22 Eylül 2019 Pazar

Abdullah Karacan'ı binler uğurladı

Abdullah Karacan'ı binler uğurladı

Sakarya'nın Arifiye ilçesindeki Good Year lastik fabrikasında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden DİSK'e bağlı Lastik-İş'in Genel Başkanı Abdullah Karacan, son yolculuğuna uğurlandı

14 Kasım 2018 Çarşamba 11:42 Güncel

Sakarya'nın Arifiye ilçesindeki Good Year lastik fabrikasında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden  DİSK'e bağlı Lastik-İş'in Genel Başkanı Abdullah Karacan, son yolculuğuna uğurlandı. Karacan için sendikanın İzmit'teki sosyal tesislerinde tören düzenlendi. Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden alınan Karacan'ın cenazesi, İzmit'teki evinde helallik alınmasının ardından Lastik-İş Sosyal Tesislerine getirildi. Abdullah Karacan'ın eşi Tülay Karacan, çocukları ve arkadaşları, tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

MÜCADELEMİZDE YAŞAMAYA DEVAM EDECEK

Burada konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Karacan'ın Lastik-İş Sendikası'nı zor günlerden bugünlere getirdiğini belirterek, Karacan'ın lastik işçilerinin şartlarının iyileştirilmesi için çaba gösterdiğini söyledi. Karacan'ın iradeli ve kararlı bir başkan olduğunu ifade eden Çerkezoğlu, "Lastik fabrikalarında taşeron firmalarının ortadan kaldırılması onun eseriydi. Bugün buradan bir kez da Abdullah başkanımıza söz vermeliyiz. Çok açıktır ki Abdullah Karacan, verdiği bu mücadeleyle hep bizim yanımızda olacak ve biz onu yaşatacağız. Başta lastik işçileri, Lastik-İş Sendikamız, DİSK'in 22 sendikası ve DİSK, Abdullah Karacan'ı yaptıklarıyla, mücadelesiyle yaşatmaya devam edecek." diye konuştu. Çerkezoğlu, olayın ardından Türkiye, Avrupa ve dünyadaki sendika temsilcilerinden taziye mesajları aldıklarını anlatarak, bu durumun bile Karacan'ın nasıl bir değer olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti.

DALGALANDIRDIĞI BAYRAĞI İNDİRMEMELİYİZ

IndustriALL Küresel Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan da Karacan'ın örnek bir insan olduğunu belirtti. Karacan'ın Lastik-İş Sendikasını iyi bir noktaya getirdiğini aktaran Özkan, "İçimiz kan ağlıyor. Bunu hazmetmek kolay değil. Hakkımız ona helal olsun. Ancak onun bize hakkını helal edebilmesi için yapmamız gerekenler var. Katılımcılar olarak ona bir söz vermemiz gerekiyor. Onun dalgalandırdığı bayrağı indirmeyeceğimize söz vermemiz gerekiyor. Ancak böyle kendisi rahat ve huzur içinde uyuyabilir." ifadelerini kullandı.

AYNI KARARLILIKLA

Lastik-İş Genel Sekreteri Alaaddin Sarı ise acılarının büyük olduğunu dile getirerek, "Ağabeyim burada yatıyor. Ağabeyimi buraya gönderenlere lanet okuyoruz. Abdullah Karacan, dost, yiğit, yardımsever insandı. Burada bulunan arkadaşlarımızın derdine deva olan bir insandı. Lastik-İş Sendikası'nı onun koyduğu ilkelerle biz veya bizden sonrakiler aynı kararlılıkla devam ettireceğine inanıyoruz." diye konuştu. Karacan için dua okunması ve helallik alınması sırasında, ailesi ve törene katılan çok sayıda işçinin duygulandığı görüldü. Karacan'ın naaşı, daha sonra cenaze töreni için Fevziye Camisi'ne götürüldü.

YOĞUN KATILIM

Cenaze törenine, Karacan'ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, belediye başkanları, siyasi partilerin temsilcileri, sendikaların genel başkanları, il temsilcileri ve sendika üyesi çok sayıda işçi ile vatandaş katıldı.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İbrahim Karaosmanoğlu hastaneye kaldırıldı

İbrahim Karaosmanoğlu hastaneye kaldırıldı