25 Kasım 2020 Çarşamba

Ada ekspresi seferleri neden hala başlamadı?

Ada ekspresi seferleri neden hala başlamadı?

Pandemi sebebiyle seferden kaldırılan Ada treni ile ilgili soru önergesi veren CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Her şey normalleşti, Ada Ekspresi hariç” dedi

02 Kasım 2020 Pazartesi 11:37 Güncel

CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Tahsin Tarhan Adapazarı ile İstanbul arasında faaliyet gösteren Ada Ekspresi'nin akıbetini TBMM gündemine taşıdı. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istenen soru önergesinde bölge halkının mağduriyetine değinen Tarhan, “1899’dan beri, yani bir asrı aşan bir süredir Adapazarı ile İstanbul arasında günlük tren seferi var. Ada Ekspresi Sakarya, Kocaeli ve İstanbul Anadolu yakası sakinleri için ulaşımında bir geleneğin adıdır. Pek çok kişi işe ve okula bu trenle gelip giderdi. Ancak ne yazık ki bu sene 28 Mart’ta tren seferleri Pandemi nedeniyle kaldırıldı. O günden beri bölgedeki vatandaşlarımızın yoğun talebine rağmen seferler yeniden başlatılmadı. TCDD sessizliğini koruyor.” dedi.

YENİDEN FAALİYETE GEÇTİ AMA

“Ada Ekspresindeki sorunlar aslında pandemi öncesi dönemde de vardı” diyen Tarhan, “Adapazarı-İstanbul hattı günlük tren seferlerine YHT yol yapım çalışmaları gerekçe gösterilerek 1 Şubat 2012’de geçici olarak son verildi. Sakarya, Kocaeli ve İstanbul kentleri arasında yoğun bir şekilde yolcu taşıyan Ada Ekspres Treni 15 Mart 2019 tarihinde yeniden faaliyete geçti. Bu olumlu adımın etkisi çok sürmeden tren seferleri tekrar durduruldu” diye belirtti.

KAMU ZARARI VAR

Tarhan, “Şehirler arası seyahat sınırlamaları kalkmasına ve toplu ulaşımda normale dönülmesine rağmen Ada Ekspresi faaliyete geçmedi. Bu tavrı anlamak mümkün değil. Tren seferlerinin yapılmaması nedeniyle ortada çok ciddi bir kamu zararı var. Dahası Adapazarı ve Kocaeli’nden İstanbul’a günlük otobüs seferleri devam ederken tren hattının çalıştırılmaması vatandaşın ucuza seyahat etme hakkını engelliyor. Otobüsle seyahat etmek istemeyen kişiler için tren her zaman makul bir seçenek. Bu seçenek neden vatandaşımızın elinden alınıyor?” diye sordu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Yönetiminde olduğu başkanın yerine geçmek istiyor

Yönetiminde olduğu başkanın yerine geçmek istiyor