20 Ekim 2020 Salı

26. Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri sahiplerini buldu

26. Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri sahiplerini buldu

Kocaeli Sanayi Odası 26. Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri, Kocaeli Kongre Merkezinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. 16 firmanın başvurduğu 26. Şahabettin Bilgisu Çevre Ödüllerinde jüri tarafından seçilen 5 firmaya ödülleri verildi.

01 Ekim 2020 Perşembe 10:30 Güncel

Kocaeli Sanayi Odası 26. Şahabettin Bilgisu Çevre Ödül Töreni, Kocaeli Kongre Merkezinde geçekleştirildi. Pandemi nedeniyle girişte davetlilerin HES kodları kontrol edilerek ateşleri ölçüldü. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul’un ev sahipliğinde düzenlenen ödül törenine Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Belediyesi Başkan Vekili Hakan Tanta, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Şube Müdürü Mesut Önem, CHP İl Başkanı Özgür Harun Yıldızlı, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, Çevre Ödülleri Jüri Sözcüsü İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, çok sayıda sanayici ve davetliler katıldı.

Saygıyla ve rahmetle anıyorum
Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Malum bu ödül organizasyonumuzu her yıl 5 Haziran Çevre Haftasında gerçekleştiriyorduk fakat bu yıl tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeni ile tüm tedbirleri alarak ancak düzenleyebiliyoruz. Ödülümüzün adını taşıyan ve henüz çevrenin konuşulmadığı 70'li yıllarda, çevre sorunlarının çözümü için yoğun çalışmaları olan kurucumuz merhum Şahabettin Bilgisu'yu ve bu yıl kaybettiğimiz eşi Sayın Mediha Hanım'ı bugünü vesile ederek buradan tekrar saygıyla ve rahmetle anıyorum” dedi.

Firmalarımızı ödüllendiriyoruz
Şahabettin Bilgisu'nun "Ekonomide ve ekolojide denge; işin sırrı bu dengede" sözünü hatırlatan Zeytinoğlu, “Söz konusu ödül organizasyonuna çeyrek asını geçkin süredir oda olarak ev sahipliği yapmaktan da gurur duyuyoruz. Oda olarak çevre konusunda hassasiyet gösteriyor ve birçok çalışma yapıyoruz. Çevre konularında üyelerimizin bilgilendirilmesi için seminerler ve eğitimler düzenliyoruz. Diğer bir çalışmamız ise bugün burada bir araya gelmemize neden olan "KSO Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri Organizasyonu” Çevreye olan duyarlılığın bir göstergesi olduğunu düşündüğümüz bu organizasyonumuz ile her yıl firmalarımızı ödüllendiriyoruz. Türkiye'nin ilk ve bu formattaki tek ödül organizasyonu olan Şahabettin Bilgisu Çevre Ödüllerini 26 yıldır sürdürülebilir bir şekilde düzenlemekten gurur duyuyoruz” dedi.

16 firma başvuruda bulundu
Zeytinoğlu, “Bu yılda ödül organizasyonumuzun tüm Türkiye'de bilinirliğini arttırmak için tanıtım faaliyetlerine ağırlık verdik. Bu yıl 16 firma başvurusu aldık. Bu firmaların 6 tanesi Sakarya, Bursa, Eskişehir, Manisa ve Antalya illerinden. Öncelikle buradan, bu organizasyona katılma cesaretini gösteren, kapılarını ve tüm proseslerini bizlere açan tüm firmalarımızı kutluyoruz. Hepsini galip ilan ediyoruz. Ödül organizasyonuna başladığımız ilk yıllarda seçim yaparken firmaların yasal şartları yerine getirmesini yeterli buluyorduk. Fakat 2013 yılından beri zorunlulukların ötesinde çevre konusunda yapılan iyi uygulama örneklerini göz önünde bulunduruyoruz. Bu ödül organizasyonun çevresel farkındalıkların artmasına ve bilinç seviyesinin yükselmesine de hizmet ediyor olması gurur verici” dedi.

Emeği geçenlere teşekkür etti
Zeytinoğlu, “Bu organizasyon için bizden işbirliği ve katkılarını esirgemeyen Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz, Kocaeli Sanayi ve Teknoloji il Müdürlüğümüz, Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz, İZAYDAS, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Okan Üniversitesi TÜBİTAK-MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü, Gebze Organize Sanayi Bölgesi, TOSB Otomotiv Yan Sanayi ihtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Tema Vakfı'ndan oluşan değerli jüri ve saha ekibi üyelerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Saha ekibimiz pandemi koşullarında yaklaşık 3 hafta bizlerle birlikte yoğun mesai harcadı. Onlara da bu zor şartlardaki özverili çalışmaları için teşekkür ederiz” dedi.

