.  Cumhuriyet Savcısı, vermiş olduğu mütealasında, kendi zimmetine para geçiren sanıklardan  Bahattin Ardahan Arda’nın bu nedenle Aydın Koçaslan’ı öldürmek için plan yaptığı, sanığın daha önce olayın olduğu yere giderek keşifte bulunduğu,, Aydın Koçaslan’ı aralarındaki konuyu konuşmak için çağırdığını, arabadan indirdikten sonra da yanında bulunan diğer sanıklar ile  tekme ve tokat ile darp edip kaya parçasıyla vurduklarının tespit edildiğini ifade etti.

 Mütealanın devamında ise da Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada Bahattin Ardahan Arda’nın delil yetersizliği sebebiyle beraat ettiğine hatırlatılarak kendisi hakkında Ceza Yargılama Yasası’nın 314. Maddesi’nde belirtilen durumların hiçbirinin oluşmaması sebebiyle yargılamanın yenilenemeyeceği ifade edildi. Ceza Yargılama Yasası’nın 223. Maddesi’nde yer alan ‘Aynı fiil nedeniyle, aynı sanık için önceden verilmiş bir hüküm veya açılmış bir dava varsa davanın reddine karar verilir’ maddesi nedeniyle B.A.A. hakkında açılan kamu davasının reddine karar verilmesi gerekliliği oluştuğu vurgulandı.Cumhuriyet Savcısı’nın mütalaasında, sanıkların üzerlerine atılı olan Yağma suçunu işlediklerine dair bir delil bulunamadığından dolayı bu suçtan beraat etmeleri istenirken, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Bırakma suçunu işlediklerinin kesinleşmesi sebebiyle tüm sanıklara 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası verilmesi talep edildi. Ayrıca, sanıklar Fatih Gürses, Behçet Ahmet Yetişgen, ve Kayhan Karagülle’nin eylemlerine uyan Tasarlayarak Adam Öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası ile cezalandırılmaları istendi.  Savcının vermiş olduğu müteala sonrası, mahkeme sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ve son savunmalarını hazırlanması amacıyla duruşmanın 22 Aralık tarihine ertelenmesine karar verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İzmit Belediyesi: Öz kaynaklarımızla ne üretsek karalanıyoruz

İzmit Belediyesi: Öz kaynaklarımızla ne üretsek karalanıyoruz