24 Ocak 2021 Pazar

Acurman: Başiskele, cinsiyet eşitliğinde sınıfta kaldı!

Acurman: Başiskele, cinsiyet eşitliğinde sınıfta kaldı!

CHP Başiskele İlçe Başkanı Anıl Acurman yapılan çalışmaların, Başiskele ilçesinin toplumsal cinsiyet eşitliğinde sınıfta kaldığını gösterdiğini söyledi

23 Kasım 2020 Pazartesi 16:15 Güncel

Yazılı bir basın açıklaması yapan CHP Başiskele İlçe Başkanı Anıl Acurman yapılan çalışmaların, Başiskele ilçesinin toplumsal cinsiyet eşitliğinde sınıfta kaldığını gösterdiğini söyledi. Başkan Acurman’ın açıklaması şöyle: ‘’İçinde bulunduğumuz Kasım ayı içerisinde, Yanındayız Derneği ve İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliği ile 81 il ve 234 ilçeyi kapsamına alınan İlçe Düzeyinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi Raporu düzenlenmiştir. İktidar partisi tarafından dünün 7 yıldızlı, bugününse “güzel” sloganlarıyla betimlenen ilçemizde durumun pek de iç açıcı olmadığı görülmüştür.

102. SIRADA

Tüm doğal imkânlarına rağmen İzmit Körfezi’nin tarihinde medeniyetin “0 noktası” olan ilçemiz, incelenen 234 ilçe arasında ancak 102. sırasında kendisine yer bulmuştur. Oysa ki yeni bir ilçe yapılanması olmakla dinamik ve çağa ayak uyduran bir yönetimle toplumsal cinsiyet eşitliğine örnek teşkil etme potansiyeline sahip ilçemiz, sayın başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet yönetimindeki İzmit ilçemizin 84 sıra gerisinde yer alabilmiştir.

ÇAĞI YAKALAYAMAMIŞIZ

Eğitimde eşitlikte 234 ilçe arasında 147, sağlık ve spor başlığında ise 178. sırada yer alışımız, çağı yakalayamadığımızı, toplumda kadını hak ettiği konuma yerleştiremediğimizi bizlere göstermiştir. Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılı eşiğinde genç ilçemizin durumu tüm komşularımız ve özellikle biz siyasileri üzmektedir. Çağının ötesini düşünebilen ulu bir liderin kurduğu ülkemizde yine onun sözleri geleceği aydınlatmaktadır.

İZMİT’İ ÖRNEK ALIN

 Unutulmamalıdır ki ‘Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin.’ Başta Başiskele Belediye’miz olmak üzere tüm yerel idarecileri, toplumsal cinsiyet eşitliği için daha büyük çaba sarf etmeye davet ediyoruz. İlk adım olarak şehrin gülümseyen yüzü İzmit ilçemiz ve listenin başını çeken Cumhuriyet Halk Partili Belediyeleri örnek almalarını salık veriyoruz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Çin'in Covid-19 aşısı Kocaeli'de uygulanıyor

Çin'in Covid-19 aşısı Kocaeli'de uygulanıyor