28 Şubat 2020 Cuma

17 Ağustos depreminin kahraman köpeği; Mancs

17 Ağustos depreminin kahraman köpeği; Mancs

1999 yılının 17 Ağustos gecesi yaşanan ve binlerce kişiyi hayattan koparan depremin izleri hala silinebilmiş değil ve hala acılar taze. Korkunç deprem binlerce acı hikayenin yanı sıra yüzlerce mucize ve kahraman hikayesini de hatıra bıraktı. Mancs isimli köpek büyük bir mucizeye imza atarak depremden tam 82 saat sonra enkaz altından 3 yaşındaki Hatıra Kaplan’ı bularak sağ olarak kurtulmasını sağladı

17 Ağustos 2019 Cumartesi 17:24 Güncel

1994 yılında Macaristan’da dünyaya gelen bir Alman çoban köpeği olan Mancs özel olarak eğitildi ve arama kurtarma konusundaki inanılmaz yetenekleri ile Macaristan’ın en önemli arama-kurtarma ekibi Spider'in bir parçası oldu. Mancs’ın da dahil olduğu Macar arama-kurtarma ekibi 17 Ağustos 1999 depreminde göçük altında kalan insanların kurtarma çalışmalarına katılmak üzere İzmit’e geldi.

YORGANI KOKLATILDI

17 Ağustos 1999’da 45 saniye süren deprem İzmit’in Bekirpaşa beldesinde dört katlı bir evi yerle bir etmişti. Enkaz altında bir çocuğun olduğu söylendi ve Mancs’a küçük çocuğun yorganını koklattılar. Mancs heyecanla yerini gösteriyor, kuyruğunu sallıyor, eşeleniyordu. Ekibin çalışmaları sonucunda küçük çocuğun hala canlı olduğu tespit edildi. Ancak ulaşılması zor bir yerde sıkışıp kalmıştı. Kurtarma çalışmaları gittikçe uzuyordu.

ÇOCUĞA SU TAŞIDI

Çalışmalar devam ederken Mancs çocuğun hayatta kalabilmesi için daracık bir yerden geçerek ona su taşıyordu. Yıkıntıdan her çıkışında kuyruğunu sallıyor, yaşadığını haber veriyordu. Macar kurtarma ekibi ve köpekleri Mancs, dört yaşındaki Hatıra’yı 82 saat sonra enkaz altından canlı çıkarmayı başarıp ve hayatta kalmasını sağladılar.

HEYKELİ DİKİLDİ

Başta Hatıra Kaplan olmak üzere onlarca kişiyi enkazdan kurtararak yaşam armağan eden Mancs’ın 2004 yılında Miskolc şehir meydanına heykeli dikildi ve kahraman köpek Mancs heykelinin dikilmesinden 2 yıl sonra ardında onlarca kahramanlık hikayesi bırakarak 12 yaşında zatürreden hayatını kaybetti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Muhammet Sakaoğlu

17 Ağustos 2019 Cumartesi 23:24

Okurken ağladım. Ne denir ki

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Arıtma tesisinde iş kazası: 1 yaralı

Arıtma tesisinde iş kazası: 1 yaralı