Özel indirimler yapılıyor
Son olarak Zeytinoğlu, “Ayrıca ödül almaya hak kazanan firmalara atık bertarafı konusunda İZAYDAŞ tarafından özel indirimler yapılıyor. Huzurlarınızda Kocaeli Büyükşehir Belediyemize ve İZAYDAŞ'a bu desteğinden dolayı teşekkür ediyoruz. Burada sözlerime son verirken, tüm katılımcıları tekrar kutluyor ve hepsini şampiyon ilan ediyorum. Şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına sizleri saygıyla selamlıyor, tekrar katılımınız için teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Çevreyi korurken zenginleşmek, üretmek gerekiyor
Zeytinoğlu’nun ardından söz alan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “Haksız, hukuksuz, işgalci ve terörü destekleyen bir devletin dost, kardeş Azerbaycan devletinin topraklarına saldırması ve orada kardeşlerimizi şehit etmesini nefretle kınıyorum. İki devlet, tek millet anlayışıyla soydaşlarımızın yanında olduğumuzu ve bundan sonrada olacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Dünyayı en fazla kirletenler gelişmiş ülkelerdir. Çevre, özellikle sanayileşmeyle birlikte gündemimize gelen, en çok tartışılan ve bununla ilgili birçok kavramın ortaya çıktığı özel bir alandır. Çevreyi kirletmeden yaşamak çok daha kıymetlidir. Önemli olan çevremizi korumamızdır. Elbette çevreyi korurken zenginleşmek, üretmek gerekiyor. Dolayısıyla da kurallara uymak gerekiyor” dedi.

Her alanda lider bir Kocaeli’yi görüyoruz
İnsanların termik santrale, hidrolik santrale, güneş enerjisine ve rüzgar güllerine karşı olduklarını belirten Vali Yavuz, “O zaman enerjiyi nerden bulacağız sorusu ortaya çıkıyor. Demek ki çevreye zarar vermeden ya da en az zararla enerjiye de ulaşmamız gerekiyor. Kirlenmeye sebep olabilecek tüm kaynakların takibi ve denetimi konusunda dijital dönüşümü gerçekleştirdik. Aslında atık suyla başlayan çevredeki kirlenmeye sebep olabilecek tüm kaynakların takibi ve denetimi konusunda dijital dönüşümü gerçekleştirdiğimizi memnuniyetle görüyorum. Esasında Kocaeli dediğimiz zaman bilim, sanayi ve teknoloji üssü bir şehirden bahsediyoruz. Türkiye’nin dünya ile yarışan, rekabet eden ve yeni Türkiye’yi ifade eden bir şehirden bahsediyor, her alanda lider bir Kocaeli’yi görüyoruz” dedi.

410 bin ağacın kesilmesi engellemiştir
Bu yıl içerisinde ilimizde 44 sanayi kuruluşuna cezai işlem uygulandığını belirten Vali Yavuz, “Valiliğimiz koordinasyonunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz denetim faaliyetlerine devam ediyor. Az da olsa denetimde ihlal eden firmalara rastlıyoruz. Bu yıl içerisinde 44 sanayi kuruluşuna cezai işlem uyguladığımızı ifade etmek istiyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kıymetli eşi Emine Erdoğan Hanımefendi tarafından ortaya konan ve sıfır atıkla birlikte çevrenin korunmasını hedefleyen bu yaklaşımla beraber 410 bin ağacın kesilmesi engellemiştir. Başta valiliğimiz kompleksi olmak üzere bütün Organize Sanayi Bölgelerimizde, özel konutlarda ve birçok alanda sıfır atık uygulamasını yoğun şekilde takip ediyoruz. Böylesine güzel bir organizasyonda bulunmak bizler için mutluluk vericidir” şeklinde konuştu.

Ödüller sahiplerini buldu
Vali Yavuz’un ardından söz alan Çevre Ödülleri Jüri Sözcüsü İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, davetlilere İZAYDAŞ’ın faaliyetlerinden bahsederek yürüttükleri çalışmaları anlattı. Saraç’ın konuşmasının ardından davetlilere ödül töreni hakkında hazırlanan sine vizyon gösterisi izletildi ve ardından ödül törenine geçildi. KOBİ Teşvik Ödülünü kazanan Boehlerıt Sert Metal ve Takım Sanayi A.Ş. adına ödülü Genel Müdür Cünyet Dik, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul’dan aldı.

Hatıra fotoğrafı çektirdiler
Gıda Sektörü Çevre Ödülü Aromsa Besin Aroma ve Katkı Maddeleri A.Ş.’den İlhan Deniz ödülünü KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’ndan aldı. Kimya Sektörü Çevre Ödülü Türk Henkel Kimya San. Ve Tic. A.Ş.’den Ender Yetkin, ödülünü İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’ten aldı. Karma Sektör Çevre Ödülü Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den Dağıtım Sistemleri yöneticisi Sinan Bubi’ye ödülünü İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir verdi. Son olarak Otomotiv Sektörü Çevre Ödülü Toyota Otomotiv Sanayi A.Ş. Türkiye A.Ş. Tesis Müdürü Barış Kula ödülünü Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’dan aldı. Ödül töreninin ardından protokol üyeleri ve ödül alan firma temsilcileri birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Ayrıca törende Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul tarafından Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’a ödül ve Çevre Ödülleri Jüri Sözcüsü İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç’a plaket verildi. Törenin ardından Kocaeli Sanayi Odası Oda Orkestrası tarafından konser verildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İYİ Parti yönetiminden Gelecek Körfez’e ziyaret

İYİ Parti yönetiminden Gelecek Körfez’e ziyaret